banner34

banner35

Davutoğlu: ''Diyarbakır'ı Onlara Teslim Etmeyeceğiz''

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye dün sürdürdüğü çözüm sürecinde nasıl doğru bir siyaset izliyorsa, bugün de terörle mücadelede doğru bir operasyon izliyordur. Milletimiz de bu iki sürece büyük bir destek vermiştir. Terörle mücadeleden geri dönüş yoktur ve asla da olmayacaktır.” dedi.

POLİTİKA 06.04.2016, 14:41 06.04.2016, 14:41
Davutoğlu: ''Diyarbakır'ı Onlara Teslim Etmeyeceğiz''

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Türkiye dün sürdürdüğü çözüm sürecinde nasıl doğru bir siyaset izliyorsa, bugün de terörle mücadelede doğru bir operasyon izliyordur. Milletimiz de bu iki sürece büyük bir destek vermiştir. Terörle mücadeleden geri dönüş yoktur ve asla da olmayacaktır.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM’deki grup toplantısında konuştu. Konuşmasının başında Dağlık Karabağ hattındaki son gelişmelere değinen Davutoğlu, Ermenistan’ın saldırısıyla başlayan çatışmaları yakından takip ettiklerini anlatarak, “Hayatını kaybeden can Azeri kardeşlerimize baş sağlığı diyorum. Bütün dünya bilmeli ki, Türkiye, Ermenistan'a karşı Can Azerbaycan'ın yanındadır. Haklı davalarına desteği bugüne kadar olduğu gibi, destek vermeye devam edeceğiz.” dedi.

Güneydoğu'da operasyonlara da değinen Davutoğlu, “Diyarbakır halkı terörün karşısında dimdik durmuş, teröre teslim olmayacaklarını net olarak ortaya koymuştur. Vatandaşlarımıza bir kere daha can-ı gönülden teşekkür ediyorum.” diye konuştu. Doğu ve Güneydoğu'da insanların terör örgütüne asla destek olmayacaklarını kaydeden Davutoğlu, “Biz, teröre karşı da terörün açtığı yaraları sarmak için de vatandaşlarımızın yanındayız. Medeniyetimizin ışık şehri Diyarbakır'ı asla onlara teslim etmedik, etmeyeceğiz.” diye konuştu.

Sur’daki önceliklerinin vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu belirten Davutoğlu, Sur'un tarihi dokusunun korunarak yeniden imar edileceğini aktardı. Parti olarak Türkiye'nin terör belasından kurtulması için çaba harcadıklarını kaydeden Davutoğlu, “Çatışmaların durması, milletimizin huzur ve emniyete kavuşması için güçlü bir devletin yapması gerekeni yaptık. Biz huzur ortamı sağlarken, PKK terör örgütü çukur kazarak, hendek kurarak yeni bir süreç başlattı. Biz de her tehdide karşı yapılması gerekeni yaptık. Ve tarihin en büyük terörle mücadele operasyonlarını başlattık. Türkiye dün sürdürdüğü çözüm sürecinde nasıl doğru bir siyaset izliyorsa, bugün de terörle mücadelede doğru bir operasyon izliyor. Milletimiz de bu iki sürece büyük bir destek vermiştir. Terörle mücadeleden geri dönüş yoktur ve asla da olmayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Ankara dışındaki ilk Bakanlar Kurulu toplantısının 11 Nisan’da Şanlıurfa’da yapılacağını ifade eden Davutoğlu, “Karşımızda gözü dönmüş bir terör örgütü var. Bizden kimse elinde silah ve kan olan terör örgütünü muhatap alacağımızı beklemesin. Bizim bundan sonra tek muhatabımız milletimizdir. Kararlılığımız tamdır. Mücadele kararı verirken de, bugün bu mücadeleyi yürütürken de hükümetimiz diğer partilerden destek görmemiştir.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) ile varılan göçmen mutabakatına da değinen Davutoğlu, “Kamplarda yaşayan 78 Suriyeli kardeşimizi Almanya ve Avrupa'ya gönderdik. Yasadışı göç yerine yasal göç teşvik edilmiş olacak. 16 Nisan'da Kilis'teki okul ve hastane açılışını başta Merkel olmak üzere AB liderleriyle birlikte yapacağız.” ifadelerine yer verdi.  Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz de devlet olmanın gereği olarak her tehdide karşı yapılması gerekeni yaptık ve bölücü terör örgütüne karşı tarihin en büyük terörle mücadele operasyonlarını başlattık. Bu çerçevede çözüm süreci irademiz de, terör örgütüne karşı yürüttüğümüz mücadelemiz de aynı amaca hizmet etmiştir, etmektedir." dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Davutoğlu, geçen haftaki Diyarbakır ziyaretine değindi.

Davutoğlu, teröristleri tecrit eden, terörle arasına açık bir mesafe koyan bölge halkına ve Diyarbakır halkına teşekkür ederek, şunları söyledi: "Bizi protesto etmek için Diyarbekirlileri protesto gösterilerine çağırdılar. Onlar 'Başbakan Diyarbekir'e geliyor, kepenk kapatın' dedi; Diyarbekirliler ise 'Başbakan Ankara'dan geliyor, bağrımızı, gönlümüzü açıyoruz' diyerek, onların provokasyonlarına hiç taviz vermedi."

"Ayrımcılık yapan kimse aramızda yer bulamayacak. Bizi bölmeye çalışanlara karşı mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz." diyen Davutoğlu, Diyarbakır ve Sur'u büyük ölçüde teröristlerden temizlediklerini ifade etti.  
"SUR YÜREĞİMİZDİR"

Davutoğlu, şöyle devam etti: "Sur bizim yüreğimizdir. Sur da, Diyarbekir de kıyamete kadar bu aziz vatanın ayrılmaz parçasıdır. Diyarbakır ve Sur'u yeniden ihya ediyoruz. Tarihi kimliğini koruyarak yeniden ayağa kaldıracağız. Birinci önceliğimiz evleri yıkılan ailelere sahip çıkmak. İkinci önceliğimiz Sur'un tarihi yapısını yeniden ihya ederek, tarihsel dokusuna uygun çalışmalara yaparak bölgenin özelliğini muhafaza etmek."  
"TERÖRLE MÜCADELEDEN GERİ DÖNÜŞ YOK"


Terör örgütünün tahrip ettiği şehirleri ruhunu, kimliğini ve tarihini koruyarak yeniden imar edeceklerini ifade eden Davutoğlu, şunları vurguladı: "Çatışmaların durması, milletimizin huzur ve emniyete kavuşması için güçlü bir devletin yapması gerekenleri yaptık. Biz huzur ortamı sağlarken, PKK terör örgütü çukur kazarak, hendek kurarak yeni bir süreç başlattı. Biz de devlet olmanın gereği olarak her tehdide karşı yapılması gerekeni yaptık ve bölücü terör örgütüne karşı tarihin en büyük terörle mücadele operasyonlarını başlattık. Bu çerçevede çözüm süreci irademiz de, terör örgütüne karşı yürüttüğümüz mücadelemiz de aynı amaca hizmet etmiştir, etmektedir. Türkiye dün sürdürdüğü çözüm sürecinde nasıl doğru bir siyaset izliyorsa, bugün de terörle mücadele süreciyle aynı ölçüde doğru bir mücadele sürdürmektedir. Bu konuda tam bir süreklilik ve tutarlılık vardır. Her iki siyaset de Türkiye'nin terör belasından kurtulması ve milletimizin emniyeti için sayın cumhurbaşkanımız ve bendeniz tarafından süreklilik içinde sürdürülen siyasetlerdir. Milletimiz de bu iki sürece de büyük bir destek vermiştir. Vatandaşlarımız terörle mücadelenin her zaman yanında olmuştur. Terör örgütünün başlattığı terör dalgası üzerine başlattığımız terörle mücadele büyük bir kararlılıkla sürmektedir. Terörle mücadeleden geri dönüş yoktur ve asla da olmayacaktır."  
"KİMSENİN HADDİ DEĞİL"

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Karşımızda gözü dönmüş bir terör örgütü var. Bu mücadele bütün dağlarımız, ovalarımız, şehirlerimiz teröristlerden tamamen temizleninceye kadar kesintisiz devam edecek. Kimsenin şüphesi olmasın. Bizden kimse elinde silah ve kan olan terör örgütünü muhatap alacağımızı beklemesin. Bizim bundan sonra tek muhatabımız milletimizdir. Terör örgütleri ancak güvenlik güçlerimizin muhatabı olabilirler. Bu konuda kararlılığımız tamdır. Terörle mücadele kararlılığımızı sınamak, sorgulamak da hiç kimsenin haddi değildir. Mücadele kararı verirken de, bugün bu mücadeleyi yürütürken de hükümetimiz diğer siyasi partilerden destek görmemiştir. Buna rağmen milletimizin desteği ve güvenlik güçlerimizin yiğitçe mücadeleleri ile operasyonları karalılıkla sürdürüyoruz."  
"SANAL VE SAHTE KAHRAMANLAR..."

Davutoğlu, şöyle devam etti: "Biz böyle mücadele ederken mücadeleyi yürüten güvenlik güçlerimizle her yerde beraber iken biz bu kararlılığı gösterirken bir taraftan terör örgütü bütün bu ziyaretlerden rahatsızlık duyarken güya terörle mücadeledeki kararlılığımızı sorgulamaya cüret eden başka bir kesim daha çıktı. Terörle mücadele konusunda şahsımın ve hükümetimizin üstlendiği risklerin binde birini üstlenmeyen sanal ve sahte kahramanlar ahkam kesmeye, terörle mücadele konusundaki kararlılığımızı sorgulamaya kalktılar. Ben bunların hepsini takip ediyorum. Kimin ne düşündüğünü biliyorum. Bu sorgulamayı yapmaya çalışanların arkalarında kimlerin olduğunu da, hangi fitne hesaplarının olduğunu da biliyorum. Bütün siyasi ve hukuki riskleri üzerimize aldık."

Davutoğlu, bu iddiaların bir hasedin ürünü olduğunu; vesayet odaklarının iftiraları ile kardeşlik yaklaşımlarını sarsamayacaklarını vurguladı.  
"PKK, PARALEL, ASALA..."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretine de değinen Davutoğlu, bu ziyaretin, Türkiye'ye karşı birçok örgütün işbirliği halinde olduğunu gösterdiğini; ideolojik olarak birbirine düşman olarak görünen ama aynı kuklacı tarafından yönetilen piyon örgütlerin maskesini düşürdüğünü söyledi. Davutoğlu, "Seyahat; PKK'lı hainlerin, paralel hainlerin, Asala hainlerinin, Ulusalcı bazı hainlerin nasıl bir araya geldiğini; birlikte eylem yaptıklarını bir kez daha gösterdi." dedi.

Davutoğlu, şu ifadelerini kullandı: "Terör paçavrası altında eylem yapan paralel çete üyesinin fotoğraflarını gördünüz. İşte o fotoğraf ihanetin resmidir. Birileri ısrarla Türkiye'de paralel yapı gerçeğinin üstünü örtmeye çalıştı, sözcülüğünü yaptı. Birileri ısrarla terörün ve teröre istihbari destek sağlayan paralel yapı tehlikesinin üzerini örtmeye çalışsa da biz ısrarla bu yapıların üstüne gittik, gideceğiz. Bu bağlamda geçtiğimiz hafta paralel devlet yapılanması ile mücadele noktasında önemli bir adımı daha attık. Bugüne kadar paralel yapılanma ile ilgili çalışmaları gözden geçirdik ve devlet kurumlarının bu hain yapı ile mücadelesinde gevşekliğe müsamaha göstermeyecek bir koordinasyon mekanizmasını hayata geçirdik. Bizim gözümüzde paralel yapı ile bölücü terör örgütü arasında herhangi bir fark yoktur. Her ikisi de devlet düşmanıdır, millet düşmanıdır, demokrasi düşmanıdır. Her iki örgüt de Türkiye'yi tökezletmek isteyen odakların taşeron olarak kullandıkları birer kukladır. Devleti ele geçirmeye çalışan bu paralel örgüte karşı mücadelemiz de aynen PKK'ya karşı mücadele gibi kararlılıkla sürdürülecek."
         

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
-3
kapalı
Günün Anketi Tümü
Ankara'da en sık kullandığınız toplu taşıma aracı hangisi?
Ankara'da en sık kullandığınız toplu taşıma aracı hangisi?
Namaz Vakti 23 Ocak 2022
İmsak 06:30
Güneş 07:57
Öğle 13:05
İkindi 15:40
Akşam 18:03
Yatsı 19:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Adana Demirspor 23 37
4. Fenerbahçe 23 37
5. Beşiktaş 23 36
6. Alanyaspor 22 35
7. Hatayspor 22 35
8. Başakşehir 22 34
9. Sivasspor 23 31
10. Kayserispor 22 31
11. Gaziantep FK 21 31
12. Karagümrük 23 30
13. Göztepe 23 27
14. Galatasaray 22 27
15. Giresunspor 22 26
16. Kasımpaşa 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 20 38
4. İstanbulspor 21 36
5. Eyüpspor 20 36
6. Bandırmaspor 20 33
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Gençlerbirliği 21 26
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Tottenham 19 36
7. Arsenal 20 35
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 21 29
10. Aston Villa 21 26
11. Leicester City 19 25
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 21 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Villarreal 22 32
7. Barcelona 20 32
8. Valencia 22 32
9. Rayo Vallecano 20 31
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Celta Vigo 22 27
12. Espanyol 22 27
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 21 17
20. Levante 21 11