banner34

banner35

Ercan Soydaş: 'Önce Vatan Menfaati Düşünen Esnaf Kurumuyuz'

Haber Ankara ekibi olarak Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı ve Ankaragücü Futbol Şube Sorumlusu Ercan Soydaş'a konuk olduk. Soydaş ekibimize, terör olaylarının ve patlamaların Halk Otobüslerini etkileme durumundan Ankaragücü'nün borçlarına kadar önemli açıklamalarda bulundu.

RÖPORTAJ 26.03.2016, 00:00 26.03.2016, 00:00
Ercan Soydaş: 'Önce Vatan Menfaati Düşünen Esnaf Kurumuyuz'

HABER ANKARA / ÖZEL RÖPORTAJ - Haber Ankara ekibi olarak Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı ve Ankaragücü Futbol Şube Sorumlusu Ercan Soydaş'a konuk olduk. Soydaş ekibimize, terör olaylarının ve patlamaların Halk Otobüslerini etkileme durumundan Ankaragücü'nün borçlarına kadar önemli açıklamalarda bulundu.     İşte Ankara Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Esnaf Odası Başkanı ve Ankaragücü Futbol Şube Sorumlusu Ercan Soydaş ile gerçekleştirdiğimiz röportajın tamamı:     Haberankara.com’a konuk olduğunuz için teşekkür ediyorum. Son yaşanan terör olayları ve patlamalar özel halk otobüslerini etkiledi mi?
Hoş geldiniz. Öncelikle patlamaların bizi etkilemesi bizi çok düşündürmüyor. Biz önce memleket ve vatan menfaatleri düşünen bir esnaf kurumuyuz. Bunların sancılı ve gelip geçici olduğuna inanıyoruz. Devletimiz bu konuda her türlü tedbiri alıyor ve almayada devam edecek. Bizim üzüldüğümüz konu; terör ile ilgili konularda ülke olarak bir bütün olamamamız. Avrupa Birliği ve diğer ülkelerin tavırları ortada. Kimseden bir şey beklemeden, kendi ülke insanlarımızla birşeyler başarmalıyız. Hepimizin teröre karşı olduğunu dile getirmeliyiz. Yeni bir Çanakkale Destanı, Kurtuluş Savaşı Destanı Zaferi yazılması gerekiyorsa yazılacağından hiçbir kuşkumuz yok. Bizim Kürt vatandaşlarımızla, Kürt kardeşlerimizle bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yıllardır her yerde Kürt vatandaşlarımla iç içe yaşıyoruz. Devletin her kademesinde, bürokratlar da en tepesine kadar Kürt vatandaşlarımız mevcut zaten ama ne zaman Kürt vatandaşlarımız bu terör belasının başka ülkelerin menfaatlerine hizmet ettiğini anlarlarsa o zaman çözüleceğini düşünüyoruz. Tabi orada terör örgütü baskısı altında yaşamak da orada ki vatandaşlarımız için de zor. Onları da anlamalıyız. Her Kürt vatandaşımızı da terörist olarak kabul etmiyoruz. Bu terör bitsin de, bizim iş kaybımız olsun problem değil. Önemli olan ülkemizdeki terör ortamının bitmesi ve istikrar sürecinin kaldığı yerden yeniden yükselişe geçmesi. Her gün şehit veriyoruz, yüreğimiz yanıyor ama vatan için. Biz camia olarak kısa zamanda bunların biteceğine inanıyoruz. İnşallah her şey yakın zamanda yoluna girecek. Yeter ki biz birlik ve beraberliğimizi ülke olarak gösterelim. Bunu gösterebilmemiz önemli. Terör örgütlerinin Kızılay’ın göbeğinde bomba patlatması bu Işid olur, PKK olur, her hangi bir terör mensubu olur, bu nasıl bir vicdanla yapılır? Hala bunların arkasında kimler savunur? Bu gencecik çocuklar nasıl bu hale gelir? Durakta beklerken, Kızılay’da gezerken, arabasıyla seyahat ederken ölen vatandaşlarımızın bu olayda suçu nedir? Masum insanlar ölüyor. Son patlamada bizimde bir otobüsümüzde ortada kaldı. Bizler de hastaneye koştuk. Şoförümüzün bacağında bir problem var, insanlar şuurunu kaybetmiş, öyle şeyler olmuş ki otobüs ayağa kalkıp yere düşmüş.  
Otobüste o gün kaç kişi varmış?   Bize söylenen 30 kişi civarı yolcumuz varmış. Biletçimiz otobüsün içerisinde 2 kişinin üzerine gazete örttüğünü söyledi. Birkaç yaralının elini yüzünü yıkadığını söyledi. İnşallah Allah bir daha ülkemize, şehrimize göstermesin.     Son zamanlarda otobüslerimizi kullanan şoför arkadaşlarımızın eğitimi söz konusu oldu. Verilen eğitimin içeriği nedir?
Eğitimleri düzenli olarak her yıl yapıyoruz. Bu yıl farklı olan şu; Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Muhtarlık ve Sivil Toplum Kuruluşları Daire Başkanlığı diye bir birimi var. Onlarla işbirlikli şekilde kapsamlı yapıyoruz. Güvenli sürüş eğitimi var, terör örgütlerinin yapabileceği eylemlerle ilgili dikkat edilecek eğitimler var, halkla ilgili stres öfke ve motivasyon eğitimi var, Engelli asansörü kullanımı ve iş güvenliği ile ilgili eğitimler var. bu birimle beraber onların kontrolü dahilinde yapıyoruz. Sizin aracılığınızla onlara da buradan teşekkür edeyim.     Bu verilen eğitim şahıslara yeterli geliyor mu?
Bunun ölçüsü; yolcu şikayetleri. Önceki yıllara göre daha azalmış. Bunun verilerini zaten resmi olarak Ego Müdürlüğü tutmaktadır. Ego bünyesinde 15 günde bir ceza komisyonu kuruluyor. Orada gelen şikayet sayısı 60 - 70 diyelim. Bizim taşıdığımız yolcu sayısı 2.5 milyon civarı. Biraz önce ki şikayet sayısı da genellikle ücretsiz seyahat eden yolcularda geliyor. Daha önceden gelen hakaret ettiği, bekleme yaptığı gibi gelen şikayetlerin bitme noktasına geldiği bizi sevindiriyor. Biz oldu olalı zaten vatandaş şikayetlerini sosyal medya üzerinden ulaştıklarında personele uzaklaştırma cezası veriyoruz. Hergün ceza komisyonuna iletiyoruz. Hedef Ankara halkını araçlarımıza bindiklerinde mutlu edebilmek. Zaten trafik yoğun oluyor ve stres çok oluyor. Personellere bu stresini yolculara iletmemelerini yönünde uyarıyoruz. Zaten 2 eğitim programı kaldı, bunlarda bitmek üzere. Gerek EGO olsun, gerek odamız olsun yakından takip ediyoruz.     Ankaragücü’nü nasıl buluyorsunuz? 
Biz Ankaragücü yönetimi olarak çocuklara hep şunu söyledik; bu takımı bir üst lige çıkartalım. Gönül direk olarak çıkmak istiyor, o yönde gayret gösterdik. Bizimde kafamıza takılan sezonun ilk yarısında bu takımdı. Çok güzel oynayan, maç kazanan takım şimdi ikinci yarı birden düşüş oldu. Devamlı toplantı yapıyoruz, çocukları alıp birebir konuşuyoruz. Çocukların üzerinde de anladığım kadarıyla baskı var. Bizden mi kaynaklanıyor, dışarıdan bir etken mi var bilemiyorum. Ama hala bitmiş bir şey yok, umudumuz var, sabah yine bir toplantı yaptık çocuklarla. Playoff’dan çıkma sizlerin ellerinde. Bu futbolcularla bitecek bu lig başka bir şansımız yok.     Olumsuzluğun neyden kaynaklandığını bulabildiniz mi?
Birebir konuşuyoruz, toplu olarak grup olarak toplantı yapıyoruz. Bugün başkanımızda konuştu çocuklarla. Şunu soruyoruz; yönetim olarak bizim bilgimiz dışında çocukların başka sıkıntısı mı var? Biz hakikaten takımın çıkmasını çok istiyoruz. Taraftar protestosu başarıya endekslidir. Takım başarılı olsaydı bu protestolar olmazdı. Biliyorsunuz şuan 3. teknik direktör takımın başında. Siz ne yaparsanız yapın çocukların kafasında bitiyor. Art niyetli olduklarını da tabii ki düşünmüyoruz. Her takım bir düşüş yaşıyor, sezonda bizimki biraz fazla sürdü. Maç kaybetme lüksümüz kalmadı buna bağlı olarak. Futbolcu kardeşlerimiz inanarak mücadele ederse, bizler keyif alıyoruz. 90 dakika her şeyinizi takıma verin. Bu forma tarihi bir forma. Çok önemli bir forma. Her futbolcu giyemez. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Birebir konuşmalarımız olmuştur. Çok istediklerini belirtiyorlar. Kişisel olarak birbirlerini şikayet ettikleri yok. Yönetimsel olarak para anlamında kulübün sorunları var. Melih Bey’in son katkılarıyla bu sorunda büyük oranda çözülecek. Maç kazandıklarında biz primlerini ödüyoruz zaten. Takım bir an önce istenilen yere gelsin istediğimiz bu. Maddi kaynak sportif başarı yakalayacak bir takım oluştur. En çokta takımın şampiyon ve başaralı olmasını biz isteriz. 3 yıldır bizler ciddi anlamda yıprandık. Güzel tarafını bizlerde artık yaşamak istiyoruz. Öyle ya da böyle takımın şampiyon olmasını istiyoruz. Sosyal medyada yazdım; bu takım öyle ya da böyle çıkacak. Bu iddiamı da hala devam ettiriyorum. Takımdan bizim tek istediğimiz yönetim olarak söylüyorum bu takımın bu sene başarılı olması.     UEFA’ya olan borçlarınızda bir değişiklik oldu mu?
Taksitler için son zamanlarda bir kaynak bulamadığımız için olmadı. Melih Bey’den gelen para da daha meclisten geçmedi. Belli bir prosedürü var. Mehmet Yiğiner kendi imkanlarını zorlayarak FİFA taksitlerini yatırıyor. Bizde ciddi kaynaklar arıyoruz. Çok ciddi azalma var kaynaklarda da. Melih Bey’in eğer desteği artarak devam ederse -ki öyle bir görüş hakim- Melih Bey de çok pozitif bakıyor. Kulübün düze çıkması için hiçbir engel gözükmüyor. Geçmişteki hataları bizde yapmayalım, geleceğine bizim gücümüzden zarar gelmesin diyerek karara bağlıyoruz.  
Melih Gökçek’in 1.5 milyon lira harici başka bir yardımda bulunacağı doğru mu?
Meclisten çıkacak olan para bizim acil gereksinimimiz olan FİFA ve oyuncuların alacakları için önemli olan paraydı. Kulübe kalıcı gelir sağlayacak formüller yönünde kafa yoruyoruz. İnşallah tarihi markayı ayakta tutmayı, üst liglere taşımayı başarabiliriz.        HaberAnkara.com, bilgi paylaşım özgürlüğü nedeniyle kendisinden özel haber paylaşımı yapılmasına müsaade etmektedir. Bunun tek şerhi haberin sonuna açık ve sayfaya yönlendirilebilir link konulmasıdır. Link ve kaynak gösterilmeyen paylaşımlar hakkında HaberAnkara.com yasal haklarını saklı tutmaktadır.        

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
10
açık
Günün Anketi Tümü
Ankara'da en sık kullandığınız toplu taşıma aracı hangisi?
Ankara'da en sık kullandığınız toplu taşıma aracı hangisi?
Namaz Vakti 26 Ekim 2021
İmsak 05:40
Güneş 07:04
Öğle 12:38
İkindi 15:33
Akşam 18:02
Yatsı 19:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Beşiktaş 10 20
4. Alanyaspor 10 20
5. Fenerbahçe 10 19
6. Karagümrük 10 18
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 10 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Celta de Vigo 10 10
15. Elche 10 10
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 10 2