banner24

banner11

banner31

banner25

banner10

banner30

TBMM Başkanı Şentop’tan gündeme ilişkin açıklamalar

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ’’Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde gece saatlerinde, 3 okulun bahçesindeki Atatürk büstlerine yönelik bir alçak saldırı girişimi olduğunu sabah saatlerinde öğrendik. Büstün altındaki kaide üzerine bazı yazılar yazıldığı, boyalar sürüldüğünü jandarma ve polis tespit ediliyor. Bununla ilgili takibat devam ediyor. Bu durum 3 okulda olduğuna için planlı bir provokasyon olduğunu düşünüyorum. ’’ dedi.

POLİTİKA 29.03.2021, 14:45
TBMM Başkanı Şentop’tan gündeme ilişkin açıklamalar

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, ’’Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde gece saatlerinde, 3 okulun bahçesindeki Atatürk büstlerine yönelik bir alçak saldırı girişimi olduğunu sabah saatlerinde öğrendik. Büstün altındaki kaide üzerine bazı yazılar yazıldığı, boyalar sürüldüğünü jandarma ve polis tespit ediliyor. Bununla ilgili takibat devam ediyor. Bu durum 3 okulda olduğuna için planlı bir provokasyon olduğunu düşünüyorum. ’’ dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, katıldığı bir televizyon programında; Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında açıklamalarda bulunmuştu. TBMM Başkanı Şentop, TÜGİAD’ın 18’inci Olağan Genel Kurul Toplantısı sonrasında konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

’’Atatürk heykeline yapılan alçak saldırının planlı bir provakasyon olduğunu düşünüyorum’’

Atatürk heykeline yapılan çirkin saldırıyı değerlendiren TBMM Başkanı Şentop,’’Tekirdağ’ın Marmara Ereğlisi ilçesinde gece saatlerinde, 3 okulun bahçesindeki Atatürk büstlerine yönelik bir alçak saldırı girişimi olduğunu sabah saatlerinde öğrendik. Büstün altındaki kaide üzerine bazı yazılar yazıldığı, boyalar sürüldüğünü jandarma ve polis tespit ediliyor. Bununla ilgili takibat devam ediyor. Bu durum 3 okulda olduğuna için planlı bir provokasyon olduğunu düşünüyorum. Bunu iyi niyetli ve aklı başında birisini yapması mümkün değil. Güvenlik kameraları üzerinden bazı tespitler var. Çalışmalar devam ediyor. En kısa zamanda faillerini yakalanacağını ve gerekli şekilde cezalandırılacağını düşünüyorum’’ dedi.

TBMM Başkanı Şentop, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ilgili şu açıklamayı yaptı:

’’Bir televizyon programında konuşurken uluslararası sözleşmelerle anayasadaki ifadesiyle milletler arası antlaşmalarla ilgilide görüşlerimi ifade ettim. Ben herhangi bir antlaşma sözleşme ismi zikretmedim. Soruyu soran gazeteci arkadaşımızın iyi niyetle sorduğuna da eminim. Bazı antlaşmaların isimlerini zikrederek sordu. Ben yine herhangi bir sözleşmenin ismini telaffuz etmeksizin anayasanın 90’ıncı maddesinde ilgili mevzuatımızda uluslararası antlaşmalarla ilgili iç hukuktaki düzenlemelerden bahsettim. Programdan bir süre sonra bazı çevrelerin başta Montrö olmak üzere bazı antlaşmalarla ilgili bana yönelik bazı isnatlar yani benim kullandığımı ifade ettikleri sözler olduğunu gördük. Gizli saklı bir beyanat, görüşme, konuşma değil bir televizyonda canlı yayınlanan bir program ve ben hiçbir antlaşma ile ilgili bir durumdan isim zikrederek bir antlaşmadan bahsetmiyorum. Bunun Montrö dahil olmak üzere bazı antlaşmaları tartışmaya taşımak gibi bir amaçla nasıl yorumlandığını anlamakta zorlanıyorum. Şüphesiz siyasetçi olarak konuşurken ortalama bir zeka seviyesini hesap ederek konuşuyoruz. Bunun altında olan arkadaşlar varsa siyasetçi, bürokrat, gazeteci onlarla ilgili benim yapabileceğim pek bir şey yok. Konuşma metni açıktır konuşmam canlı olarak orada var. Şunu tekrar ifade etmek istiyorum, gerek Lozan gerek Montrö gibi antlaşmaların özel bir durumu vardır. İşin hukuki boyutu bir boyuttur ama sadece hukuki boyutlar ile ilgili olarak insanlar bakarak iş yapmazlar. Ben boşanma ile ilgili bir prosedür anlatsam insanları boşanmaya teşvik etmiş mi olurum? Bu kadar saçmalığı anlamakta zorlanıyorum. Şunu net olarak söyleyeyim uluslar arası antlaşmalar hukuk tekniği bakımından konuştuk. Montrö gibi Lozan gibi antlaşmalar ile ilgili hususta çıkma gibi mevzu bahis olmayacağını, çok çarpıcı ve akılda kalıcı bir ifade ile söyledim. Marmara Denizi’nden ne kadar ayran yapılabilirse bu antlaşmalardan da çıkmakta öyledir dedim. Bunun imkansızlığını bunun ihtimal dışı olduğunu ifade etmek için bunu da kullandım’’.

TBMM Başkanı Şentop, sözlerine şöyle devam etti: ’’Başta Montrö olmak üzere Türkiye’nin taraf olduğu ve bizim istikbal harbi neticesinde kazanmış olduğumuz elde etmiş olduğumuz mevzilerle ilgili hiçbir tartışma yoktur, böyle bir tartışma bizim aklımızdan da geçmez geçmemektedir. O konuşmada da böyle bir şey yoktur. Benim uluslararası antlaşmalarla ilgili genel hükümler çerçevesinde hukuki boyutu anlatmam söz konusudur. İkincisi şuna üzülüyorum; Türkiye’de siyaset yapan bazı bürokratik, asker, sivil, mevkilere gelmiş insanlar bir sözü veya bir kişiyi eleştirirken en azından bunun ne dediğine bakması gerekir diye düşünüyorum. En azından ben öyle yapıyorum. Bir siyasetçi ne demiş, önce kendim bir ona bakıyorum. Buna bakmadan birkaç tane kötü niyetli insanın yapmış olduğu çarpıtma üzerinden sanki benim böyle sözleri söylemişim gibi değerlendirme yapmalarından da büyük bir üzüntü duyuyorum. Bu bir fikir haysiyetsizliğidir, açık olarak söylüyorum. Herkesi ciddiyete ve fikir haysiyetine sahip çıkmaya davet ediyorum. Son bir şey daha söylemem lazım. Bu tartışmalarda şunu gördüm; buradaki konuşmamda da ifade ettim. Türkiye’nin güvenliğini sınırlarını kara vatanımızın ve deniz vatanımızın mavi vatanımızın sınırlarını koruyan antlaşmalar değildir. Bunu koruyan bizim devletimizin kudretidir ordumuzun gücüdür milletimizin istiklal sevdasıdır.

Size birşey söyleyeceğim; anlamayanlarında anlamaları için 20 Temmuz 1936’da imzalandı Montrö antlaşması 10 gün önce Cumhuriyet Gazetesinin manşeti var 10 Temmuz 1936 tarihli manşet. Manşette diyor ki konferansta bedbin bir hava hakim. Bedbin karamsar demek, yani Türkiye açısından bir karamsar hava var. İmzadan 10 gün önce ve o gün Cumhuriyet Gazetesi’nde Yunus Nadi’nin imzasıyla yayınlanan başyazı var. Bu başyazıyı bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kaleme aldığı söylenir. Bazı hatıratta bunun sonunda diyor ki; ’’Türkiye’nin evinin, hariminin kapısı olan boğazlardan isteyen istediğim gibi geçerim şeklindeki bir hakkı istihsal etmek isterse boğazlar konusunu kesin çözeriz’’ diyor. Son cümle şu: Deriz ki kapımız kapalıdır biz dilediğimize ve dilediğimiz gibi geçme hakkı tanırız buna muktediriz. Bakın 1936’da Türkiye’nin özgüvenine ve Montrö Sözleşmesi’nin imzalanması aşamasındaki duruma bakınız. Bu gün bazı bürokratlar, asker, sivil ve siyasetçiler Montrö olmazsa işte Sevr olur falan diyor. Arkadaşlar 1936’da antlaşma imzalanmadan 10 gün önce Türkiye’nin söylediği söz Lozan’daki boğazlar antlaşmasına bile alternatif olarak bakmıyor. Diyor ki Montrö olmazsa bu konuda biz karar veririz. İşte Türkiye’nin özgüveni budur kararlılığı budur 1936’da budur bu özgüveni bu kararlılığı bugün bizler taşıyoruz ama içlerinde gizli mandacılık anlayışıyla özgüvensiz aşağılık kompleksi içerisindeki bazı siyasetçilerin ve bürokratların Türkiye’nin devletimizin kudreti ordumuzun gücü ve milletimizin kararlılığını yok sayarak, sadece yazılı metinler üzerinden bizim istikbalimizi ve sınırlarımızın güvenliğini tartışmalarını da üzüntü ile karşıladığımızı ifade etmek isterim. Herkes kendine gelsin. Türkiye Cumhuriyeti, Sevr antlaşmasını başka antlaşmalar ile yok etmedi. İstiklal harbinde verdiği canlar ile döktüğü kanlar ile yırtıp attı. Antlaşmaları var eden milletimizin devletimizin gücüdür. Onları ayakta tutan budur. Dolayısıyla antlaşmalar ile ilgili bir tartışma söz konusu değildir. Konuşanlar ve bunu gündeme getirenler, kendi içlerindeki o mandacı fikriyatları dile getirmektedirler, onları buradan kınıyorum’’.

TBMM Başkanı Şentop, HDP’nin kapatılması ile ilgili soruya ise şöyle cevap verdi: ’’Bu konuda şu anda bir şey söyleyebilmemiz mümkün değil. Anayasa Mahkemesi safhasında bir iddianame var. Onun üzerinden önce röportör çalışacak. Sonra mahkeme görüşmeler yapacak, savunmalar olacak. Bu bir süreçtir onunla ilgili bir şey söylemek somut veri elimizde yok, yargı süreci’’.

’’Kadına şiddet konusunda araştırma komisyonu kuruldu’’

Kadına şiddet konusunda açıklamalarda bulunan TBMM Başkanı Şentop, ’’Türkiye’de de bütün dünyada da bu konuda hakikaten ülkemizi üzüntüye boğan bazı olaylara şahit oluyoruz. Onun için araştırma komisyonu kuruldu. Şimdi komisyonla ilgili önce tabii komisyona üye partilerin üye vermesi lazım. Sonra komisyonda bir yönetim oluşturulacak ve en kısa zamanda başlayacaktır diye düşünüyorum. Gerek mevzuatlarla ilgili gerekse uygulamayla ilgili önümüzde ne sorunlar varsa onları tespit edeceğiz. Giderilmesi içinde Meclis Başkanı olarak takipçisi olacağız. Sorunların giderilmesine yönelikte rapor verecektir. Bu çalışmada, iyi bir gelişme çıkacağını düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.

Tutsak olan Filistinlilerin aşılanması

TBMM Başkanı Şentop, İsrail Meclisi’ne geçtiğimiz günlerde, Filistinli tutsakları aşılanması yönünde bir mektup yollamıştı. Onunla ilgili soruyu yanıtlayan TBMM Başkanı Şentop, Bu konuda geri dönüş beklediğimiz bir mektup değildi. İsrail’de tabii bir seçim süreci vardı. Fakat arka arkaya iki kere Filistinli kardeşlerimizden bu şekilde bir talep bana geldiği için bende bu ayrımcılığı bir insani mesele olan bu durumu vicdanen ifade eden bu konuya dikkat çeken bir mektup gönderdim. İnşallah onuyla ilgili beklenen doğru olan hukukun gereği olan adımlar atılır diye ümit ediyorum’’ diye konuştu.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
21
açık
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:39
Güneş 05:24
Öğle 12:50
İkindi 16:44
Akşam 20:06
Yatsı 21:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 37 71
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 36 63
6. Tottenham 36 59
7. West Ham 36 59
8. Leeds United 37 56
9. Everton 36 56
10. Arsenal 36 55
11. Aston Villa 36 49
12. Wolverhampton 36 45
13. Crystal Palace 36 44
14. Southampton 37 43
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 37 28
19. West Bromwich 36 26
20. Sheffield United 36 20
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 37 83
2. Real Madrid 37 81
3. Barcelona 37 76
4. Sevilla 37 74
5. Real Sociedad 37 59
6. Real Betis 37 58
7. Villarreal 37 58
8. Celta de Vigo 37 53
9. Athletic Bilbao 37 46
10. Granada 37 45
11. Osasuna 37 44
12. Cádiz 37 43
13. Valencia 37 42
14. Levante 37 40
15. Deportivo Alaves 37 38
16. Getafe 37 37
17. Huesca 37 33
18. Elche 37 33
19. Real Valladolid 37 31
20. Eibar 37 30