Sigorta Hukukunda Hasar

Sigorta Hukukunda Hasar

''Haber Ankara Hukuk Köşesi''nde Avukat Özkan Ertekin, günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız konularla ilgili hukuki bilgilendirmelere devam ediyor.

24 Temmuz 2015 - 13:54

HABER ANKARA / ÖZEL HABER -  ''Haber Ankara Hukuk Köşesi''nde Avukat Özkan Ertekin, günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız konularla ilgili hukuki bilgilendirmelere devam ediyor.   Av.Özkan Ertekin,  "Sigorta Hukukunda Hasar'' konusunda sorduğumuz sorulara yanıt verdi. İşte Ertekin'e sorularımız ve aldığımız yanıtlar.  
• Hasar nedir?

Poliçede yer alan teminatlardan birinin veya birkaçının gerçekleşmesi sonucu meydana gelen zarar, hasar olarak adlandırılmaktadır.
Hasar tazminatının ödenmesinde ilk basamak hasar ihbarıdır. Bu nedenle de böyle bir durumda önlemler ve yapılması gerekenler sigortalıya açık bir şekilde anlatılmalıdır. Zira sigorta şirketleri adeta güven satan şirketlerdir. Sigorta şirketi güvenilirliğini açıkça hasar tazminatını ödemede gösterir. Hasar tazminatının tam ve gecikmeksizin ödenmesi ası amaçtır.  
• Riziko ihbarı nasıl yapılır?

Riziko gerçekleştiğinde sigortalı rizikonun gerçekleştiğini öğrenmesinin ardından Türk Ticaret Kanunu 1446 vd. maddeleri uyarınca sigorta şirketine gecikmeksizin ihbarda bulunur.
Bu bildirimin yapılmaması veya geç yapılması ödenecek tazminatta veya bedelde artmaya neden olmuşsa, sigortalının kusurunun ağırlığına göre tazminattan veya bedelden indirime gidilir. Ancak sigortacı bu rizikonun gerçekleştiğini daha önceden zaten öğrenmiş durumda ise bu durumda indirime gidilmesini talep edemez. Zira bu iyi niyet kuralları ile bağdaşmaz.  
• Sigorta şirketine hasar ihbarında bulundum. Bunun üzerine sigorta şirketi ne yapacaktır?

Sigortalının hasar ihbarında bulunmasının ardından sigorta şirketi kendisine ihbar edilen hasarı, kendi personeli dışında bağımsız bir eksper görevlendirerek tespit eder. Eksper hasar riziko - tespit işlemlerini yaparak bu durumu raporlandırır. Sigorta şirketi de bu rapora göre meydana gelen rizikonun teminat içinde olup olmadığını, hasarın poliçenin süresi içerisinde gerçekleşip gerçekleşmediğini, primin ödenip ödenmediğini, eksik veya aşkın sigorta olup olmadığını inceleyerek bunun neticesinde göre meydana gelen zararı tazmin yoluna gider.  
• Sigortacının sorumluluğu ne zaman başlar?

Türk Ticaret Kanunu 1431 vd. maddeleri uyarınca sigorta şirketinin sorumluluğu prim ödenmesiyle başlar. Sigorta poliçesinde belirtilen prim ödenmiş olmadıkça sigortalı bu nedene sigorta şirketinin sorumluluğuna gidemeyecektir.  
Sigorta sözlüğü:

Zeyilname: Sigorta poliçesinin yürürlük süresi içerisinde poliçe içeriğinde yapılan değişiklik, ek, iptal gibi duruları belirten ve poliçeye eklenen ya da ek poliçe olarak yapılan sözleşmeye denir.
Risk : Parasal (ekonomik) bir kayıp doğuran olayın(muhtemel tehlikenin) belirsizliğine veya gerçekleşmesi ihtimali olan nedene risk ya da sigortacılık uygulamasında riziko denir.       Özkan Ertekin'in ''Trafik Kazaları ve Haklar'' Yazısı İçin TIKLAYINIZ     HaberAnkara.com, bilgi paylaşım özgürlüğü nedeniyle kendisinden özel haber paylaşımı yapılmasına müsaade etmektedir. Bunun tek şerhi haberin sonuna açık ve sayfaya yönlendirilebilir link konulmasıdır. Link ve kaynak gösterilmeyen paylaşımlar hakkında HaberAnkara.com yasal haklarını saklı tutmaktadır.        

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık çalışanlarına ballı destek
Sağlık çalışanlarına ballı destek
Benzine zam
Benzine zam