Samsun’un Yeni Stadyumunun Yüzde 65’i Tamamlandı

Samsun'un Yeni Stadyumunun Yüzde 65'i Tamamlandı

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ tarafından yüklenici firmaya yaptırılan 19 Mayıs Stadyumu'nun yüzde 65'i bitirildi.

12 Kasım 2014 - 14:49

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile TOKİ tarafından yüklenici firmaya yaptırılan 19 Mayıs Stadyumu'nun yüzde 65'i tamamlandı.
Gençlik ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt ve yüklenici firma sahibi Ali Acar, stadyum şantiyesinde düzenledikleri basın toplantısında inşaat çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Acar, inşa edilen stadyumun UEFA EURO 2020 standartlarına göre yapıldığını söyledi.
Stadyumda yerden çim ısıtma, tribünden ısıtma, alışveriş merkezi, localar, 7 restoran, amatör kulüplere tahsis edilecek antrenman sahaları ve ofisler bulunacağını belirten Acar, seyirci tribünlerin arasında bulunan aksların Türkiye'deki hiçbir stadyumda bulunmadığını vurguladı.
Stadyumun köşe akslarının dönerek gittiğini, hiçbir stadyumda bu özelliğin olmadığına dikkati çeken Acar, "Benzer stadyum ihalelerine girdik. Samsun stadyumu ile diğer stadyum projelerini karşılaştırdığımız zaman, bu stadın hem proje hem de imalatı Türkiye'de ilk 3 arasına girer" dedi.
Kaba inşaatın yüzde 100'ünü tamamladıklarını bildiren Acar, "Çelik konstrüksiyon imalatı ve montajının da yüzde 50'si bitirildi. Şubat ayı içinde iç imalatını tamamen bitireceğiz. Nisan ayında doğal çimleri ekeceğiz. Stadyumu yeni sezona yetiştireceğiz. Parasal olarak yüzde 50'si ödendi ama biz genel olarak inşaatın yüzde 65'ini tamamladık" diye konuştu.
Acar, cephe görüşü ve rüzgar kanallarının Türkiye'de bir başka stadyumda bulunmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:
"Stadyumun rüzgar kanallarını Dubai'de denedik. Yani Karadeniz'in rüzgarlı olduğunu düşünerek rüzgar kanalları ona göre yapılacak. Çatı sistemini öyle bir eğimle yaptık ki stadyumdaki seyircinin ambiyansı olduğu gibi stat içine yayılacak. Yani son mimari ve son teknolojiye göre yapılıyor."
Öte yandan 400 işçinin çalıştığı stadyum inşaatında mühendis ve inşaat teknikeri, iş yeri hekimi ve iş yeri uzmanı olarak 4 kadının görev aldığı bildirildi.           

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara’nın 3 ilçesinde su kesintisi
Ankara’nın 3 ilçesinde su kesintisi
Rusya ilk koronavirüs aşısını açıkladı
Rusya ilk koronavirüs aşısını açıkladı