ÖZEL - Mogan Gölü Temizliği Devam Ediyor... İşte Son Durum...

ÖZEL - Mogan Gölü Temizliği Devam Ediyor... İşte Son Durum...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Bakan Kurum, 2 milyon 700 bin metreküp dip çamuru taraması yapıldığını ifade etti.

26 Kasım 2018 - 09:00

Geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komiyonu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bütçesini görüştü. Bakan Murat Kurum, komisyona çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Kurum, Mogan Gölü'ndeki dip çamuru temizlik çalışmaları kapsamında bir buçuk yılda göl tabanından yaklaşık 2 milyon 700 bin metreküp dip çamuru çıkarıldığını söyledi. 

Mogan Gölü Dip Çamuru Temizlenmesi Projesi'nin uygulama çalışmalarının, 2016 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği protokolüyle başladığını hatırlatan Kurum, şu bilgileri verdi:

 

SAĞLIKLI EKOSİSTEME KAVUŞACAK

“Proje, dip çamuru temizleme çalışmaları süresince doğal ve ekolojik dengenin bozulmaması, çevrenin ve halk sağlığının korunması, görsel kirliliğinin oluşmaması için titizlikle hazırlanmıştır. Mogan Gölü tabanından yaklaşık 2 milyon 700 bin metreküp dip çamuru taraması tamamlanmıştır. Dip çamurunun temizlenmesiyle, Mogan göl aynasının belirli oranda ortaya çıkarılması, gölün sulak alan özelliğinin sağlıklı bir biçimde devam ettirilmesi, sazlık alanlar arasında su akışının sağlanması, göl su yüzeyinde ışık geçirgenliğinin artırılması ve gölün sağlıklı ekosisteme kavuşturulması sağlanacaktır.”

 

SEVGİ ÇİÇEĞİ TEMA PARKI OLUŞTURULDU

Gölbaşı'nın endemik Sevgi Çiçeği’ni korumak, tanıtmak ve markalaşmasını sağlamak amacıyla oluşturulan Gölbaşı’nda Sevgi Çiçeği Tema Parkı ile ilgili de bilgi veren Murat Kurum, “Gölbaşı Sevgi Çiçeği rezerv alanında 2017 yılında tohum ekme, yetiştirme ve tohum toplama çalışmaları yapılmış, Gölbaşı’nda Sevgi Çiçeği Tema Parkı oluşturulmuştur” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Dilvin KAYGUSUZ KARABULUT - ÖZEL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Halk Ekmek büfelerinde hizmet kalitesi artırılacak
Halk Ekmek büfelerinde hizmet kalitesi artırılacak
Başkent’te feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı
Başkent’te feci kaza: 1 ölü, 5 yaralı