Oğuzhan Kara: ’Yarım Gün Çalışma Yasalaşıyor Ancak...’

Oğuzhan Kara: 'Yarım Gün Çalışma Yasalaşıyor Ancak...'

Çalışma hayatı için oldukça önemli olan "yarım gün çalışmanın yasalaşması" dahil birçok değişikliği içeren kanun tasarısı TBMM gündemine geldi. Peki kanun tasarısı ne gibi değişiklikleri içeriyor? Kanunda olumsuzluk oluşturabilecek durumlar söz konusu mu? Tüm bu soruların cevaplarını özel haberimizde bulabilirsiniz.

28 Ocak 2016 - 23:59

HABER ANKARA / ÖZEL HABER - Çalışma hayatı için oldukça önemli olan "yarım gün çalışmanın yasalaşması" dahil birçok değişikliği içeren kanun tasarısı TBMM gündemine geldi. Peki kanun tasarısı ne gibi değişiklikleri içeriyor? Kanunda olumsuzluk oluşturabilecek durumlar söz konusu mu? Tüm bu soruların cevaplarını özel haberimizde bulabilirsiniz.

Gelir vergisi kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti ve Genel Kurul'a geldi. Kanun tasarısının ne gibi değişiklikleri kapsadığını ve yorumunu Avukat Oğuzhan Kara'ya sorduk. Kara, yapılan düzenlemelerin yasalaşması durumunda 4857 Sayılı İş Kanununun 74.maddesine bazı eklemeler yapılacağını belirterek, "Yapılan önemli değişiklikler olacak. Bunları madde madde ana başlıklar halinde;

1. Doğumda veya doğum sonrasında annenin ölümü halinde doğum sonrası kullanılamayan süreler babaya kullandırılacaktır.
2. 3 yaşını doldurmuş çocuğu evlat edinen eşlerden birine veya evlat edinene çocuğun tesliminden itibaren 8 hafta analık izni kullandırılacaktır.
3. Doğum sonrası kullanılan analık izninin bitiminden itibaren kadın işçiye ve 3 yaşını doldurması çocuğu evlat edinen kadın ve erkek işçilere istekleri halinde Birinci Doğumda 60 gün,
İkinci Doğumda 120 gün, sonraki doğumlarda 180 gün süreyle haftalık çalışma ücretinin yarısı kadar ücretsiz izin verilecektir.
5. Çocuğun engelli olması halinde bu süre 360 gün olacaktır.
6. Bu hükümler hizmet sözleşmesiyle çalışan her türlü işçi için uygulanacaktır.

olarak toparlayabiliriz." ifadelerini kullandı.

Ankara avukatları arasında da konunun detaylıca incelenip yorumlandığını belirten Kara, düzenlemenin olumlu olduğunu ancak bu haliyle yasalaşması halinde bazı olumsuzlukları da beraberinde getirebileceğini ifade ederek Kara; "Yasal düzenleme kadınların hem iş hayatını hem de aile hayatını birlikte ve sağlıklı şekilde yürütmelerinin önünü açmak istese de uzun vadede kadın istihdamının tercih edilmemesine, bu haliyle de kadın istihdamının düşmesine yol açabilecektir. Bu hususta gerekli güvencelerin sağlanması gerekmektedir. Yine söz konusu düzenleme çocuk sahibi olamayan kadın çalışanlar yönünden kadın istihdamının zorunlu /gerekli / tercihli olduğu işlerde hakkaniyete aykırı şekilde iş yükünde artış meydana gelecektir." dedi.
 
  Kısa süreli çalışanların yerine kimlerin çalıştırılacağı konusunun da belirsiz olduğunu belirten Avukat Oğuzhan Kara, "İş dünyası da bu bakımdan sıkıntılar yaşayabilecektir. Yine yarı zamanlı çalışan veya gündelik işlerde çalışan kadınların ne olacağı konusu da belirsizdir. Yarım gün çalışanların bu eksik çalışmalarının telafi edilmesi hakkaniyete aykırı durumlara neden olacağından 'Bu eksik çalışmalar nasıl telafi edilecektir?' sorusu akla gelmektedir. Bu Kanunun yasalaşması durumunda geçmiş dönemlerde aylıksız izin kullananların bu şekilde geçen süreleri kademe ve derece ilerlemesinde dikkate alınmadığından adaletsizliğe yol açabilecektir. Bu sorunda giderilmeli ve bu kişilerinde aylıksız izinde geçen sürelerinin kademe ve derece bakımından dikkate alınması sağlanmalıdır." ifadelerini kullandı.
          HaberAnkara.com, bilgi paylaşım özgürlüğü nedeniyle kendisinden özel haber paylaşımı yapılmasına müsaade etmektedir. Bunun tek şerhi haberin sonuna açık ve sayfaya yönlendirilebilir link konulmasıdır. Link ve kaynak gösterilmeyen paylaşımlar hakkında HaberAnkara.com yasal haklarını saklı tutmaktadır.          

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te kar şoku
Başkent'te kar şoku
 Ankara'da 15-20 yaş arasındaki gençler sokağa çıktı
Ankara'da 15-20 yaş arasındaki gençler sokağa çıktı