Numara Taşımada İsteyen ’Bip’ Sesini Duyacak

Numara Taşımada İsteyen 'Bip' Sesini Duyacak

Cep telefonu kullanıcıları, aradıkları numaranın taşınan bir numara olup olmadığını belli eden sinyal sesini isteğe bağlı olarak duyabilecek.

31 Temmuz 2014 - 16:09

Cep telefonu kullanıcıları, aradıkları numaranın taşınan bir numara olup olmadığını belli eden sinyal sesini isteğe bağlı olarak duyabilecek.
Abonelerin, numaralarıyla başka bir operatöre geçebilmesine imkan veren "numara taşıma uygulaması" büyük ilgi gördü. Uygulamanın başladığı günden bu yana taşınan numara sayısı, abone sayısını da geçerek 72 milyona yaklaştı.
Operatörler, abonelerine, hattın başka bir operatöre taşındığını anlayabilmeleri için farklı bir uyarı tonu dinletiyor. Kamuoyunda tartışma konusu olan uygulama üzerine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Numara Taşınabilirliği Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı'nı hazırlayarak kamuoyu görüşüne açtı.
Taslak, mevcut haliyle yürürlüğe girerse, işletmeciler, tarife şeffaflığına ilişkin BTK tarafından belirlenen her türlü tedbiri almakla yükümlü olacak. İşletmeciler, coğrafi ve coğrafi olmayan numara taşınabilirliğinde arayan tüm aboneler için, mobil numara taşınabilirliğinde ise arayan abonelerden isteyenler için, ayırt edici olacak şekilde BTK tarafından belirlenen uyarı tonunu verecek. Arayan abonelerin tercihleri Kurum tarafından belirlenen usulde alınacak.
İşletmeciler 1-15 Ekim 2014 arasında, mevcut abonelerine, "1 Ocak 2015 'ten sonra aramalarda numara taşınabilirliği uyarı tonunu duymak istiyorsanız mesajı boş olarak ücretsiz yanıtlayınız veya müşteri hizmetlerini arayınız" şeklinde kısa mesaj göndererek, yapacakları aramalarda uyarı tonu duymak isteyip istemediklerine ilişkin tercihlerini alacak. Söz konusu kısa mesajı yanıtlamayan abonelere, 1-15 Aralık arasında aynı mesaj ikinci kez gönderilecek. Yine cevap vermeyen ya da ulaşılamayan abonelerin söz konusu uyarı tonunu duymak istemedikleri kabul edilecek.
Yeni yapılacak aboneliklerde de söz konusu kısa mesaj, aboneliğin başladığı tarihten itibaren 3 gün içerisinde gönderilecek. Abonenin tercihinin alınmasının ardından 24 saat içerisinde, talep ediliyorsa abonenin uyarı tonunu duyması sağlanacak.
Görme engelli abonelerin tercihleri ise arama yapılarak söz konusu metnin dinletilmesi yoluyla alınabilecek.          

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent’te feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı
Başkent’te feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı
"Sarıkız" tedirginliği