Sakarya Meydan Muharebesi Trekking Rotaları Belirleniyor

Sakarya Meydan Muharebesi Trekking Rotaları Belirleniyor

Polatlı Belediyesi'yle birlikte Sakarya Savaşı'nın geçtiği  Haymana – Polatlı hattında trekking rotaları belirleyen Türkiye Dağcılık Federasyonu, Sakarya Zaferi'nin 100’üncü yıldönümünde bölgede mücadele eden 5 bin 713 şehidin hatırasına Mangaldağı, Türbe Tepe, İkiz Tepeler, Yıldızdağı, Beştepe ve Duatepe’ye konaklamalı yürüyüş düzenleyecek.

14 Kasım 2018 - 17:32 - Güncelleme: 14 Kasım 2018 - 17:33

Polatlı Belediyesi'yle birlikte Sakarya Savaşı'nın geçtiği  Haymana – Polatlı hattında trekking rotaları belirleyen Türkiye Dağcılık Federasyonu, Sakarya Zaferi'nin 100’üncü yıldönümünde bölgede mücadele eden 5 bin 713 şehidin hatırasına Mangaldağı, Türbe Tepe, İkiz Tepeler, Yıldızdağı, Beştepe ve Duatepe’ye konaklamalı yürüyüş düzenleyecek.

Sakarya Ruhunun kazandırılması için bir dizi çalışma yürüten Polatlı Belediyesi Tarihi Alanlar Tanıtım Merkezi (POTA), Türkiye Dağcılık Federasyonuyla (TDF) birlikte tespit ettiği Mangaldağı,  Türbe Tepe, İkiz Tepeler, Yıldızdağı, Beştepe ve Duatepe rotalarıyla geniş katılımlı yürüyüş gerçekleştirecek.

TDF Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantının ardından Haymana – Polatlı hattında gerçekleşen Sakarya Savaşı sahasına giderek  güzergah  ve arazide kamp yerleri  tespit edildi.

Ankara’nın yanıbaşında cereyan eden Sakarya Meydan Muharebesinin Polatlı’da gerçekleştiğinin halkın çoğu tarafından bilinmediğini belirten Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, Polatlı’da yapılacak  etkinliğe TDF olarak tam destek vereceklerini söyledi.

Prof. Dr. Başar, "Türkiye’nin dört bir yanındaki kulüplerden gelen sporcularımızla birlikte Mangaldağı’ndan başlayıp  Duatepe’ye kadar olan noktada hep birlikte yürüyeceğiz.  Böylelikle hem şehitlerimizi anacağız, hem  Ankara’nın Polatlı  ilçesinde bulunan şehit mezarlarımızı ziyaret edeceğiz.  Bu da bizim için bir vatan borcu gibi hem Tarihimizi tanıtmak hem de sporumuza destek sağlaması açısından da önemli bir faaliyet olacak. Önümüzdeki Eylül ayında inşallah bu faaliyet yapılacak.  Türkiye Dağcılık Federasyonu olarak da bizler her türlü desteği vereceğiz, faaliyetin içinde olacağız Organizasyonundan sporcuların bu bölgeye getirilmesi burada faaliyetin gerçekleşmesine kadar" diye konuştu.

Sakarya Zaferi Yürüyüş Rotasını, TDF üyeleriyle birlikte araziyi gezerek tespit ettiklerini belirten POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç, ‘’Yoktan var ettiğimiz bu toprakları her yürüdüğümüzde yeni mevzilere ve şehit mezarlarına rastlıyoruz.  Bu bölgenin Milli Park ilan edilmesiyle burada yaşananları binlerce insanımıza ulaştırma imkânı bulduk. Yapılacak bu çalışmayla Haymana ve Polatlı topraklarında gerçekleşen Sakarya Savaşına dikkatleri çekecek ve farkındalığı artıracağız’’  şeklinde konuştu.

Sakarya Savaşının gerçekleştiği yaklaşık 100 kilometrelik sahada 4 günlük kamplar kurularak gerçekleştirilecek yürüyüşler için saha çalışmasıyla rota ve konaklama yerlerini tespit ettiklerini belirten Kadim Koç, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya ve Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar’ın bu çalışmaya tam destek verdiklerini,  çalışma bitirildiğinde Milli Parklar Genel Müdürlüğüyle paylaşarak  desteklerini alacaklarını ifade etti.

Koç şunları söyledi:

"Yüz kilometrelik savunma hattı ilk kez yürünerek sayısal verileri alınmıştır.  Türk’ün Ateşle İmtihanı  olan bu zorlu hattı  bundan sonra isteyen herkes yürüyebilecektir.

Türk tarihinin son savunma savaşı olan Sakarya Meydan Muharebesinin geçtiği bu alanlarda  yapılan çalışmalar  Kurtuluş’un gerçekleştiği  bu toprakların tanıtımına ve birlik beraberliğine  büyük katkı sağlayacaktır.

Türkiye Dağcılık Federasyonuyla birlikte düzenleyeceğimiz etkinlikte dağcılar,  Sakarya Zaferinin 2019 yılı kutlamalarında 4 gün boyunca bu rotalarda yürüyecek, kamp yapacak ve 13 Eylül’de Duatepe’deki resmi törenlerde yer alacaklar.  Sakarya Zaferinin 100’üncü yıldönümünde binlerce, on binlerce insanla bu rotalarda yürümek, kamp kurmak istiyoruz."

Türkiye Dağcılık Federasyonuna bağlı Anadolu Doğa Grubu (ADOG) Başkanı  Mehmet Salim Erdal ise, daha önce Sakarya Savaşının gerçekleştiği topraklarda traking yapılmadığını, gerçekleştirdikleri saha çalışmasıyla  bir ilki gerçekleştirdiklerini  belirtti. Erdal, ‘’ Gprs uydularından yararlanarak belirlediğimiz rotaların koordinatlarını Google earth’e yükleyeceğiz. İsteyen bu verileri cep telefonuna yada bilgisayarına indirdiğinde, hiçbir rehbere ihtiyaç duymaksızın bu bölgeleri dolaşabilir. Bu güne kadar Polatlı’da hiç siperden sipere yürünmemiş. Bunu ilkkez yapıyoruz.’’ diye konuştu.

Sakarya Zaferi Yürüyüş Rotasını, POTA Genel Koordinatörü Kadim Koç,  Anadolu Doğa Grubu Spor Kulübü üyeleri  Fatih Solmaz, Mehmet Salim Erdal, Mustafa Aslantürk,  ve  Ankara Dağcılar Birliği Kulübü  üyeleri Cemal Uludağ, Ali Duman, Aykut Aydın gerçekleştirdikleri doğa yürüyüşlerinde tespit etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da bir mahalleye giriş çıkışlar yasaklandı
Ankara'da bir mahalleye giriş çıkışlar yasaklandı
Ankara'da koronavirüs denetimlerinde ceza yağdı
Ankara'da koronavirüs denetimlerinde ceza yağdı