Saraçoğlu Mahallesi Muhtarsız Kalacak

Saraçoğlu Mahallesi Muhtarsız Kalacak

Türkiye’nin ilk toplu konut alanı olan 'Devlet Mahallesi' olarak da bilinen Saraçoğlu Mahallesi’nin tek seçmeni var. Bu nedenle 31 Mart Yerel Seçiminde sandık kurulmayacak mahalle, seçim sonrası muhtarsız kalacak.

28 Mart 2019 - 11:36

Gazete Duvar'dan Tamer Arda Erşin'in haberine göre; Türkiye'nin ilk toplu konut alanı olan, 'Devlet Mahallesi' ya da 'Saraçoğlu Mahallesi' olarak da bilinen Namık Kemal Mahallesi, 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimi'nin ardından muhtarsız kalacak. Muhtarlık seçiminin yapılması için en az 9 seçmenin bulunması gereken mahallede tek seçmen var, o da Namık Kemal Ortaokulu'nun temizlik görevlisi. Durumuyla ilgili espri yapan temizlik görevlisi, “Okulda iki temizlik görevlisiydik. Ben 2 yıldır buradayım. Diğer arkadaşımın kaydı 28 yıldır buradaydı, kendisi kaydını taşımış. Taşımadan önce söyleseydi görevimden istifa eder, aday olurdum” dedi.

 

SEÇMEN KAYDININ TAŞINDIĞINDAN MUHTARIN HABERİ OLMADI

Birinci Derece Kentsel Sit Alanı olan ve 120 bin metrekarelik alanı kapsayan Saraçoğlu Mahallesi'nde, 435 lojmanın yanı sıra 250 tescilli anıt ağaç, okul, kütüphane, dükkânlar ve açık alanlar var. Yenileneceği ifade edilen mahalle, 2015 yılında tamamen boşaltıldı ve 3 yıldır atıl halde.

Namık Kemal Mahallesi Muhtarı Reyhan Altıntaş, daha önce 4 bine yakın seçmeni olduğunu belirterek, “Ben lojmanda oturuyordum ancak muhtarlığımda ikinci dönem bitmeden mahalle boşaltıldı. Maltepe Mahallesi’ne taşınmama karşın seçmen kaydım Namık Kemal Mahallesi’ndeydi. Haberim olmadan seçmen kaydımı silmişler” diye konuştu.

 

MUHTARLIK BİNASI KOMŞU MUHTARA VERİLECEK

Çankaya Kaymakamlığı yetkililerinin verdiği bilgiye göre Namık Kemal Ortaokulu’nda 3 sandık kurulacak. Bu sandıklarda Namık Kemal Mahallesi’yle sınır olan Kızılay Mahallesi seçmenleri oy kullanacak. Mahallenin tek seçmeni olan okulun temizlik görevlisi ise, muhtarlık için oy kullanamayacak ama belediye başkanlığı için sandığa gidecek. Kaymakamlık yetkilileri Namık Kemal Mahallesi muhtarlık binasının, geçici olarak Kızılay Mahallesi muhtarına verileceğini söyleyerek, “Namık Kemal Mahallesi yeniden yerleşime açılırsa muhtarlık geri iade edilir” dedi.

 

ALMAN MİMAR TARAFINDAN 1946 YILINDA YAPILDI

İkinci Ulusal Mimarlık akımının önemli örneklerinden biri olmasının yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk toplu konut tasarısı olması nedeniyle de tarihi öneme sahip olan ve Alman mimar Paul Bonatz tarafından 435 lojmanın yanı sıra okullar, sosyal amaçlı binalar, dükkânlar, dinlence ve oyun sahaları bulunan bir yerleşim birimi olarak planlanan Saraçoğlu Mahallesi’nin temeli 1944 yılında atıldı; yapımı 1946 yılında tamamlandı. Kızılay’da bulunmasına rağmen şehrin kalabalığından uzak, kocaman bahçeleri, meyve ağaçları, hayvanlarıyla çocukların rahatça dışarı çıkıp oyun oynayabileceği bir mahalleydi. Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu Başkanlığı’nın 1979 tarihli kararı ile ‘Kentsel SİT Alanı’ olarak belirlendi, konutların ve ağaçların her biri ayrı ayrı tescil edildi.

 

MAHALLE FARKLI İSİMLERLE DE ANILIYOR

Mahalle halk arasında farklı isimlerle anılıyor. Mahallenin açılışı, dönemin başbakanı Şükrü Saraçoğlu tarafından gerçekleştirildiği için Saraçoğlu Mahallesi de denilen mahalleye, 1960 sonrası eklenen yeni konutların yapımı için halkın altın ziynet eşyalarını bağışlaması sebebiyle ‘Alyans Mahallesi’’ diyenler de var. Ayrıca burada üst düzey bürokratlar için inşa edilmiş lojmanlar bulunduğu için mahalleye ‘Devlet Mahallesi’ de deniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x