Selçuk Çetin: ’’Halkı Birbirine Düşüreceklerdi’’

Selçuk Çetin: ''Halkı Birbirine Düşüreceklerdi''

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminde bulunduğu geceyi Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin ile konuştuk.

10 Ağustos 2016 - 11:26 - Güncelleme: 18 Ağustos 2016 - 10:16

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki kanlı darbe girişiminde bulunduğu geceyi Pursaklar Belediye Başkanı Selçuk Çetin o geceyi Haber Ankara'ya anlattı.. Darbe girişiminin olduğu geceyi anlatan Çetin o anlara “Ülkeye yazık edecekler” diyerek tepki gösterdi.  

 

Haber Ankara İmtiyaz Sahibi Volkan Memduh Gültekin'in kaleminden:


Sayın Başkanım, Ankara semalarında F-16 sesleri duyduğunuzda ilk olarak neler hissettiniz?


Volkan Bey, arkadaşlarımızla birlikte voleybol oynarken bir mesaj geldi. Mesajda askeri hareketliliğin olduğunu ve Ankara semalarında F-16’ların alçak uçuş yaptığı belirtiliyordu. Bir sıkıntı olduğunu anladık hemen maçı yarıda bırakıp arkadaşlarıma ‘Herkes eve gitsin hazırlık yapsın ve gelsin. Durum ciddi’ diye talimat verdim. Havadaki hareketlilik ve haber kanallarından takip ettiklerimiz, ister istemez bir tedirginlik oluşturdu. ‘Ülkeye yazık edecekler’ diyerek yaşanacak olanlar için üzüldüm.  


Darbe olduğunu öğrenince ailenizle görüştünüz mü, aile bireyleri ile neler konuştunuz?


Bir an bile tereddüt etmeden bulunduğumuz yerden ayrılıp eve gidip hazırlık yaparak çocuklara ‘Merak etmeyin, güçlü bir hükümetimiz var, bunun üstesinden geleceğiz’ dedim. Yedek kıyafetlerimin olduğu ufak bir çanta hazırlatıp hemen AK Parti İlçe Teşkilatımıza geldim. Bir taraftan da telefon trafiği yapıp tüm ekibimizi topladık, hep birlikte olup biteni takip edip anlamaya çalıştık.      


15 Temmuz gecesi sizin için nasıl geçti?


Önce teşkilat başkanlığımızda toplandık, orada televizyondan Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Halkımızı sokaklara davet ediyoruz’ çağrısı ile birlikte hemşerilerimizi sokaklara çağırdık. Bir taraftan da Fen İşleri Müdürlüğümüzdeki iş makinelerimizi, kamyonlarımızı, TIR’larımızı protokol yolunun kritik noktalarına konuşlandırdık. İlçenin her bir sokağını, caddesini gezdik. Ara ara belediye binamıza uğrayıp televizyonlardan gelişmeleri takip ettik. Hemşerilerimizle birlikte Havalimanına yürüdük. Meydanlara akın ettik. Sabaha kadar alanlarda olduk. Korkmadık, çünkü bizler inanmış insanlarız.Bir an bile tereddüt etmeden ‘Bu kutlu davada Cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin yanındayız’ dedik.  


1980 darbesi ve diğer darbeler ile karşılaştırdığınız zaman, 15 Temmuz darbe girişiminin diğerlerinden farkı nedir?


Bu darbenin en önemli farkı adına cemaat denen Fethullahçı Terör Örgütü’nün ülkeyi kaosa sürükleyecek, halkı birbirine düşürecek, milletin iradesine gasp edecek, seçilmiş hükümeti devirmek isteyecek, milletin vergileri ile alınmış olan silahları halka doğrultarak kanlı bir darbe girişiminin baş aktörü olmasıdır. 1980 darbesinde bu tür şeyler olmadı. O dönem bizler lise çağında gençlerdik. Sağ sol çatışmaları vardı, aynı silahla hem sağdan hem soldan insanlar vuruluyordu. Anarşi ortamı oluşturularak darbeye zemin hazırlamışlardı. Bunları gerekçe göstererek darbe yapmışlardı. Ama TBMM’ye, Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa, MİT’e, Emniyete, halkın üzerine bomba atmak, ateş açmak diye bir şey yoktu. 15 Temmuz’a baktığımızda ise vatan hainlerinin, cuntacıların, gözü dönmüş darbecilerin, askerimizin şerefli üniformasına bürünmüş teröristlerin gözü dönmüşlüğünü görüyoruz. İkinci bir fark ise ülkede darbeyi gerektirecek hiçbir gelişme yok iken böyle bir çılgınlığa kalkışıp, insanların üzerine tankları sürüp, havadan bomba yağdırıp, yüzlerce namuslu vatan evladını şehit eden hainlerin karşısında Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın, hükümetimizin, siyasal partilerin ve milletimizin dik duruşudur. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla meydanlara akın eden milletimiz bu darbe girişimini püskürtüp, darbecilere gereken cevabı vermiştir. Darbe girişimi başarıya ulaşamamıştır.      

 


Sizce darbe girişimi başarıya ulaşsaydı sonuçları ne olurdu?


Allah muhafaza böyle bir girişimin başarıya ulaşması durumunda Türkiye paramparça olacak, Suriye, Mısır gibi çatışmalar, iç savaşlar, bütün farklılıkların karşıt hale geldiği bir kaosa sürüklenecekti. Böyle bir tablo ise sadece Türkiye’nin değil İslam dünyasının da umudunu yok edecekti. Bugün baktığınız zaman Medine’de, Somali’de, Gazze’de, Azerbaycan’da, Bosna’da Türkiye için insanlar sokaklara çıkıyor, dua ediyor. İslam dünyasının umudu, mazlumların gür sesi olan Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan etkisiz hale getirilecekti. Milletin iradesi gasp edilip, güzel ülkem darmadağın olacaktı. Rabbime şükürler olsun ki bunu başaramadılar. İnşallah bu terör örgütünün bütün kalıntıları emniyet güçlerimiz, TSK’nın şerefli Mehmetçiği, hükümetimiz ve milletimizin desteği ile en iyi şekilde temizlenecektir. Ülkemiz bu virüsten en kısa sürede kurtulacaktır. Darbe girişiminde vatan uğruna canlarını veren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Rabbim kötülere fırsat vermesin.                           

Kaynak: HABER ANKARA/ÖZEL RÖPORTAJ

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı
Pursaklar’da bayram coşkusu pencerelere taşındı