Salgın kuaförlere kooperatif kurdurdu
  • Reklam

Salgın kuaförlere kooperatif kurdurdu

Pandemi süreci ile birlikte kuaför ve berberlerde fiyat artışı hem esnafları hem tüketicileri olumsuz etkiledi. Alınan bir dizi önlemler kapsamının yanında fiyat artışını Kuaför ve Güzellik Salonları Meslek Komitesi Başkanı Ömer Sarıoğlu ile değerlendirdik.

04 Eylül 2020 - 17:32 - Güncelleme: 08 Eylül 2020 - 10:17

Kuaförler Kooperatifi

“Pandemi döneminde kuaförlere satış yapan malzemeciler ürünleri fahiş fiyatlar ile satarak maliyetleri çok ciddi anlamda yukarıya çekti” diye konuşan Sarıoğlu, “Dört sene zam yapamayan salonlar vardı. Maliyetler yüzde 400’e çıktı, ister istemez zam yapılamıyor. Bu durumdan dolayı kapatılan, personellerini işten çıkartan salonlar oldu” ifadelerini kullandı. 

Maliyetlerin artmasından dolayı kuaförlerin çözüm olarak kendi kooperatiflerini kurduğunu söyleyen Sarıoğlu, “Kuaförler Kooperatifi, kendi ürünlerini üretip, kendi üyelerine dağıtan bir kooperatiftir. Bir ay içerisinde faaliyetine başlayacak ve Ekim ayında ilk genel kurulunu yapacak. Arkasından bu ürünleri maliyet fiyatının çok altında satarak burada ki kazancı biraz daha yukarıya çekecek.  Bu durum Türkiye’de çok ciddi anlamda olumlu bir algı oluşturuldu. Yakın zamanda bu ürünlerde piyasaya girmeye başlayacak” diye konuştu.

 ‘‘Dükkânlarda aldığımız önlemler ile birlikte sosyal mesafenin korunması ve randevulu sisteme geçmemizden dolayı salonlara alınan insan sayısında azalma olduğu için kuaför salonunda ki maliyetlerde düştü ancak malzemelerdeki artış bizi olumsuz etkiledi. Bir müşteri dip boyası yaptırmaya bir ayda geliyorsa bu süreyi iki aya çıkartan müşterilerimiz de oldu. Erkek kuaförler ise bu konuda daha da sıkıntı yaşadı. Müşterilerimizden şarjlı saç kesme makinası alarak evde kuaför sorunlarını çözmeye çalışanlar da oldu. Bu durum ciroyu da ciddi anlamda düşürdü.’’

Fiyat artışının işletme sahiplerini etkilediği gibi müşterilere de yansımasının kaçınılmaz bir neden olduğunu ifade eden Sarıoğlu, Türkiye’de ki hizmet sektörlerinde kazancın düşmesine harcamaları kısan müşterilerin sebep olduğunu iddia etti.

Müşterilerin virüsün kuaförlerden yayıldığı algısına kapılmalarının kuaför salonlarının sorunları arasında en başta geldiğine dikkat çeken Sarıoğlu, pandemi sürecinde sokağa çıkma kısıtlamasının olmasından dolayı iki aylık bir süreçte berber ve kuaförlerin zarar ettiğini dile getirdi. Maliyetlerini karşılamak için müşterilere bu dönemde kargo ile saç boyalarını gönderdiklerini söyleyen Sarıoğlu, “Müşterilerin salona girmeden kapı önünde dezenfekte edilmesi, oturacağı yerin daha önceden dezenfekte edilmesi, maske, hijyen ve sosyal mesafenin korunması virüsten korunmak için yeterli. Aynı zamanda pandemi dönemi ile randevulu sisteme geçilmesi, hijyen kuralları müşteride memnuniyet yarattı ve müşterilerin sıkışmamasından dolayı azami insan sayısı da azaldı” dedi.  


-RÖPORTAJ: SEMİH KIR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..