ODTÜ: ’’Amaç Eymir’i Ele Geçirmek’’

ODTÜ: ''Amaç Eymir'i Ele Geçirmek''

Geçtiğimiz gün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ yönetiminin Eymir Gölü çevresinde ağaç katliamı yaptığını iddia etmişti. Ankara'nın çeşitli bölgelerinde köprülere "Her yer Eymir her yer direniş" pankatları asılmıştı. ODTÜ Rektörlüğü, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Amaç Eymir'i ele geçirmektir." İfadesini kullandı.

24 Kasım 2014 - 00:37

Geçtiğimiz gün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ODTÜ yönetiminin Eymir Gölü çevresinde ağaç katliamı yaptığını iddia etmişti. Ankara'nın çeşitli bölgelerinde köprülere "Her yer Eymir her yer direniş" pankatları asılmıştı. ODTÜ Rektörlüğü, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada "Amaç Eymir'i ele geçirmektir." İfadesini kullandı.   ODTÜ'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:   "Eymir Gölünde restoran inşaatı için ağaç katliamı yapıldığına dair bugün medyada yayılan haberler gerçek dışıdır. Eymir Gölünde restoran vb. binanın yapımı kesinlikle söz konusu değildir. Bu konuda hazırlanmış bir plan-projede yoktur. Bu asılsız iddialarla ve Ankara’nın çeşitli bölgelerine bu konuyla ilgili çirkin pankartlar asarak üniversitemizin yıpratılması amaçlanmakta ve Eymir Gölü ele geçirilmek istenmektedir. Bu yaklaşım asla kabul edilemez. Üniversitemiz bu konuda yasal girişimlerde bulunacaktır."     "KESİLENLER TEHLİKE ARZ EDEN AĞAÇLAR"   ODTÜ’de ağaç dikme geleneği 53 yıl önce, 1961 yılında başlamıştır. Eymir gölünde budanan ve kesilen ağaçlar için Orman İşletme Müdürlüğü’nden izin alınmıştır. Gerek ODTÜ ormanı gerekse de Eymir gölü çevresinde yer alan ekonomik ömürlerini tamamlamış, göl taşkınlarında su içinde kaldığı için çürümeye başlamış veya hastalanmış ağaçlar, devrilmesi neticesinde “can ve mal emniyeti açısından tehlike arz edeceği için” kesim veya derin budama programına alınır. Bu durum 2-3 yılda bir, ODTÜ Ağaçlandırma ve Çevre Düzenleme Müdürlüğü’nce tespit edilmekte, Ankara Orman İşletme Müdürlüğüne yapılan yazılı başvuru neticesinde İşletme Müdürlüğü personeli tarafından resmi olarak damgalanmakta ve ihale edilerek kesilmektedir. 2014 yılı çalışmalarında da, göl kıyısındaki sazlıklar ile yol güzergâhı arasını içeren yaklaşık 11 kilometrelik yol boyunca tespit edilen 246 adet ağaçtan sadece 94 adedi dipten kesilmiş, geri kalan ağaçların ise sadece tehlike arz eden dalları budanmış, elde edilen tüm emval Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilmek üzere stoklanmıştır. Bakım çalışmaları tamamlandığında düzenlenen “Olağanüstü Hasılat Etası Raporu” ise yine Ankara Orman İşletme Müdürlüğü’ne 5 Kasım 2014 tarihinde resmi olarak gönderilmiştir. Bakım çalışmalarında kesilen tüm ağaçlar 2-3 yılda bir köy okullarında yakacak olarak kullanılmak üzere Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredilmektedir. ODTÜ olarak, 2009 yılından bugüne kadar Ankara Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 3 bin ster (yaklaşık 900 ton) yakacak odun ücretsiz olarak devredilmiştir."      "O AMAÇ İÇİN AĞAÇ KESMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

"Sonuç olarak Eymir gölü çevresinde; Yapılmak zorunda kalınan söz konusu bu çalışma için, tüm orman bakım çalışmalarımızda olduğu gibi yasal izinler alınmış, çalışma ilgili makamların bilgisi dâhilinde gerçekleştirilmiştir. İddia edildiği gibi yeni bir tesis yapılması amacıyla yapılan bir ağaç kesimi asla söz konusu değildir. ODTÜ, sorumluluğunda bulunan Ankara İli Yeşil Kuşağının en önemli parçası olan ODTÜ Ormanı ve Eymir Gölünü korumak ve geliştirmek için her türlü çalışmayı yaptırmaktadır. Son bir yıl içerisinde mezunu, mensubu ve öğrencisiyle 150.000 adet ağaç diken ve dikmeye devam edecek bir kurumun iddia edilen amaçlar çerçevesinde ağaç kesmesi asla mümkün değildir."    

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kamu bankalarından 4 yeni kredi destek paketi
Kamu bankalarından 4 yeni kredi destek paketi
Restoran ve kafeler hizmet vermeye başladı
Restoran ve kafeler hizmet vermeye başladı