Sarıoba Mevsimlik Tarım İşçileri (METİP) Yerleşkesi Açıldı

Sarıoba Mevsimlik Tarım İşçileri (METİP) Yerleşkesi Açıldı

28 Haziran 2018 Perşembe günü Polatlı’da mevsimlik tarım işçileri için yapılan yaşam alanının açılışı yapıldı.

28 Haziran 2018 - 15:27

28 Haziran 2018 Perşembe günü Polatlı’da mevsimlik tarım işçileri için yapılan yaşam alanının açılışı yapıldı.

Açılışa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ve eşi Gül Fakıbaba, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Ankara Valisi  Ercan Topaca katıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba açılışta yaptığı konuşmada milletvekili olduktan sonra tarım işçilerinin yaşadığı çileyi öğrenmek adına ilk iş olarak Malatya’ya gittiğini belirterek “Hemşerilerimle bir akşam çadırda kaldım, manzarayı tam resmettim. Dedim ki bunun değişmesi lazım. Biz yaratılanı yaratandan dolayı seven bir partinin üyesiyiz. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ tek düşüncemiz bu olmuştur. El ele vererek hepimiz çalışacağız, bize verilen görev ne olursa olsun onun hakkını vereceğiz Allah’ın izniyle.” diye konuştu.  

 

''ANKARA ÜLKEMİZİN İKİNCİ BÜYÜK TARIM ŞEHRİ''

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yaptığı konuşmada Ankara’nın ülkemizin ikinci büyük tarım şehri, en fazla mevsimlik tarım işçisinin bulunduğu şehir olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Buralarda şu anda böylesine güzel bir ortam var ama o zaman geldiğimizde, Bakanımız da ifade etti, toz toprak içinde ne hanım kardeşlerimizin ne beyefendilerin ne de bizim geleceğimiz dediğimizin evlatlarımızın bulunmasının uygun olmadığı koşullar vardı. Bizzat emekçilerimizle, kardeşlerimizle görüşmeler yaparak; arzuları, istekleri, ihtiyaçları, talepleri neyse onların istedikleri doğrultusunda bugün bu yerleşkeyi inşa etmiş durumdayız.”

''SEÇİM SÜRECİNDEN DOLAYI AÇILIŞI ERTELEDİK''

Ankara Valisi Ercan Topaca ise bugün açılışının yapılacağı mevsimlik tarım işçileri yerleşkesinin burada yaşayan vatandaşlarımıza hayırlar getirmesini, hayatlarını kolaylaştırmasını ve çalışma hayatlarını barış ve huzur içerisinde geçirmelerini temenni ederek “Bizim için insanımızın yaşadığı, oturduğu, kalktığı, çocuğunun okula gittiği, oyun oynadığı alanlar her şeyden önemlidir. Devletimizin var oluş sebebi de vatandaşlarının hayatını kolaylaştırmak onlar için iyi bir çalışma ortamı ve yaşama alanı oluşturmaktır. Bunları sağlayamayan devlet meşruiyetini kaybeder. Dolayısıyla biz devlet olarak vatandaşlarımızın daha medeni bir ortamda yaşaması için -mevsimlik olarak gelse bile- asgari yaşam standartlarını sağlamak için aslında uzun süredir bir arayış içerisindeyiz. Bu ortamı, çalışma ortamını iyileştirmek insanlarımızı daha güzel ortamlarda yaşatmak için epey bir zamandır üzerinde çalışılıyor. Genelgeler çıkarıldı, değişik illerimizde buna benzer tesisler yapıldı ve nihayetinde 2017 yılı içerisinde yine böyle bir günde bu bölgeyi Sayın Bakanlarımızla ziyaret etmiştik. O ziyaretler sırasında vatandaşlarımızı da dinleyerek bu sorunu nasıl çözeriz, kalıcı ve sağlam bir çözüm nasıl buluruz, arayışı içerisinde çalışmaya başladık. Sizleri dinledik, sizlere sorduk bir pilot proje oluşturduk ve bu kapsamda çalışmaya başladık. 2017 yılının Aralık ayında bu alanın ihalesini yaptık Nisan ayının sonuna doğru bu tesis ortaya çıkmaya başladı, Mayıs ayında da aşağı yukarı ufak tefek eksikleri ile birlikte hizmete ve açılışa hazır hale geldi. Seçim sürecinin başlamasından dolayı açılışı biraz erteledik.” diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından yerleşkenin açılışı yapılarak barınma yerleri ve sosyal tesisler gezildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gölbaşı Belediyesi korona virüs önlemlerini artırdı
Gölbaşı Belediyesi korona virüs önlemlerini artırdı
Ankara Kalkınma Ajansından Covid-19 ile mücadelede 15 milyon TL'lik dayanıklılık programı
Ankara Kalkınma Ajansından Covid-19 ile mücadelede 15 milyon...