banner24

banner11

banner31

banner25

banner10

banner30

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Pandemide müzeler ve dijital dönüşümleri

Ankara 11.02.2021, 20:10

Hepimizin ruhunu iyileştirmek için sanata ihtiyaç duyduğu pandemi döneminde, Ankara'da yer alan müzeleri ve dijital dönüşümü Devin Tanıtım Müze Teknoloji ve İnovasyonlarının yaratıcısı Cenk Kabaş'tan dinledik

Müzelerdeki dijital dönüşümü nasıl değerlendiriyorsunuz, temel sebebi nedir?

Temel sebebinin başında inovasyon ve müze ziyaretçilerinin beklentileri yer almakta. Bu beklentiler de son birkaç yıl içinde değişim ve gelişim kat etti. Müze ziyaretçileri dijital dönüşümün gereğini müzelerde de görmek istiyor. Gittikleri zaman müzelerde heyecan verici birtakım uygulamalarla karşılaşmak istiyorlar. Böylelikle gördükleri tarihle ilgili de çok daha net bilgiye sahip oluyorlar. Bu özellikle yeni nesil için bulunmaz bir özellik. Müzelerimize de bu yönüyle baktığımızda teknolojik dönüşüm kaçınılmaz bir hal almış oluyor.

Müzecilik anlayışınız Ankara’ya neler kattı?

Öncelikle Türkiye geneline çok büyük katkılar sağlıyor. Ankara’da da çok önemli müzelere hizmetlerimiz oldu. Ankara’da özellikle Kurtuluş Savaşı Müzesi, eski Birinci Meclisimiz de birtakım hizmetlerimiz oldu. Onları ziyaretçilerimiz gidip yerinden ziyaret edebilirler. Bu yıl yeni açılacak olan Polis Müzesi’nde yine çok güzel çok özel inovatif çözümlerimiz söz konusu oldu. Yine bu coğrafyanın en büyük müzesi olan Türk Tarihi Müzesi, bu müzedeki çok güzel dijital çözümlerimiz söz konusu oldu. Özel müzelerimiz arasında olan Rahmi Koç Müzesi’nde de interaktif çalışmalarımız oldu. Bu müzelerde yapmış olduğumuz teknolojik gelişimler ziyaretçilerimizi oldukça etkileyecek.

Ankara kültüre, sanata, tarihe nereden bakıyor sizce?

Ankara Türkiye’nin başkenti olmanın yanı sıra kültür ve sanatın da başkenti. Dolayısıyla böyle bir özelliğinden yola çıkarak opera balesinden tutun da müzelerine kadar çok çok önemli bir şehir. Kültür sanat anlamında da Ankara’nın yaşayanları bu noktada çok önem arz ediyor ve çok ilgi duyuyorlar. Müzeler pandemi döneminde dahi çok ilgi gördü. Bu da bizim için çok önemli.

Teşekkür ederiz.

Röportaj: Gonca ÖZTÜRK

Kamera: Taylan Özgür AĞIR 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!