matbuu.com CEO'su Onur Afşar Haber Ankara'ya Konuştu

Haber Ankara, Ankara merkezli ulusal hizmet sunan şirketlere ziyaretlerini sürdürmeye devam ediyor. Bu kez Türkiye'nin ilk online matbaası olan ve yine Türkiye'nin en büyük matbaa tesislerinden birine sahip olan matbuu.com'a ziyarette bulunduk. Bizleri matbuu.com'un CEO'su Onur Afşar ağırladı. Afşar, Türkiye'nin her noktasına hizmet veren ve alanında zirvede bulunan matbuu.com'un başarı öyküsünü bizlerle paylaştı.

RÖPORTAJ 18.05.2015, 12:56 18.05.2015, 12:56
matbuu.com CEO'su Onur Afşar Haber Ankara'ya Konuştu

HABER ANKARA / ÖZEL RÖPORTAJ - Bizleri oldukça samimi bir ortamda ağırlayan ve sorularımıza içtenlikle yanıt veren Onur Afşar, ''Artık insanlar yerinden kalkmadan en ucuz fiyatlarla en kaliteli baskılara ulaşabiliyor. Bunu da gerçekten altyapısı ve teknolojisi ile kendini kanıtlamış bir firmayla, matbuu.com ile yapabiliyor. Çünkü artık herkesin kendi matbaası oldu'' dedi.   İşte matbuu.com CEO’su Sn. Onur Afşar ile gerçekleştirdiğiniz röportajın tamamı:   - Onur Bey, Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz? 1986 yılında Ankara'da doğdum, aslen Krşehir - Çiçekdağı'lıyım. Öğretim hayatımı yüksek lisansta bırakarak ticarete baba mesleği matbaacılık ile başladım. Babamın meslekte geçmişten gelen bilgi ve birikimlerini her alanda değerlendirmeye özen gösterdim. Abartılı yaşamdan ve söylemlerden uzak durarak, yeni girişimlerde bulunmanın yollarını aradım. Klişe olacak ama, bizi biz yapan ailemiz, çevremiz ve dokunduklarımızdır. Bugün Türkiye'nin ilk W2P e-ticaret sistemini kurarak dünya çapında iş yapıyoruz. Ancak bizi biz yapan değerleri asla unutmuyoruz.   - Dünden bugüne AFS Medya Grubundan bahsedebilir misiniz?
AFS Medya Grubu sağlam temeller üzerine yapılandırılmış bir grup olarak hizmet vermektedir. Nitekim 1983 yılında Babam Muhlis Afşar tarafından 20 metrekarelik bir alanda 1 makine ve 2 kişiyle kurulan Afşar matbaacılık ile sektöre adım atmış ve 2000 metrekarelik bir entegre tesisle 2.nesil olarak 2011 yılında bayrağı teslim aldık. Bugün ise  yaklaşık 9.000 metrekarelik alana konumlandırılarak iş hacmini artırmış ve 1400 sanal bayi, 20 fiziki bayi, 4 şube ve 127 kişiye istihdam sağlayan bir medya grubu oluşmuştur. Bu kapsamda 5 farklı şirketimizle bir medya grubu oluşturmuştur. Medya planlama ve satın alma, organizasyon, kreatif studyo, açık hava reklamcılık, (w2p) online matbaacılık vb. alanlarda hizmet veren markalarımız bugün sektöre kendini kanıtlamış, örgütsel ve organizasyonel tecrübeyle yerel, ulusal ve uluslararası hizmet vermek adına yetkinliklerini arttırmayı amaç edinmiştir. Matbaacılıkla başlayan ve medya grubuna ulaşan bu sürecin en güzel yatırımlarından birisi de Türkiye e-ticaretine kazandırdığımız ve ilk defa uygulanan W2P( Web Two Print) sistemi ile hizmet veren matbuu.com olmuştur. 


-‘’matbuu.com’’ nedir? Bu projeye ne zaman başladınız?
Matbaacılık farklı teknolojilere ait çok sayıda işlem barındıran bir süreç. Temel olarak "baskı öncesi", "baskı"ve "baskı sonrası" olarak gruplandırabileceğimiz bu süreçler altlarında yüzden fazla faklı process barındırıyor. İşin sadece üretim boyutundaki karmaşıklığı yeterli değilmiş gibi maliyet boyutu da bir hayli karmaşık. Örneğin normal bir e-ticaret sitesini yönettiğinizi düşünelim. Basitce, pazarladığınız ürünlerin 1 tanesi 1 lira ise 5 tanesi 5 liradır. Haydi kampanya veya indirim uyguladığınızı düşünürsek 10 tanesini 9 liradan pazarlarsınız.    Ancak söz konusu matbaa olunca işler burada da değişiyor. Ürettiğiniz ürünlerin 1000 tanesini 10 liraya pazarlıyorsanız 5000 tanesini de 10 liraya veya 11 liraya pazarlayabilirsiniz. Bununla da bitmiyor asıl can alıcı konu şu. Baskı makinalarının özelliklerinden dolayı 1 müşteri için sarf ettiğiniz iş gücü ve malzeme ile aynı anda sipariş edilmiş ise 40 müşterinin işi için sarf ettiğiniz iş gücü ve malzeme miktarları eşit sayılır. 
Gerçekten bu hareketle kurulmuş bir çok matbaa kuruluşu var. Amaç şu; benzer talepleri birleştirerek aynı baskı kalıbı içerisinde toplamak ve üretim maliyetlerini düşürmek.
Ancak bizim projeye başladığımız günlerde bu matbaacılık işini e-ticaret ortamına taşımış ve sektörün bayraktarlığını yapan herhangi bir oluşum yoktu. Evet elimizde bazı yabancı örnekler ve "web to print" hizmeti veren kuruluşlar vardı belki ama Türkiye şartlarında o anki tüketici alışkanlıklarını da göz önünde bulundurduğumuzda bunlar bizim için takip edilebilir örnekler olarak görünmüyordu. Projeye başladık ama zaten kendi başına yeterince karmaşık bir süreç olan matbaacılığı internet ortamına taşımanın çok da kolay olmadığı gerçeğiyle ile de yüz yüzeydik. Bizler bu düşünceler ile yazılım geliştirme konusunda deneyimli bir arkadaşım ile birlikte 2012 yılında herhangi bir yatırım ve destek almadan matbuu.com projesini başlattık.        "TASARIMDA DA TALEPLERE ANINDA CEVAP VERİYORUZ"
-matbuu.com’dan insanlar nasıl yararlanabilir?
Bugün itibariyle günde yaklaşık 1200 farklı müşterinin baskı talebini yerine getiriyoruz. Sadece kartvizit, davetiye gibi alışkın olduğumuz matbaa ürünlerinin yanında bilboard baskısından promosyon anahtarlığa kadar geniş bir ürün yelpazesinde hizmet veriyoruz. Her ürünümüzü boyut, kağıt kalitesi, renk skalası, baskı süresi bir çok baskı seçeneği sunarak kullanıcılarımızın tam olarak istediği ürünü elde etmelerini sağlıyoruz. İnsanlar matbuu.com'a girerek çok basit bir uygulama ile binlerce çeşit tasarım arasından birini seçiyor ve kendi istekleri doğrultusunda tasarımda düzenlemeler yapıp hemen sipariş verebiliyor. Matbaa sürecinin başlangıç noktası olan tasarım oluşturma konusunda yeterliliği olmayan müşterilerimize web sitemizden ayrılmadan, bizim grafikerlerimiz tarafından düzenleyerek ve ihtiyaçlarına göre kişiselleştirerek sipariş verme olanağı sunuyoruz. Freelance çalışan ya da ek gelir elde etmek isteyen grafikerlere matbuu.com'da bir tasarım mağazası oluşturmalarına olanak veriyor ve onların tasarımları kullanarak oluşturulan siparişlerden elde edilen geliri grafikerler ile paylaşıyoruz. Sistemde yer almayan bir ürün yada seçeneği web sitesi üzerinden gelen talepler ile dakikalar içinde oluşturup hiç bir matbaa ürünü ihtiyacını karşılıksız bırakmıyoruz. Siparişlerin her aşamasında -baskı, kesim, kargo vs- müşterilerimize ürünlerinin durumu ile ilgili anlık bilgiler aktarıyoruz 

-Ankara’da kaç şubeniz var? Başka illerde de şube açmayı düşünüyor musunuz?
Matbaanın icadından 300 yıl sonra bize gelmesi bir tesadüf değil. Ve bu sektörde çok kolay değişmeyen bir tüketici alışkanlığı var bu alışkanlıkları yenmek için internet ortamında sipariş verme eğilimi düşük olan müşterilerimiz için Ankara’da 4 farklı noktada hizmet veren ve baskı noktası adını verdiğimiz şubelerimiz var. Baskı noktaları ile kendi e-müşteri kitlemizi oluşturuyoruz. İlk geldiklerinde şube üzerinden verdikleri siparişler esnasında sistemimize kayıtlarını yapıyor ve bu işin oturdukları yerden kalkmadan internet üzerinden çok daha kolay bir şekilde yapılabileceğini gösteriyor ve alışkanlıklarını zamanla değiştiriyoruz. Konvansiyonel matbaacılık eğilimi olanları da bu çemberin içine alıyoruz. Bu şubeleri yakın zamanda İstanbul ve İzmir gibi diğer büyük şehirlerimizde de faaliyete geçirmek için çalışmalara devam ediyoruz. 

-Başarınızın sırrını neye borçlusunuz?
Bizler hem güçlendirmek hem de güçlenmek adına yola çıktık. Öncelikle hizmet verdiğiniz sektörü çok iyi tanımalı ve söz konusu ihtiyaçları tanımlayabilmelisiniz. Teknoloji her geçen gün yeni bir şeyler kazandırıyor. Dolayısıyla ihtiyaçların tanımı da değişiyor. Kendinizi sürekli güncelleyebildiğiniz takdirde başarıyı da yakalıyorsunuz. Ticaret biraz da cesaret istiyor. Bu da donanımınıza bağlı.  Babamız Muhlis Afşar’ın 50 yıllık tecrübesini günümüze yansıtarak; profesyonel personel portföyümüzü ve teknolojiyi birleştirerek güzel şeylerin altına imza atmayı başardık. Aynı zamanda aile şirketi olmanın verdiği ekip sinerjisinden de maksimum yararlandık. Ve İnanıyorum ki her başarı doğru programların tamamladığı plan ile mümkün oluyor. Eğer bu süreçleri doğru hesaplayarak enerjinizle sentezleyebilirseniz başarı size gelir.   - Onur Bey, Haber Ankara olarak verdiğiniz samimi cevaplar için teşekkür ederiz. Başarılarınızın devamını diliyoruz. Ben de Haber Ankara'ya yayın hayatında başarılar dilerim.          

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
35
açık
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0