Osman Yeşilyurt: ’Korsan Elektrikçiler İçin Önlem...

Osman Yeşilyurt: 'Korsan Elektrikçiler İçin Önlem Alınmalı'

Haber Ankara ekibi olarak, Türkiye Elektrik Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Osman Yeşilyurt'u ziyaret ettik. Yeşilyurt, eğitimsiz elektrikçilerin önlerinin kesilmesi gerektiğini belirterek "Korsan taksilere verilen önemin, korsan elektrikçiler için verilmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

05 Şubat 2016 - 23:41

Haber Ankara ekibi olarak, Türkiye Elektrik Elektronik Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Başkanı Osman Yeşilyurt'u ziyaret ettik. Yeşilyurt, eğitimsiz elektrikçilerin önlerinin kesilmesi gerektiğini belirterek "Korsan taksilere verilen önemin, korsan elektrikçiler için verilmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

İşte Osman Yeşilyurt'a sorularımız ve aldığımız yanıtlar:   Haber Ankara’ya konuk olduğunuz için teşekkür ediyorum. Biraz kendinizden bahseder misiniz?


Ben teşekkür ederim. İstanbul doğumlu, aslen Sivaslıyım. Baba mesleğini yapmaktayım. Çocukluk yıllarımdan beri bu mesleğin içindeyim. Bizim dönemimizde biliyorsunuz; hem okuyup hem de çalışmak zorundaydık. Kendi iş yerimiz olduğu için hem okuyup hem çalıştık. Daha sonra baba yaşlanınca iş bize kaldı ve öğrenimimizi devam ettiremedik. Bir dönem sonra İstanbul’da Elektrik Teknisyeni Odası Başkanı oldum. 2002 yılında göreve başladım.


Ankara ile ne bağlantınız var?

Ankara ile bağlantım Elektrik Teknisyenleri Federasyonu. Tüm Türkiye deki 97 tane elektrik elektronik teknisyenlerinin bağlı bulunduğu federasyon. Yarı resmi , Esnaf ve Sanatkarlar Federasyonu Konfederasyona bağlı olan bir kuruluşuz. Dolayısıyla buranın da başkanlığına yaklaşık 2 yıldır biz göreve getirildik. Görevlerimiz arasında öncelikle; mesleki faaliyetlerimizi elektrikte gelişen teknoloji karşısında, üyelerimizin kendilerini geliştirmeleri için yapılması gereken yönetmelikleri federasyon olarak çalışıyoruz. Diğer taraftan da esnaf ve sanatkarlarımız haklarını korumak için gerekli yazışmalar, gerekli tebliğleri çıkartıyoruz.  

Federasyonunuzla ilgili biraz bilgi verir misiniz ?


Şuan 97 odası ve yaklaşık 40 bin ile 60 bin arası üyesi olan bir teşkilatız. Zaman zaman 60 bine çıkıyor zaman zaman düşüyor. Bu üyelerimizin hepsi yetkili. 1. Sınıf elinde yetkisi olan, ehliyeti olan, diploması olan kişilerden oluşuyor. Ancak bizim en büyük sıkıntımız, piyasada eline bir kontrol kalemi veya pense alan ben elektrikçiyim diye iş alan kişiler. Müteahhitlerde ucuz maliyetli olduğu için işlerinde bunları kullanıyor ama bugün Türkiye’de çıkan yangınlara baktığınız zaman %25 i elektrik kontağından çıkıyor. Daha düne kadar Ankara’da pazar yandı. Bu pazarın yanması aslında elektrik değil, elektrik insanı çarpmaz. Elektrik tesisatı doğru yapılmadığında yangınlar çıkar. Bunu da elektrik bilgisi zayıf olan arkadaşlar yapıyor. Yapılan tesisatı bir mühendis imzalıyor, kabul ediyor ama o kişinin yetkisine kimse bakmıyor. Bunun sıkıntısını tüm Türkiye olarak çekiyoruz. Bizim esnafımız kaliteli mal yapıp standartlara uyunca fiyat yüksek çıkıyor. Müteahhitlerde bu fiyatlara yaptırmıyor. Piyasada ben daha ucuza yaptırırım düşüncesiyle başkalarına yaptırıyor ama kaliteden taviz vererek yapıyor. Yetkililer eğitimden geçiyor ama yetkisi olmayanlar eğitimsiz yapıyor bu işi. Federasyonların, odaların mahallesinde ya da semtinde yapılan tesisatın yetkili midir değil midir diye kontrol etme yetkisi yok. Bakanlık böyle bir görev vermemiştir. Görüşmeler devam ediyor. Diyoruz ki: ‘’Bize böyle bir yetki verin, biz ücret talep etmiyoruz. Bu işi korsanlar yapmasın’’. Böyle bir müracaatta bulunduk ama hala verilmedi. Bakın; korsan taksi için bütün Türkiye ayağa kalktı. Bugün korsan taksi yakalandığında 3 bin liradan başlayan ceza veriliyor. İkincisinde daha da artıyor. Üçüncüsün de arabası altından alınıyor. Bu korsan taksinin kime zararı var? Sadece taksici arkadaşlarımıza zararı var ama korsan bir elektrik çalışanının bütün insanlara zararı var. Yaptıkları tesisat çoluk çocuğun ölümüne yol açıyor. Elektrik tesisatının deneyini Star TV de, Show TV de, TRT1 de, TGRT de yaptık. Bir elektrik tesisatında insanı elektrik çarpmadığını kanıtladık. Bizim üyelerimiz yanında çalışan çıraklar eğitime tabii tutulur. Amacımız yetkisi olmayan kişilerin yaptığı tesisatı engellemek.  

Piyasada iş bulma imkanlarınız nasıl? Yani elektik elektroniklerimiz diğer esnaflarımız gibi zor durumda mı?


Radyo ve televizyon tamirciliği vardı ama Çin’den gelen elektronik parçalar yüzünden fiyatlar çok düştüğü için tüketici 100 bin liraya aldığı ürün için, tamirciye 50 lira vermek istemiyor. Dolayısıyla diğer elektronik eşyalarda da öyle. Avrupa da Çin’in çöplüğü haline geldi. Ucuz elektronik parçalar yüzünden esnafımız bitti. Şimdi onları bilgisayar sektörüne yönlendirmeye çalışıyoruz.  

Engellemeniz mümkün mü?


Maalesef onu da bildirmemize rağmen bir sonuç alamdık. Düşünün; bir ürünün getirilmesi için eskiden 81 ilde teknik servisi olması lazımdı ve onu 7 bölgeye indirdiler. Bir kişinin, bir bölgede 30 üzerinde teknik servisi var. Oysaki bir kişinin yapabileceği en fazla 2 tanedir. Bunları göz ardı ettiler. Bu en büyük sıkıntımız.  

Uzak doğudan gelen bu elektronik ürünler bizim esnafımızda etkilemiş durumda.Esnafımız kendini nasıl koruyor?


Esnaflarımız led tvler çıkınca bilgisayar tamiratına yöneldi. Meslek yavaş yavaş sona gitmeye başlıyor ama bilgisayar tamirciliği, yazıcı tamirciliği ve buna benzer elektronik ürünlere yönelmeye başlıyor. Teknoloji hızlı ilerliyor. Elektronik sektörü kadar hiçbir sektör hızlı ilerlemiyor. Bunların gelişen teknoloji hakkında esnafa, üyelere eğitim vermesi gerekiyor. Ama bizim esnafımızın eğitimlerin süresinden dolayı, dükkanı kapatıp eğitime gelmesi olmuyor. Bunu cazip hale getirecek şeyler yapılmamış. Biz federasyon olarak düşüyoruz ama şuan bütçe yok. Sadece yıllık aidat var, başka bir gelir yok. Şoförler odası alınan her araçtan, alınan her ehliyetten pay alıyor. Bunları kurumsal hale getirmek için ilk önce örgütü güçlendirirseniz, meslek içi hizmetleriyle üyeleri teknolojik gelişmelere ayak uydurabilir. Biz firmalara derdimizi anlatıyoruz. Destek bulduğumuz firmalar sayesinde fuarlara taşıyoruz. Bugün elektrik elektronik fuarlarına Türkiye’de odalarımızı davet ediyoruz. Seminerler veriyoruz ve orada fuarları görmelerini sağlıyoruz ama yeterli mi değil. Yeterli bütçe olmayınca yeterli eğitim veremiyoruz. Biz bunu bütün olumsuzluklara rağmen sponsor firmalar sayesinde üyelerimize ulaştırmaya çalışıyoruz.  

Son olarak neler eklemek istersiniz?


Ehliyetsiz sürücü, ehliyetsiz elektrikçiden daha az tehlikelidir yani yetkili elektrikçi ehliyetli sürücünden daha azdır. Korsan taksilere verilen önemin, korsan elektrikçiler için verilmesini istiyoruz. Bunu düzgün yaparsanız o binadaki kimseyi elektrik çarpmaz, ne yangın çıkar ne insanlar ölür ne de mal ve canlarına zarar gelir. Elektrikçilerin eğitimli olması lazım.             

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Günü kurtarmaya değil, geleceğe mührümüzü vurmaya odaklandık”
“Günü kurtarmaya değil, geleceğe mührümüzü vurmaya...
Tulumtaş Mağarası, turizmin göz bebeği olmaya aday
Tulumtaş Mağarası, turizmin göz bebeği olmaya aday