banner11

banner10

Ankara Barosu Başkan Adayı Av. Özdemir: ''Bu Yapı Ankara Barosu'nu Yönetemiyor''

Yaklaşan Ankara Barosu Başkanlık seçimlerinde, Milliyetçi Avukatlar Grubu ve Baroda Birlik Grubu ortak Başkan adayı olan Av. Gencer Özdemir, Haber Ankara’yı ziyaret etti. Ziyarette önemli açıklamalarda bulunan Özdemir, meslektaşlarına vaatlerini açıklayarak kendilerine destek beklediklerini belirtti.

RÖPORTAJ 24.09.2018, 10:20 24.09.2018, 10:20
Ankara Barosu Başkan Adayı Av. Özdemir: ''Bu Yapı Ankara Barosu'nu Yönetemiyor''

''Mesleğimizin geleceği için çalışacağız'' ifadelerini kullanan Özdemir ile adaylık sürecinden diğer adaylara kadar birçok konunun konuşulduğu röportajın tamamı:

 

- Adaylığınızın açıklandığı tarihten bugüne kadar nasıl bir seçim süreci yaşıyorsunuz? Bu süreçte neler yaşadınız?

18 Temmuz 2018 tarihinde adaylığımız açıklandı ve o günden itibaren saha çalışmalarına başladık. Bu çalışmalar için öncelikle arkadaşlarımızla bir araya gelip, projeler ürettik. Ankara Barosu'nun sorunlarını çözüme ulaştırmak odaklı bir ekip kurduk. Bu ekibin içerisinde hem meslektaşlarımız hem de uzun yıllardır mesleği icra eden tecrübeli meslek büyüklerimiz var. Çünkü mesleğe yeni başlayan ve meslekte tecrübeli olan meslektaşlarımızın ayrı ayrı sorunları var. Önce sorunları dinledik; sonra bizim de tespit ettiğimiz sorunları üzerine koyarak bir çalışma yaptık. Ankara Barosu Başkanı  iki yıllık bir süre için seçiliyor ve ''Bu iki yılda neler yapabiliriz?'' diye düşündük. Bunu da maddeler halinde getirdik. Somut bir şeyler ortaya koymak gerekiyor; hayaller üretmemek lazım. ''İcracı bir baro'', ''Sözünü tutan bir baro'' olsun istiyoruz.

 

- Göreve gelirseniz; ilk olarak temas edeceğiniz noktalar neresidir?

Öncelikle en büyük sorun olarak; Ankara Adliyesi'nin üst bölümlerini de sayarsak, 9 parçaya bölündüğünü biliyoruz.  Adliye'nin yapımı için artık meslektaşlarımızın sabrı kalmadı. Ankara Barosu Başkanı olarak; Ankara Adliyesi'nin tek çatı altında toplanması için yer ve inşaatın başlatılması ve bitirilmesi için ciddi bir mücadele edeceğiz. Görüşmemiz gereken hangi bakanlık ya da kurum varsa irtibata geçeceğiz.

 

''SADECE KONUŞMAK YETMEZ, İCRACI OLUNMASI GEREK''

- Adaylık sürecinizde, meslektaşlarınıza hangi vaatlerde bulunuyorsunuz? Siz göreve gelirseniz Baro'da hangi projeleri faaliyete geçireceksiniz?

Avukatların en büyük problemlerinden biriside otopark ve servis. Cezaevinde müvekkili olan arkadaşlarım, gidiş geliş noktasında sıkıntı yaşıyorlar. Cezaevlerindeki avukat odalarının azlığı, CMK ve Adli Yardım ücretlerinin asgari düzeyde olması... Bunun ''Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'' dediğimiz bir tarifeye çekilmesi acildir. Çünkü ''Gönüllülük Esası'' diye bir hususu söyleyip, meslektaşlarımıza çok cüzi miktarlarda ücretler ödeyerek CMK hizmetini vermelerini sağlıyorlar. Maalesef bu yapının artık bu sorunları çözme gibi bir gayreti yok. Sadece konuşulması yetmez, icracı olunması gerektiğini düşünüyorum.

Avukatların bir diğer problemi ise; duruşmaların saatinde başlamaması. Toplamda dört adliyede duruşma oluyor. Mesafelerden kaynaklı olarak bu duruşmalara avukatların yetişmesi çok zor. 9:15 duruşmanıza 11:00'den önce giremiyorsunuz ve 10:15 duruşmanıza yetişemediğiniz halde o arada mazeret de koyamıyorsunuz.

Mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımızla ilgili maddi imkanların sağlanması gerekiyor. Ekonomik olarak ciddi anlamda güçlükler çekilebiliyor. Bu güçlüklerle mücadele edebilecek bir avukatlık sistemi kurulmalı. Mesela; 1-5 yıl arası kıdeme sahip meslektaşlarımızdan en azından o süre için aylık alınmaması. Talep edenlere tebligatların alınacağı, müvekkil görüşmesinin yapılabileceği, toplantı yapılması için salonların olacağı çalışma ofislerinin kurulması... Bunlar hep sorunların çözümüne yönelik düşündüğümüz projeler.

Cezaevlerinde müvekkil görüşmeleri gece saat 23:00'a kadar. Bu yeni bir uygulama, öncesinde 24 saat görüşme vardı. Böyle bir uygulamanın doğru olmadığını düşünüyoruz. Uyumlu ama çözüme odaklı olarak bu sorunların düzeltilebileceğini düşünüyoruz.

Onun dışında, çocuğu olan  meslektaşlarımıza kreş hizmeti vermemiz gerektiğini düşünüyoruz. Aslında bu daha önceki yönetimlerin ortaya koymuş olduğu bir vaat. Geldiğimiz noktada bu  vaadin gerçekleşmediğini  görüyoruz.

''MİLLİ BARO, MİLLİ TERCİH''

Şu anki yönetimde sizin gördüğünüz sorunlar nelerdir?

''Milli Baro, Milli Tercih'' sloganıyla yola çıkmamızın bir nedeni; Barolar sosyal olaylara tepki verebilirler. Buna diyecek bir şey yok; ama sosyal olaylar sadece bir kesimi ilgilendiren olaylar değildir. Bu ülkeyi ilgilendiren ve ülkenin değerlerini dikkate alan olaylardır. Örneğin; Ankara'da  Gazilerimizin darp edilmesi davası ile ilgili olarak Ankara Barosu hiçbir şey yapmamıştır. Ankara Barosu bu davaya dahil olmamıştır, dahil olmak için hiç bir talepte bulunmamıştır. Ankara'yı ilgilendiren, bizim değerlerimizi ilgilendiren bir konuyla ilgili olarak duyarsız kalmıştır. Baro'nun bu duyarsızlığından sonra milli bir baro olması gerektiğini düşündük. Siz başka bir olaya tepki gösteriyorsunuz ama bu milletin varoluş sebebi gazilerimizi yok sayıyorsunuz. Ülkede Afrin Operasyonu yapılıyor, Baro ''Savaşa Hayır'' diye imza topluyor. Bunların hepsinin uygun olmadığını ve düzelmesi gerektiğini düşünüyoruz. Ankara Barosu'na sorun çözme yetkisi verilmesine rağmen, sorunları daha da büyütmek gibi bir algıyla yönetime devam etmiştir. Son 1 yılda Ankara Barosu Başkanı, seçilmiş yönetimi tarafından pasifize edilmiştir. Biz artık yönetimin Baro'yu yönetemeyeceğini, meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm, fikirlerine saygı duymadıklarını defalarca belirttik.

Biz yaptığımız çalışmalarda dedik ki; Baro bünyesinde şehit ve gazi ailelerine ücretsiz hukuki destek sağlamak amacıyla kurullar oluşturalım. Onlar bize emanet ve bu emanetlere sahip çıkmak bizim boynumuzun borcu diye düşündük.

Ankara Barosu, Avukatlık Kanunu'na göre eğitim yapmak zorundadır. Baro, bu eğitimlerden ücret almaya başladı. Yapmak zorunda olduğun bir meslek içi eğitim için meslektaşlarından para alamazsın. Göreve geldiğimizde meslektaştan ücret alınması konusunu ortadan kaldıracağız.

Baro otoparkı ücretsiz hale getirilmelidir. Meslek için çalışan bir avukat, otoparka duruşmasına gitmek için giriyor. Bu durumu kolaylaştırmak zorundasınız. Ankara Barosu otoparkına girdiğiniz zaman, belediyenin bile ücret tarifesi 1 lirayken siz sabahtan akşama kadar duran aracınız için 10 lira gibi bir ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz.

'Uyap'' sistemi, Adalet Bakanlığı'nın düzenlediği bir sistem. Bu sistemde avukatlara açılmayan hususlar var. Uyap sisteminin de avukatların daha etkin bir şekilde kullanmasının sağlanması gerektiğini düşünüyoruz.

''BAŞKA SOSYAL TESİSLER YAPILMASINI SAĞLAYABİLİRİZ''

Ankara Barosu özellikle 2011 yıllarından sonraki süreçte meslektaşlarının sosyalleşmesi için elini taşın altına koymadı. Sosyal tesisi çok önemli çünkü yaptığımız çok zor bir meslek. Biz dedik ki; meslektaşlarımıza bu sosyal tesisleri arttıralım. Ankara'nın bir çok yerinde buna ilişkin bir çalışma yapılabilir. Türkiye Barolar Birliği'nin destek olma zorunluluğu var. Böyle bir yapıyla harekete geçerek Ankara'ya başka sosyal tesisler yapılmasını sağlayabiliriz.

Ankara Barosu'nda geçtiğimiz bir takım vaatlerde bulunmuş. 43 söz verilmiş, 6'sı tutulmuş. %14'lük bir başarı seviyesi. Siz meslektaşa söz veriyorsunuz ama tutmuyorsunuz. Bu yapı Ankara Barosu'nu yönetemiyor, bu bir gerçek. Ankara Barosu'nun son bir yılı heba olmuş. Yönetimle başkan arası çekişmeler olmuş, yönetim başkana rağmen kararlar almış, başkan kararlara karşı oy yazıları yazmış gibi bir çok problem var. Bütün bunlardan sonra yönetemediğiniz bir kuruma başkan adayı olarak çıkıyorsunuz. Biz tutamayacağımız sözü vermeyeceğiz, tutamayacağımız sözü vermeyeceğiz. Ankara Barosu'nun artık sözünün eri, milli hassalara önem veren bir yönetime ihtiyacı var.  Biz Milliyetçi Avukatlar ve Baroda Birlik grubu olarak bir güç birliği yaptık. Yetkin, etkili, bilgili ve donanımlı bir yapıya sahibiz. Alacağımız görev için hazırız. 22 Ekim'de genel kurul ve meslektaşlarımızın bize yetki vereceğini düşünüyoruz. Pazartesi günüde iş başı yapıp, bu sorunları çözüme kavuşturmak için elimizden geleni yapacağız. 

 

''SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ''

- Ankara Barosu seçimleri Demokratik Sol Avukatların avantajlı olduğu bir kurum. Baroda Birlik grubuyla güç birliği yapmanızdan sonra sizce seçimdeki şansınız nedir?

 2012 yılında bir araya gelen Milliyetçi Avukatlar grubu o günden bugüne seçimlere kendi adıyla girdi. 2016 yılından bu yana da, ben de delegasyon ve yönetim listesinde yer aldım. Baroda Birlik Grubu, 18 Temmuz'da adaylığımın açıklanmasından sonraki süreçte bir Doç. Dr. Beşir Fatih Doğan'ı aday çıkardı.  Adaylıktan sonra Milliyetçi Avukatlar grubuna güçlerimizi birleştirmek adına bir teklifte bulunuldu. Milliyetçi Avukatlar ve Baroda Birlik grubu ortak adayı olarak, seçime daha güçlü gireceğimizi düşündük. Demokratik Sol grup var karşımızda. Fakat şu anda Ankara Barosu adaylığına karşı en güçlü aday Milliyetçi Avukatlar ve Baroda Birlik grubudur. Mesleği sorun eden, mesleğiyle ilgili sorununa çözüm bulamayan bütün meslektaşlarım; Milliyetçi Avukatlar ve Baroda Birlik grubu, bu sorunları çözmek için elinden geleni yapacak. Demokratik Sol Avukatlar grubu sorunlara çare olamaz. Mesleğini ve mesleğinin geleceğini düşünen her meslektaşımın, seçimde Milliyetçi Avukatlar ve Baroda Birlik grubuna oy vermelerini söylüyoruz.

 

- Sol görüşe sahip olmasa bile, sol görüşlü gruba oy veren veya ön seçimlere katılan meslektaşlarınız da var...

Milliyetçi Avukatlar veya Baroda Birlik grubuna üye olup, bu yapının dışında olan meslektaşlarıma çağrım şudur; ''Taş yerinde ağırdır''. Bu kez çok daha güçlüyüz ve destek olurlarsa seçimi kazanacağız.

 

- Demokratik Sol Avukatlar Grubu bir ön seçim gerçekleştirdi. Başka adaylarda var. Bugüne kadar da seçimlerde hep başarılı oldular. Bu seçim sizce farklı olacak mı?

Yapı çok ilginç. Baro Başkan Yardımcısı ve Baro Başkanı arasında bir ön seçim gerçekleşti. Baro Başkan Yardımcısı diyor ki; sen iyi yönetemedin, ben yöneteceğim. Hakan Canduran, Erinç Sağkan, Seçkin Arıkan... Bir de "Ben sizi Demokratik Sol Avukat olarak görmüyorum", ben grubu daha iyi temsil ediyorum diyen Ömer Lütfü Avşar var.  Hangisi mesleği düşünüyor? Hakan Canduran'ın yaptıkları belli. Seçkin Arıkan'ın durumu belirsiz. Erinç Sağkan, o yapının içerisinden gelmiş zaten mesleğe çare bulamamış. Ömer Lütfü Avşar Demokratik Sol'da nasıl bir etki yaratır onu bilemem. Demokratik Sol Avukatların durumu bizim dışımızda ama biz, o gruba dahil olup, mesleğin geleceğini düşünen meslektaşlarımızdan da destek bekliyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
-2°
açık
Namaz Vakti 05 Aralık 2020
İmsak 06:18
Güneş 07:48
Öğle 12:44
İkindi 15:09
Akşam 17:30
Yatsı 18:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 10 19
5. Gaziantep FK 10 15
6. Kasımpaşa 11 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Tuzlaspor 11 21
4. Samsunspor 11 20
5. Adana Demirspor 10 18
6. İstanbulspor 11 18
7. Altay 10 17
8. Giresunspor 11 17
9. Bursaspor 12 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Ümraniye 12 13
13. Adanaspor 9 12
14. Menemen Belediyespor 10 12
15. Bandırmaspor 11 11
16. Ankaraspor 11 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. West Ham 10 17
6. Southampton 10 17
7. Wolverhampton 10 17
8. Everton 10 16
9. M. United 9 16
10. Aston Villa 9 15
11. Man City 9 15
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 11 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Eibar 11 13
13. Deportivo Alaves 11 13
14. Celta de Vigo 12 13
15. Valencia 11 12
16. Real Betis 11 12
17. Osasuna 10 11
18. Real Valladolid 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7