Başkent'in kalbi Altındağ, Altındağ'ın Başkent'i Ankara Kalesi

Tarihten günümüze mimari yapısını koruyan Ankara’nın en değerli simgelerinden olan Ankara Kalesi’nin önemini ve güncel sorunlarını Ankara Kent Konseyi Kale Çalışmaları Meclis Sözcüsü Şevket Bülent Yahnici ile değerlendirdik.

RÖPORTAJ 03.09.2020, 15:21 08.09.2020, 10:19
1311
Başkent'in kalbi Altındağ, Altındağ'ın Başkent'i Ankara Kalesi

 -Bize kendinizden biraz bahseder misiniz?

Ankara Saman pazarı doğumluyum. Şu oturduğumuz yere 700-800 metre civarına bir evde doğdum Yahudi mahallesine inen yolda. Dolayısıyla Hergelen meydanı, Dericiler caddesi, Işıklar caddesi, Konya sokak, Bentderesi, Hamamönü, Hacettepe, Saman pazarı, Ankara Kalesi ve çevresi gençliğimizi soluyarak geçirdiğimiz yerde doğup, büyüdük ve yetiştik. Ankaralı olmayı ben bir ayrıcalık olarak görüyorum, Türkiye’nin kalbi   Ankara, Ankara’nın kalbi Altındağ ve Altındağ’ın kalbi ise Ankara Kalesi.

Bu inanç ile yola çıkarak milletvekili olduktan sonra daha da sıklaştırmak suretiyle, Ankara Kalesi ve çevresini sosyal ve kültürel boyutu ile sorunlarını çözmeye çalıştık. Burada bir dernek kurduk, bu derneğin adı Ankara Kalesi Derneği. Bu işe gönül veren arkadaşlarımız ile birlikte, muhtelif faaliyetlerde bulunduk ve 6-7 tane festival yaptık. Müthiş şeyler yapıldı buralarda, tabii bilenler ve bilmeyenler, takdir edenler ve etmeyenler olarak her şeyin seveni ve sevmeyeni vardır. Ama biz iyi niyetle ve bütün iyi niyetimizin yansıması olan işlerle kaleye bir şeyler katma gayretinde olduk. Ankara Kent Konseyi ismi ile bir kuruluş şu anda Büyükşehir Belediyesi etrafında ama hangi partiden olursa olsun bütün siyasi partilerin temsil ettiği ve idari kadrolarında valilik ve valiliğe bağlı idari kadrolarda temsil edildiği bir birliktelik ile Ankara Kent Konseyi Ankara’nın problemlerine çare bularak önemli zaman diliminde önemli çalışmalar yapıyor. Bu çalışmaların içinde Ankara Kent Konseyi Ankara Kalesi Çalışmaları Meclisi diye bir meclis oluşturduk. Bu meclisin içinden de bir yürütme kurulu oluşturduk, bu yürütme kurulunda 15 ile 20 kişi arasında zaman zaman değişen bilim insanları var; bu işe gönül vermiş sanatçılar var, galeri sahipleri var, esnaf arkadaşlarımız var. Kalenin aktörleri var, kalenin figürleri var. Bunun dışında valiliğin temsilcileri, kültür müdürlüğümüzün temsilcileri, Altındağ Belediyesi’nin temsilcileri, Büyükşehir Belediyesi’nin temsilcileri olmak üzere burada birliktelik halinde ve bileşini olarak kaleye hizmet etmek için gayret içindeyiz.

-Ankara Kalesinin; sosyal, kültürel, yapısının tarihten günümüze korunmasını nasıl değerlendirirsiniz?

Kale çok önemli bir figür, Hacı bayram ve Hacı bayram ile birlikte oranında yine UNESCO listesine girebilmesi için gayret var. İnşallah bunlar başarılır, ama biz Ankara Kalesi ile ilgili birtakım problemleri çözerek ilerlemeye çalışıyoruz. Bu problemler içinde çok önemlileri var. Kale’de güvenlik bir problemdir; otopark bir problemdir, trafik bir problemdir, kalenin trafiksizleştirilmesi bir problemdir. Belki de insansızlaştırılması bir problem. Bunun dışında korunmaya müstahak evlerin, seçilip korunması ve korunur hale getirilmesi önemli. Bu korunmuş evlerin sanat galerisi, kafe, restoran vs. gibi kültür sanat ve sosyal hayata kazandırılması bizim yaşamasını ümit ettiğimiz gelecekteki kalenin unsurlarıdır.

Bu anlattıklarım iç kale için geçerliydi. Dış kalede esnaf ile birlikte yaşayan bir hayat devam ediyor. Kalede en büyük problem; güvenlik ve trafik konusudur. Bu kadar yoğun araç olmaması lazım. Bu araç trafiğinin kesilmesi lazım. Kalenin en üst yeri olan Akkale’nin müstakil bir müze olarak açılması veya Anadolu Medeniyetler Müzesine bağlı bir müdür müdavimlik şekilde hayata kazandırılmasıdır. Eğer onu yaparsak oradan yabancı turist Akkale’ye kadar çıkabilecek, oradan da aşağı oturmaya münasip yerler de olur. Oralarda insanların zaman geçirebilmesi için restoran ve kafeler de olabilir. Oraya çıkan turist aşağıya yürüyerek inebilecek.  Bunlar hep bizim kale için düşündüğümüz çözüm önerileriydi. Otopark probleminin çözümü için Büyükşehir Belediyesi bir komite kurdu. Komite de bizde çalışıyoruz, genel sekreter yardımcısı bir dostumuz bu komiteye başkanlık ediyor. Onun gayreti ile bu işi de çözebilirsek, kalenin de büyük bir ölçüde otopark problemini de büyük ölçüde çözüleceği bir kaleye kavuşacağız.  Bütün bunları yaparsak iç kalenin             sağlıklı bir hale getirilip, otopark problemini çözerek, en önemlisi ise güvenlik problemini çözersek netice alacağız. Güvenlik çok büyük bir problem, maalesef bu sorunu çözemedik. Trafiksiz bir kaleyi hayata geçirebilirsek, bu kaleyi inşallah sokaklarında ressamların tuvallerini kurup, şövalyelerini kurup resim yapacakları, müzisyenlerin ellerinde gitar ve bağlamaları ile müzik yapacağı, sanatın ve kültürün yoğunlukla fışkıracağı bir kale hayalimizdir.

Pandemi sürecinden sonra Ankara Kalesine ziyaretçileri çekmek adına Başkent turizmin canlandırılması için sizin verebileceğiniz öngörüler nelerdir?

Bu konuda Kent Konseyi olsun, Altındağ Belediyesi olsun geçtiğimiz dönemde yani pandemi evrelerinde çok geniş çalışmalar yaptı. Hedefimiz UNESCO’ya Ankara Kalesi’ni bir açık hava müzesi olarak tescil ettirmek yolunda müracaat olacaktır. Esas hedefimiz bu, Ankara bir açık hava müzesine sahip, fakat Ankaralı bile bunun farkında değil, kale bir açık hava müzesidir. Surları ile alanları ile, burası bir açık hava müzesi.

 

RÖPORTAJ: SEMİH KIR

KAMERAMAN: MUHAMMET ÇELİK

 

Yorumlar (1)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Adile Homan 2 ay önce
Ankara Kalesi ile ilgili merak ettiğim sorulara yanıt olmuş bu röportaj. Haber Ankara’ya ve Sayın Şevket Bülent Yahnici’ye teşekkürler.
banner3
banner4
15°
hafif yağmur
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:44
Güneş 07:08
Öğle 12:37
İkindi 15:29
Akşam 17:56
Yatsı 19:15
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P