banner24

banner11

banner25

banner10

Bahçeli: 'AKP Hangi Amaca Hizmet Etmektedir?'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Devlet Bahçeli, “AKP, Suudi Arabistan’a İncirlik hava üssünü açıp, ardından senaryosunun kimin tarafından yazıldığı az çok belli olan savaşa katılmakla hangi amaca hizmet edecektir? Bu kararı kim vermiştir?” dedi.

POLİTİKA 17.02.2016, 16:03 17.02.2016, 16:03
Bahçeli: 'AKP Hangi Amaca Hizmet Etmektedir?'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Devlet Bahçeli, “AKP, Suudi Arabistan’a İncirlik hava üssünü açıp, ardından senaryosunun kimin tarafından yazıldığı az çok belli olan savaşa katılmakla hangi amaca hizmet edecektir? Bu kararı kim vermiştir?” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, Türkiye’nin Suudi Arabistan’la birlikte Ortadoğu’da askeri faaliyete hazırlanmasının geçen haftanın en çok konuşulan konusu olduğunu hatırlattı. Suudi Arabistan’ın başını çektiği ülkelerle Türkiye’nin kara operasyonuna girmeye hazırlandığının anlaşıldığını ifade eden Bahçeli, şunları kaydetti: “Bundan TBMM’nin haberi yoktur. Daha önemlisi Türk milletinin bilgi ve desteği de bulunmamaktadır. AKP, Suudi Arabistan’a İncirlik hava üssünü açıp, ardından senaryosunun kimin tarafından yazıldığı az çok belli olan savaşa katılmakla hangi amaca hizmet edecektir? Bu kararı kim vermiştir? Meclis’in onayı olmadan Türkiye’yi savaş sokmak, bu minvalde kamuoyu hazırlama teşebbüsünde bulunmak nasıl bir şuursuzluk, nasıl bir kendini bilmezliktir? Türkiye çadır devleti, muz cumhuriyeti midir?”

Türkiye’nin güney kara sınırları boyunca milli güvenliğine dönük tehditler olduğunu söyleyen Bahçeli, şu ifadeleri kullandı: “Ancak mesele milli güvenliğimiz ve de operasyon kaçınılmaz aşamada ise hükümetin elinde 2 Ekim 2015 tarihinde, Anayasa’nın 92. maddesine göre bir yıllığına verilmiş sınır ötesi hareket yetkisi vardır ve ortadadır. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gerektiği taktirde sınır ötesi harekat ve müdahale izni bizzat Meclis tarafından bizim de desteğimizle verilmiştir. Eğer Suriye’ye yönelik, yani Esad’ı hedef alan bir kara operasyonu planlanıyorsa, ki açıklamalardan çıkan sonuç budur, bu durumda bilmediğimiz, göremediğimiz hangi yakın ve yakıcı tehlike AKP’yi pozisyon almaya sürüklemektedir?”  

'RİYAD YÖNETİMİNE KARA OPERASYONU LİDERLİĞİNİ KİM VERMİŞ, ROLLERİ KİMLER DAĞITMIŞTIR?'


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 2014 yılında, 2170 ve 2178 sayılı kararlarıyla Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını teyit ettiğini vurgulayan Bahçeli, şöyle devam etti: "Hal böyleyken savaş çığırtkanlığı yapmak Türkiye’yi uçuruma götürmek değil midir? AKP hükümeti Suudi Arabistanla birlikte, hangi yetki ve hukuki dayanağa göre Suriye’ye yönelik kara operasyonu icra edecektir? Riyad yönetimine kara operasyonu liderliğini kim vermiş, rolleri kimler dağıtmıştır? Hedef terörle mücadele ise Suudi Arabistan PKK-PYD terörüyle mücadelemizde bugüne kadar bizim duymadığımız hangi katkıyı sunmuştur? Hükümet İncirliği önüne gelene açmakla nereye varmak istemekte, Türkiye’yi bölgenin hedef tahtası haline getirmekle neyi ummaktadır? Hükümet TBMM’ne çok acil ve hemen bilgi vermelidir.” Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında, “PYD çetesinin elebaşı Müslim, Türkiye’ye meydan okumaktadır. Düne kadar PYD’nin AKP tarafından muhatap alınması, ülkemizde ağırlanması bu terör örgütünü şımartmış, eline koz vermiştir.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, Kilis’te konuşlu topçu birliklerinin sınıra 13 kilometre mesafede bulunan ve Azez’in güneybatısında yer alan Maranaz bölgesinde YPG terörünün açtığı ateşe mukabele ettiğini hatırlattı. Bahçeli, “Değişen angajman kurallarına göre, 40 km’lik menzili bulunan fırtına obüsleri PYD-YPG teröristlerini hedef almıştır. Milli Savunma Bakanı, Türkiye’nin PYD’nin Miniğ Hava üssünden çıkıp Azez ve çevresini terk edene kadar topçu atışlarının süreceğini açıklamıştır. Davutoğlu’nun da benzer açıklamaları söz konusudur. Buna rağmen PYD, Azez koridorundaki alçak ve kanlı ilerlemesine devam etmektedir. PYD çetesinin elebaşı Müslim, Türkiye’ye meydan okumaktadır. Düne kadar PYD’nin AKP tarafından muhatap alınması, ülkemizde ağırlanması bu terör örgütünü şımartmış, eline koz vermiştir.” ifadelerini kullandı.  

“PKK EŞİTTİR PYD’DEDİR”


Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "13 Mayıs 2015’te, 'Türkiye olmasaydı hiç şüpheniz olmasın Kobani düşerdi' diyen AKP’li Milli Savunma Bakanıydı. Peşmerge ve PKK militanlarına karşılama töreni düzenleyip vatan topraklarından koridor açarak Kobani’ye geçiren Recep Tayyip Erdoğan’ın başında olduğu AKP hükümetiydi. PYD’nin imdadına koşan peşmerge ve PKK’lılar Türkiye’de konakladıklarında lahmacun ikram edip yorgunluk çayıyla rahatlatan, faturayı da millete ödeten iradesiz valiler, emri AKP’den almışlardı. Hepsinden vahimi, 2014 yılı Ekim ayında, Letonya ziyareti öncesi ‘peşmergelerin Ayn-el Arab'a geçişi ile ilgili olarak Obama ile yaptığımız telefon görüşmesinde kendilerine bu teklifi zaten ben yapmıştım.’ diyen de şu anda bu ülkenin Cumhurbaşkanı’dır. PYD terör örgütünün lideri Salih Müslim 25 Temmuz 2013, 4 Ekim 2014, 20 Haziran 2015’de Türkiye’de hiç utanmadan, hiçbir milli ve ahlaki kaygı duymadan adeta misafir muamelesi görmüştü.”

CHP’li milletvekillerinin son günlerde PYD’nin militanı gibi konuştuğunu savunan Bahçeli, “Kimdir bu PYD? KCK’nın Suriye kolu. Ne zaman kurulmuştur? 2003. Altını kalın olarak çiziyor ve söylüyorum ki, PKK eşittir PYD’dedir. Katil her yerde katil, terörist her yerde teröristtir. Dün Kobani’ye selam çakan Davutoğlu, aslında PYD’yi selamlamıştır. Milletin kesesinden lahmacun yiyen peşmerge ve PKK’lılar ise PYD’ye AKP’nin mihmandarlığında desteğe gitmişlerdir. Şimdi bu teröristler Türkiye’ye kafa tutmaktadır.” diye konuştu.   Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Devlet Bahçeli, grup toplantısında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun iç ve dış politikadaki söylemlerini değerlendirdi. Bahçeli, “Sınırlarımızı Sayın Metin Akpınar ve merhum Kemal Sunal’ın oynadığı 'Propaganda' filmine benzeten, duvarların yanlış örüldüğünü söyleyen, 'Arap Baharı’yla birlikte yüzyılın tasfiyesi, değişimi yaşanıyor' diyen yine Davutoğlu’ydu. Sayın Davutoğlu’na Köyden İndim Şehire ve Sahte Kabadayı filmlerini izlemesini, kendisiyle bire bir örtüşen rolleri böylelikle görmesini içtenlikle öneriyorum. Ya da Kibar Feyzo’daki Maho Ağa’yı dikkatle incelemesini tavsiye ediyorum.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Meclis’te partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, iç ve dış politikada üst üste kaybedilen mevzilerin Türkiye’yi darboğaza soktuğunu söyledi. "AKP’nin kötürüm ve köksüz politikaları başımıza onca dert sarmaktadır" diyen Bahçeli, Türkiye’nin siyasi sıkışma ve bunalım yaşadığını belirtti. Bahçeli, “Milletimiz gelişmelerden memnun değildir. AKP Türkiye’yi meçhule sürüklemektedir. Haklı olarak duyduğumuz endişelerimiz bir hayli fazladır. Suriye kaynaklı kaos sürekli genişlemektedir. Milli güvenliğimiz aşırı risk ve tehlikelerle karşı karşıyadır.” ifadelerini kullandı.

“KİBAR FEYZO’DAKİ MAHO AĞA’YI DİKKATLE İNCELEMESİNİ TAVSİYE EDİYORUM”


Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’deki gelişmelerle ilgili geçmişteki açıklamalarını paylaşan Bahçeli, şunları kaydetti: "Gelişmelerin seyrini anlamlandıramayan, komşu coğrafyalardaki parçalanmanın istikamet ve sonucunu göremeyen bir iktidara bu ülke yönetiminin teslim edilmesi elbette fecaattir. Davutoğlu bu fecaatin bir numaralı failidir. Geçmişte hem Erdoğan hem de Davutoğlu öyle sözlere imza atmış, öyle konuşmalar yapmışlardır ki sanıyorum yüzleri varsa bugünlerde epey bir kızaracaktır. Türkiye olarak Ortadoğu’daki değişim dalgasını yönetecektik. Ortadoğu’nun sahibi, öncüsü olacaktık. Bir misyonun gereğini yapıyorduk. Suriye konusunda insanlık vicdanının sesi olacaktık. Geleneksel bekle gör politikası, büyük güçlerin peşinden sürüklenmek ve başkalarının gündemine dublör olmak devri kapanmıştı. Kim söylüyor bu sözleri, elbette yiğidoyla serok arasında gelgit yaşayan Ahmet Davutoğlu. Sınırlarımızı Sayın Metin Akpınar ve merhum Kemal Sunal’ın oynadığı Propaganda Filmine benzeten, duvarların yanlış örüldüğünü söyleyen, Arap Baharı’yla birlikte yüzyılın tasfiyesi, değişimi yaşanıyor diyen yine Davutoğlu’ydu. Madem Kemal Sunal ve Metin Akpınar’dan konu açılmıştır, o halde Sayın Davutoğlu’na Köyden İndim Şehire ve Sahte Kabadayı filmlerini izlemesini, kendisiyle bire bir örtüşen rolleri böylelikle görmesini içtenlikle öneriyorum. Ya da Kibar Feyzo’daki Maho Ağa’yı dikkatle incelemesini tavsiye ediyorum.”


“ENSAR'LIKLA ÖVÜNENLER AB TARAFINDAN VAAT EDİLEN PARA VE DİĞER İMKANLARI YETERSİZ BULMUŞLARDIR”


Suriyeli sığınmacılar konusunda konuşan Bahçeli, Avrupa Birliği’nin 3 milyar Euro'luk ödeme ve vize kolaylığıyla mültecileri Türkiye’ye dayattığını söyledi. "AKP ise meseleyi makul bir bedele çoktan indirgemiştir" diye sözlerine devam eden MHP lideri, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2015 yılı Kasım ayında Antalya’da düzenlenen G-20 Zirvesi'nde AB temsilcileriyle yaptığı mülteci pazarlığı medyaya sızdırılmıştır. Ensarlıkla övünenler, açık kapı politikasıyla gururlananlar, vicdan diplomasisi diyenler mültecilerin vatan topraklarına alınması karşılığında AB tarafından vaat edilen para ve diğer imkanları yetersiz bulmuşlardır. Erdoğan ‘ey BM sen ne işe yarıyorsun? Senin görevin ne? Şu ana kadar 10 milyar dolara yakın bu mülteciler için para harcamış olan Türkiye’ye sen destek verdin mi?’ çıkışıyla göz boyamaya çalışmaktadır. ‘Alnımızda enayi yazmıyor’ diyen Erdoğan, BM’den gelen 455 milyon doları eleştirmektedir. Bir yönüyle Erdoğan haklıdır. Batı, mültecilerden korunmak için Türkiye’ye ahlaksız teklifler yapmakta, ısrarla üç maymunu oynamaktadır. Bu olacak ve kabul edilecek bir şey değildir. Ancak Erdoğan ve AKP hükümeti ne kadar haklı olsa da, ikircikli ve çelişkilidir. AB’nin ayak sürümesi karşılığında Erdoğan’ın 'Otobüsler, uçaklar boşuna durmuyor, kapıları açarız, hayırlı yolculuklar dileriz' demesi de meselenin çözüme kavuşmasına yetmemektedir. Ya döviz ya da otobüs sözleri ahlaken çok sorunludur.” değerlendirmesinde bulundu.            

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
açık
Namaz Vakti 24 Şubat 2021
İmsak 05:59
Güneş 07:22
Öğle 13:07
İkindi 16:10
Akşam 18:41
Yatsı 19:59
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 22 50
2. Samsunspor 22 46
3. İstanbulspor 22 40
4. Adana Demirspor 22 38
5. Altay 22 38
6. Altınordu 22 38
7. Ankara Keçiörengücü 22 37
8. Tuzlaspor 22 37
9. Bursaspor 22 31
10. Bandırmaspor 22 30
11. Ümraniye 22 30
12. Adanaspor 22 26
13. Balıkesirspor 22 23
14. Menemen Belediyespor 22 23
15. Boluspor 22 22
16. Akhisar Bld.Spor 22 19
17. Ankaraspor 22 13
18. Eskişehirspor 22 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Arsenal 25 34
11. Wolverhampton 25 33
12. Leeds United 24 32
13. Southampton 24 30
14. Crystal Palace 24 29
15. Burnley 25 28
16. Brighton 24 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 23 47
4. Sevilla 22 45
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 23 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Elche 22 21
19. Real Valladolid 24 21
20. Huesca 24 19