banner50

banner10

Biontech aşısı eczanelerde yapılabilir mi? Yan etkileri ve saklama koşulları neler?

Türkiye aşılama sürecini hızla tamamlıyor. 20 yaş altına aşılamanın başladığı bugünlerde eczanelerde aşı uygulaması yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulduğu öğrenildi. Haber Ankara olarak Ankara Eczacılar Odası Başkanı Taner Ercanlı "Eczanelerde aşılama olacak mı? Biontech aşısı eczanelerde yapılabilecek mi?" sorusunun cevabını verdi.

ÖZEL HABER 25.06.2021, 14:47 25.06.2021, 14:58

Türkiye’nin pandemiyle mücadelesi tüm hızıyla devam ederken Sağlık Bakanlığı’ndan aşılama için yeni bir hamle geldi. Bakanlık, aşılamanın eczanelerde de gerçekleştirilmesi için harekete geçti. Peki eczaneler aşılamaya ne kadar hazır? Konuyla ilgili detayları, Ankara Eczacı Odası Başkanı Taner Ercanlı anlattı.

Eczanelerde aşı uygulaması yapılabilmesi için Sağlık Bakanlığı nezdinde girişimde bulunulduğunu öğrendik. Size böyle bir bilgilendirme yapıldı mı, eczanelerde aşılama yapılacak mı?

Şu an için bize ulaşan gerek İl Sağlık Müdürlüğü gerek Sağlık Bakanlığı tarafından böyle bir bilgilendirme yok. Şu an da yasal olarak da böyle bir uygulama yapılması mümkün değil. 1219 sayılı yasayla bu tür uygulamaları kimler tarafından yapılacağı açıkça belirtilmiştir. Eczanemizde bizim aşı yapmamız mümkün değil.

Eczacılar enjeksiyon yapmaya yetkili değil, peki bu süreçte nasıl ilerleyecek?

Öncelikle eczanelerde böyle bir uygulamanın yapılabilmesi için kanuni bir düzenleme yapılması gerekiyor. Bununla birlikte üniversitelerin Eczacılık Fakültelerinde aşı müfredatı yok, dolayısıyla uygulamanın gerçekleştirilebilmesi için eczacılarımızın aşının yan etkileri, aşının saklama konularında bilgilendirilme yapılması gerekir. Aşı konusu son derece hassas ve önemli bir konudur. Bu aşamalar tamamlanmadan eczacılar tarafından aşılama işlemine başlanması bizce çok doğru bir yaklaşım olmaz. Pandemi döneminde eczacılarımız zamanla mücadele etmekte, bu süreçte pandemi ile savaşmakta olan ilk kurumlar bizlerdik, pandemi sürecinde maske dağıtımını biz gerçekleştirdik. 125 milyonun üzerinde halkımıza ulaşmasında eczacılarımız gönüllü, ücretsiz olarak dağıttılar. Grip aşılarının da eczacılar tarafından verilmesi gerçekleştirildi. Fakat aşılama konusunda uygulama düzeyine geldiğinde eczacılar tarafından hem mevzuat noktasında ve diğer konularda problem oluşturmaktadır. Biontech aşısı -15 derece ile -25 derece arasında muhafaza edilmesi gerektiği söyleniyor. Böyle bir saklama şartları şu an için eczanelerde bulunmamaktadır. Bugünün şartlarına bakılırsa böyle bir durum kısa vadede çok olabilir bir husus olarak gözükmüyor.

Birinci basamak sağlık kuruluşunda olan eczanelerin pandemi döneminde önemi daha da anlaşıldı, siz ne düşünüyorsunuz?

31 Mayıs 2019 tarihinde yayımlanan sağlık hizmeti sunucularının basamaklandırılması konulu genelgeye göre, serbest gösterge olarak birinci basamak sağlık sunucusu olarak tanımlandı. Eczacılarımız her dönem olduğu gibi kamu adına muayene ücreti tahsis ederken, sosyal güvenlik kurumu raporlu hastaların ilaçlarını hastanelere gitmeden doğrudan eczanelerden temin etmesini açması ile eczanelerimiz birinci ulaş noktası konumuna geldi. Pandemi sürecinde birçok çalışan eczacı arkadaşımızı kaybettik. Böyle bir yetkilendirme olduğu taktirde veya süreç içerisinde bizim belirlediğimiz, dünya sağlık örgütünün belirlediği dünya standartlarında bir yapılanma olur ve eczanelerimiz bunlara uygun hale gelirler ise eczacılarımız görevden her zaman olduğu gibi kaçmayacaktır. Bu görevi gerek olduğu halde toplum sağlığı için gereğini yaparız. Fakat bunun gerçekleşmesini çok uzak bir ihtimal olarak görüyoruz. Uygulanabilirlik açısında çok zor, bakanlık veya otorite uygulamaya geçtiği takdirde bunun yanlış bir uygulama olacağını, toplum sağlığına fayda getirirken başka sorunlarında beraberinde geleceği göz ardı etmemeliyiz.

Yakın zamanda alışveriş merkezlerinde aşı stantları kurulmaya başlandı, böyle bir uygulama başlatıldığına göre birinci basamak sağlık kuruluşu olarak eczacılar ilk tercih noktası olabilirler mi?

Türkiye’nin en ücra köşesinde bile eczanelerimiz bulunmakta, bundan dolayı tercih nedeni olacaktır. Halkın en kolay ulaşabildiği ünite eczanelerimiz ve eczacılarımızdır, bu yüzden devletimizin bunu göz önüne alarak düşünmesi son derece normal karşılanacaktır. Fakat bizlerde hem toplum sağlığını düşünen insanlar olarak hem de mesleki bilgilerimiz çerçevesinde bu yaklaşımın şu anda doğru olmayacağını düşünüyoruz. Alışveriş merkezlerinde açılan aşı stantlarının olması bu işin kesinliğini ve haklılığını ortaya koymuyor. Aşıya bağlı yaşanabilecek alerjik reaksiyonlar için alışveriş veriş merkezlerinde ne kadar müdahil olunabilir, bunlar tamamen tartışma konusudur. Risk barındırır. Eczanelerimiz aşı saklama konusunda şu an için -2 ile -8 dereceye kadar uygun konumdalar, bu derecede aşılar saklanabilir. Eczanelerde mevcut olan grip aşıları ve çeşitli aşılar zaten bulunuyor ve saklanabiliyoruz. Fakat farklı saklama şartlarında bu aşıların soğuk zincirlerinin kırılmaması gerekiyor. Bu sorunlar yıllardır hasta ve eczane danışmanı arasında geçmekte, eczacılarımız hastalarımıza basit enfeksiyon, aşılama, pansuman, ilk yardım gibi bazı hususların nasıl olacağını söylüyoruz. Bu durum bizlerin yıllardır meslek örgütü olarak söylediklerimizi teyit eden unsurlardan bir tanesidir. Pandemi dönemi ile aşıların saklama ve kullanım durumları ortaya çıkmış oldu. Bizler yıllardır dile getirdiğimiz eczanelerimizde hipertansiyon takibi, şeker takibi, aşılama, basit enjeksiyon, ilk yardım, pansuman gibi hastane yükünü hafifletecek uygulamaların Avrupa Ülkelerinin birçoğunda olduğu örnekler gibi ülkemizde de uygulanması gerektiğini odamız olarak yıllardır dile getiriyoruz. Maalesef yıllardır bu yönde bir çalışma yapılmadığı için bugün aşılama hizmetini eczanelerde kısa sürede aktif hale gelmesini engellemektedir.

Pandemi döneminde gerek maske dağıtım gerek hastanın birinci basamak ulaşım noktasında sağlık hizmetlerinde hastanelerden sonra eczaneler yer almaktadır. Bu dönem içerisinde sizler için oluşan hassasiyetin ve kıymetin ne derecede gerçekleştiğini düşünüyorsunuz?

Pandemi döneminde özellikle eczanelerin bu kadar özverili yaklaşımına ve çabasına rağmen gerek kamuda gerek serbest eczanelerimiz bunun karşılığını maddi ve manevi olarak almadığını görüyoruz. Türk eczacılar birliği meslek örgütü olarak gerekli kurum ve kuruluşlar, bakanlıklarla sürekli görüşme halindeyim fakat bu durumun toplumumuz nezdinde çok iyi anlaşıldığını, eczacılarımızın, eczanelerimizin toplumun sağlık hizmetinin vazgeçilmez birer parçası olduğunun çok net ortaya çıktığını ve halkımızın bu süreçte net bir biçimde anladığını görüyoruz. Bu algının henüz kamu tarafında oluşmadığının görmekteyiz. Eczacılarımız sürekli kamusal hizmeti yerine getiriyorlar, hatta üzerine vazife olmayan işleri dahi yapmaktalar, şu an da 27 bin eczane kamu adına muayene ücreti tahsilatı yapıyor. Bu eczacının karına olan bir durum değil fakat kamu faydası olduğu için gerek maskede gerek muayene ücretlerinde karşılık beklemeden gerçekleştirmektedir. Halkımız bunu taktik ederken, kamu tarafında maalesef eczacılarımızın geldikleri nokta gereken duyarlılığın gösterilmediğini görüyoruz. Sizler eczacılarınıza ve eczanelerinize sahip çıkmazsanız fiziki ve müdahil olarak eczacılarımız bu aşı sürecine bir alan oluşturması gerekir, bunun kamu tarafındaki karşılığı oluşmadan çok zor gerçekleşir. Aşılama durumunda personel ve ek maliyet gerçekleşebilir, bu faaliyet olacaksa kamu otoritesi tarafından öneminin arttırması ve çözmesi gerekmektedir. Atılacak bir adım ancak bu şekilde gerçekleşebilir ve olumlu sonuçlanabilir. Eczacılar bu tür faaliyetlerde kamu ile ortak hareket edilecek şekilde fikir alışverişi sonucunda gerçekleştirilmelidir. Bizler odamız olarak bu tür bir yaklaşım beklemekteyiz. Pandemi süreci içerisinde bizim çok fazla fikrimizin alınmaması alınan kararları uygulama noktasında şartları zorlaştırmaktadır. 

Gonca ÖZTÜRK 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
27
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ankapark'ın akıbeti sizce ne olmalı?
Ankapark'ın akıbeti sizce ne olmalı?
Namaz Vakti 09 Ağustos 2022
İmsak 04:10
Güneş 05:47
Öğle 12:59
İkindi 16:49
Akşam 20:01
Yatsı 21:32
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0