Şirketlere E-Fatura ve E-Defter Hatırlatması
  • Reklam

Şirketlere E-Fatura ve E-Defter Hatırlatması

Yeni yıl itibarıyla 10 milyon TL ve üzeri ciroya sahip mükellefler e-fatura ve e-deftere geçecek.

14 Kasım 2015 - 12:42

Yeni yıl itibarıyla 10 milyon TL ve üzeri ciroya sahip mükellefler e-fatura ve e-deftere geçecek. Bu sayede yıllık 500 milyon TL’nin üzerinde tasarruf sağlanacağını belirten kayıtlı elektronik posta (KEP) hizmetleri sağlamak üzere yetkilendirilmiş hizmet sağlayıcılardan TÜRKKEP, iş süreçlerini elektronik ortama taşıyan bu hizmet sayesinde kırtasiye, postalama, kargo, depolama ve arşiv gibi masraflarının bir hayli azalacağını kaydetti.

Konuyla ilgili olarak TÜRKKEP tarafından yapılan açıklamada, e-fatura ve e-defter uygulamalarının muhasebe ve finansal süreçlerin takibinde kolaylık sağlayacağının altı çizilerek, şöyle denildi:

"Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) yeni düzenlemesiyle, mevcut 20 bin civarındaki mükellefe ilave olarak, 10 milyon TL ve üzeri ciroya sahip 30 bin civarında mükellef de 31 Aralık 2015 tarihine kadar e-fatura ve e-defter uygulamasına zorunlu olarak geçecek. Yeni kapsam genişlemesiyle birlikte 2016 yılı başında e-fatura ve e-defter kullanan mükellef sayısının 50 bine ulaşacağı öngörülüyor. İş süreçlerini elektronik ortama taşıyan bu hizmet; kâğıt tüketimi azaltıyor, yazıcı, kartuş, postalama, kargo, depolama ve arşiv masraflarının azalması gibi tasarruflar sağlıyor."             

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..