Önce Festivale Katıldılar, Ardından Nikaha Gittiler......

Önce Festivale Katıldılar, Ardından Nikaha Gittiler... Etimesgut'ta Festival Coşkusu Devam Ediyor

Etimesgut Belediyesi’nin bu yıl 15.’sini düzenlediği Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali'nin 6. gününde gelin damat sürprizi yaşandı.

07 Eylül 2018 - 10:59 - Güncelleme: 07 Eylül 2018 - 10:59

Etimesgut Belediyesi’nin bu yıl 15.’sini düzenlediği Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali, Türk dünyası ile Anadolu kültürlerini tanıtmaya devam ediyor. Festivalin 6. gününde Irak Türkleri, Çorum ve Erzurum kültürleri boy gösterdi. Çorum halayları Erzurum Barı’na karıştı, Kerkük türküleri meydanı inletti. Kültürel etkinliklerin ardından önce Hüseyin Kağıt, ardından Ahmet Şafak başkentlileri coşturdu. Festivalde bir de gelin damat sürprizi yaşandı.

 

DÜĞÜN SALONUNDAN ÖNCE FESTİVAL

Etimesgut Belediyesi 15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin 6. gün etkinliklerinde  gelin damat sürpriz yaşandı. Yeni evlenecek Adem ve Nagehan Kahraman çifti düğün salonundan önce gelin ve damatlıklarla festivalin düzenlendiği Türk Beyleri Kent Meydanı’na geldiler. Çifti gören Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, gelin ve damadı sahneye çıkardı. Çifti tebrik eden Demirel, iki cihan saadeti diledi. Alanı dolduran on binlerce başkentli çifti alkışlayarak mutluluklarına ortak oldular. Çiçeği burnunda gelin ve damat meydanda 100 bin başkentliyle hatıra fotoğrafı çektirerek bu mutlu günlerini ölümsüzleştirdiler. Demirel, çifte altın hediye etti.

 

ÇORUM SEMAH VE TÜRKÜLERİYLE ETİMESGUT’TA
Sahneye ise ilk olarak Çorumlular Derneği çıktı. Stantlarında yöresel ürünlerini tanıtan Çorumlular, kendi gecelerinde halk oyunu gösterisi sundu. Çorum Semah Ekibi festivale katılan onbinlerce başkentli tarafından ilgiyle takip edildi. Çorumlu yerel sanatçı Murat Ertek, Çorum türkülerini seslendirdi. Dernek Başkanı İsa Çakır ve Çorum Vakıf 19 Başkanı Alper Bilan, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e yöresel hediyeler takdim etti.

 

KERKÜK’TEN SELAM GETİRDİLER
Irak Türkmeneli Vakfı Kültür Merkezi Başkanlığı, programıyla Türkmeneli kültür ve sanatını başkente taşıdı. Telafer Halay Ekibi eşliğinde Türkmen müzik ekibi ve Türkmen sanatçı Ali Songül, Kerkük türkülerini seslendirdi. Sahnede Kerkük yöresi halayları çekildi, oyunları oynandı. Irak Türkmeneli Vakfı Kültür Merkezi Müdürü Şemsettin Küzeci, Kerkük’ten, Telafer’den, Erbil’den selam getirdi. Küzeci, anavatan Türkiye’nin desteğiyle ayakta durduklarını belirterek, verilen desteğin devam etmesini istedi. Türkmeneli Vakfı Başkanı Fatih Türkcan, Irak Türkmen Cephesi Türkiye Temlsilcisi Hicran Kazancı ve Irak Türkmen Derneği Başkanı Abbas Türkmen, Enver Demirel’e Erbil Kalesi işlemeli halı, el yazılı hat sanatı tablo ve Osmanlıca isim tablosu hediye etti. Etli bulgur pilavı ve Türkmen dolması tanıtıldı.

 

ERZURUM BARI VE TÜRKÜLERİ
Erzurum İktisadi Sosyal Araştırma ve Yardımlaşma Vakfı (ESAV) , aşık Erol Ergani ozanlık geleneğini başkentte yaşattı. Erzurum Bar Ekibi’nin gösterisi ilgiyle izlendi. Erzurumlu halk müziği sanatçıları Enis Acar ve Oğuzhan Doğan, Erzurum yöresi türkülerini seslendirdi. ESAV Başkanı Veysel Karani Aksungur, Demirel’e Erzurum çifte minare tablosu, Erzurumspor forması ve oltu tespihi hediye etti. Erzurum gecesine MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın’la AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir ve MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal da katılarak vatandaşların festival coşkusunu yaşadı.

 

KONSER YAĞMUR DİNLEMEDİ
6. günün sonunda önce Hüseyin Kağıt sahne aldı. Ankaralı sanatçı, oyun havalarıyla alanı dolduran onbinlerce kişiyi coşturdu. Sağanak yağmura rağmen başkentliler alanı terk etmediler ve gönüllerince eğlendiler. Daha sonra konser veren Ahmet Şafak, şarkılarını Etimesgutlular için söyledi. Sanatçının konserinde ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ sloganları atıldı. Ahmet Şafak, türküleri kadar, verdiği birlik ve beraberlik mesajlarıyla da başkentlilerin gönlünü fethetti. Enver ve eşi İlknur Demirel, Ahmet Şafak’a çiçek ve plaket verdi.

Bu yıl 15.’si düzenlenen festival, her akşam gerçekleştirilen etkinlikler ve konserlerle, 9 Eylül Pazar günü Azerbaycan Büyükelçiliği etkinliği ve Türk Dünyası defilesi ile Murat Boz konseriyle sona erecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
1 dakikada banka soygunu
1 dakikada banka soygunu
Pandemi döneminde Ankara turizmi unutulmadı
Pandemi döneminde Ankara turizmi unutulmadı