Şafak Vakti Duygu Seli! Polatlı’da ’’Şafak...

Şafak Vakti Duygu Seli! Polatlı'da ''Şafak Yürüyüşü'' Yapıldı

Sakarya Zaferi'nin 97. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Ankara’nın Polatlı ilçesinde ilk kez Sakarya Meydan Muharebesi "Şafak Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

11 Eylül 2018 - 09:54 - Güncelleme: 11 Eylül 2018 - 09:54

Sakarya Zaferi'nin 97. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Ankara’nın Polatlı ilçesinde ilk kez Sakarya Meydan Muharebesi  "Şafak Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

Polatlı’da her yıl gerçekleştirilen 13 Eylül Sakarya Zaferi Kutlamaları kapsamında Sakarya Meydan Muharebesinde en son işgal edilen köy olan Üçpınar Mahallesi ile ilk alınan mevki olan Duatepe arasında ilk kez şafak yürüyüşü gerçekleştirildi.

Geceyi Üçpınar Mahallesinde Saygı Nöbeti tutarak geçiren vatandaşlar gün doğumu öncesinde 4 bin metrelik mesafeyi ellerinde meşale ve Türk bayraklarıyla kat etti.

Şafak yürüyüşü sonrasında Duatepe’de sabah namazı kılındı ve Anıt önünde tören düzenlendi.

Törende konuşan Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Anıtkabir ziyaretiyle başlattıkları Sakarya Zaferi kutlamalarını Milli Mücadelenin ruhuna uygun olarak Şafak yürüyüşüyle taçlandırdıklarını, Kurtuluş Savaşının dönüm noktasının Sakarya Zaferi, Sakarya Zaferinin dönüm noktasının ise Duatepe olduğunu söyledi. Yıldızkaya ‘’250 yıl boyunca Viyana önlerinden toprak kaybeden Türk Milletinin Atatürk önderliğinde   Duatepe’den yeniden ayağı kalktığı destanın adı Sakarya Destanıdır’’ dedi.

Yıldızkaya, Etkinlikle Kurtuluş Savaşı ve Sakarya Meydan Muharebesinin önemine dikkat çektiklerini, son işgal gören köyün Üçpınar Mahallesi, Duatepe’nin ise düşmandan ilk kurtarılan yer olduğunu belirtti.

 

ŞAFAK VAKTİ YÜRÜYÜŞ

Saygı nöbeti tutan Ankara Kulübü Derneği, Zirve Dağcılık Derneği, Serüven  Doğa Yürüyüş Gurubu, Yol Arkadaşım Doğa Yürüyüş Gurubu,  Türkiye Emekli Subaylar Derneği, 1988 Mezunu Emekli Subay Derneği, ABİDOST Bisiklet Gurubu ve Polatlı’dan çok sayıda vatandaş Üçpınar Mesire Alanında Saygı Nöbeti tuttu.

 Ücpınar Mahallesi mesire alanında gerçekleştirilen  kutlamada Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya saygı ateşini yaktı ve çadırları dolaştı.

Etkinliğe katılanlar Üçpınar Mahallesinden Duatepe Zafer Anıtına kadar 4 bin metrelik mesafeyi bayrak ve meşaleleriyle şafak vakti yürüdü.

Gece ise Sakarya Savaşının öneminin anlatıldığı söyleşi, resim sergisi, video sunumları ile söyleşiler ve THM Konseri gerçekleştirildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da bir mahalleye giriş çıkışlar yasaklandı
Ankara'da bir mahalleye giriş çıkışlar yasaklandı
Ankara'da koronavirüs denetimlerinde ceza yağdı
Ankara'da koronavirüs denetimlerinde ceza yağdı