banner24

banner11

banner31

banner25

banner10

banner30

Davutoğlu: 'Ebediyen Diyarbakırlıyım'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Onlar Ankara'da otobüs durağında bekleyen mazlumları şehit ettiler. İstanbul'da insanlarımızı şehit ettiler. Diyarbekir'de kardeşlerimizi şehit ettiler.

POLİTİKA 03.04.2016, 15:55 03.04.2016, 15:55
Davutoğlu: 'Ebediyen Diyarbakırlıyım'

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Onlar Ankara'da otobüs durağında bekleyen mazlumları şehit ettiler. İstanbul'da insanlarımızı şehit ettiler. Diyarbekir'de kardeşlerimizi şehit ettiler. Zannettiler ki biz korkacağız. Buradan haykırıyorum: Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. Buradaydık, buradayız, burada olacağız. Allah eğer bu canı bir gün alacaksa, işte dua ediyorum, Diyarbekir'de alsın. İşte dua ediyorum, Kürt kardeşlerimle beraber burada bu emaneti teslim edeyim. Ama bizi geri adım attıramazlar. Bizi bir adım dahi geriye döndüremeyecekler." dedi.

İncelemelerde bulunmak üzere Diyarbakır'ın Sur ilçesine gelen Davutoğlu, tarihi Ulu Camii'nde Cuma namazı kıldı. Davutoğlu, ardından Başbakanlık otobüsü üzerinden alanda toplanan vatandaşlara hitap etti.  
"EBEDİYEN DİYARBAKIRLIYIM"

"Kudüs-ü Şerif'in kardeşi, Medine-i Münevvere'nin kardeşi, aziz Diyarbakır'ın aziz hemşerileri, Mescid-i Aksa'nın kardeşi, Bursa Ulu Camii'nin kardeşi, Selimiye'nin, Süleymaniye'nin kardeşi, Ulu Cami'nin aziz cemaati; Allah'ın selamı, rahmeti, bereketi üzerinize olsun." diyerek sözlerine başlayan Davutoğlu, "Çanakkale şehitlerinin emaneti al bayrak hiç eksilmesin. Diyarbakır, sizinle buluşmaya geldik. Yüreğimizi, yüreğinizle maya kılmaya geldik. Ben Konya'da doğmuş olabilirim, İstanbul'a aşık olabilirim; ama bilin ki ben ve kardeşleriniz ebediyen Diyarbakırlıdır." ifadelerini kullandı.  
"YEDİ YÜREĞİMİZİ BİZDEN ALDILAR"

"Bize ecdadın emaneti olan Diyarbakır'ın her taşı bizim için bizim için canı feda edecek kadar azizdir. Diyarbekir biziz, biz Diyarbekir'iz." diyen Davutoğlu, şunları söyledi: "Birileri, yüreğimizi parçalamak istiyor. Birileri, semaya sanki bu vatanın tek yürek olduğunu göstermek isteyen Sur'umuzu, Suriçi'mizi parçalamak istiyor. Bugün buraya sizinle buluşmaya gelirken yüreğimde sadece Diyarbakır aşkı vardı. Sadece Ulu Cami'de buluşmak vardı. Ama bu buluşmayı bize çok gördüler. Dün 7 canımızı, 7 yüreğimizi bizden aldılar. -Evet, Diyarbakır ses veriyor, şehitler ölmez- Biraz önce 7 canımızı Anadolu'nun köşelerine gönderdik. O kardeşleriniz sizin için gelmişti. O kardeşlerinizi bu minareden ezan susmasın diye gelmişti, o kardeşleriniz bu al bayrak inmesin diye gelmişti, o kardeşleriniz Diyarbakır Şam gibi, Halep gibi tahrip olmasın diye canlarını feda ettiler."

"Artık onlar ebediyen Diyarbekirlidir. Bilin ki bugün o şehitleri uğurlarken orada söyledim: Artık emanetiniz, Diyarbekir'in emanetidir. Diyarbakır; Allah, milletimiz, tarih şahit olsun, bu şehitlerin emanetine sahip çıkacak mısınız?" diyen Davutoğlu, şöyle devam etti: "O hainlere, bu ezan sesini dindirmek isteyenlere, Fatih Paşa'yı tarumar etmek isteyenlere gür bir sesle 'biz buradayız, burada olacağız, Allah'ın izniyle kıyamete kadar Diyarbekir bu medeniyetin şehridir' diyecek miyiz?"  
"BU ALÇAKLARIN SALDIRILARINDAN DİYARBEKİR'İ BIRAKIR MIYIZ?"

Kalabalığın "Serok Ahmet" tezahüratlarına karşı, "Serok Ahmet, diyen dilleriniz sağ olsun. Kardeşiniz Ahmet burada. Bizi ayıramayacaklar, bölemeyecekler." diye karşılık veren Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Dün burada bu saldırıları yaptılar. Zannettiler ki belki hesapları şuydu; 'Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbekirli Ahmet bu saldırılardan korkar, Diyarbekir'e gelmekten çekinir'. Aziz Diyarbekirliler; biz bunlardan korkar mıyız? Biz bu alçakların saldırılarından, tehditlerinden Ulu Cami'yi, Diyarbekir'i bırakır mıyız? Siz bizi tanıdınız, biz sizi tanıdık. Allah şahit olsun, Konya ne kadar emniyet içinde olacaksa, Diyarbekir de o kadar emniyet içinde olacak. Konya ne kadar huzurluysa Diyarbekir de o kadar huzurlu olacak. Konya ne kadar benim evimse Diyarbekir de o kadar benim evimdir."  
"ALLAH BU CANI DİYARBEKİR'DE ALSIN"

Davutoğlu, "Onlar Ankara'da otobüs durağında bekleyen mazlumları şehit ettiler. İstanbul'da insanlarımızı şehit ettiler. Diyarbekir'de kardeşlerimizi şehit ettiler. Zannettiler ki biz korkacağız. Buradan haykırıyorum: Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. Buradaydık, buradayız, burada olacağız. Allah eğer bu canı bir gün alacaksa, işte dua ediyorum, Diyarbekir'de alsın. İşte dua ediyorum, Kürt kardeşlerimle beraber burada bu emaneti teslim edeyim. Ama bizi geri adım attıramazlar. Bizi bir adım dahi geriye döndüremeyecekler." şeklinde konuştu.

Selamlaşma seferberliğini de hatırlatarak kalabalığa "Esselamüaleyküm" diye selam veren Davutoğlu, "Konya'ya ne kadar gidiyorsam onlara inat o kadar Diyarbekir'e geleceğim. Beni bağrınıza basacak mısınız?" dedi.  
"YIKTIKLARI HER TAŞI İMAR EDECEĞİZ"

Sur'un ihya planını açıklamaya geldiğini belirten Davutoğlu, "Söz verdiğimiz gibi onların yıktıkları, yaktıkları he taşı yeniden imar edeceğiz. Onların zarar verdiği her esnafın zararını karşılayacağız. Onların tahrip ettiği her evi, her sokağı yeniden imar edeceğiz. Onlar yıkarsa biz yapacağız, onlar yakarsa biz daha güzelini inşa edeceğiz. Onlar kardeşliğimize halel getirmek isterse biz 'ebediyen kardeşiz' diye haykıracağız." diye konuştu.  
"HEPSİNİ KORUYACAĞIZ"

Davutoğlu, Diyarbakırlılara da "tuzaklara düşmedikleri için" teşekkür ederek, "Bunlar diyorlarmış ki kentsel imar adı altında buradaki yapı değişecek. Hayır, hepsini koruyacağız. Esnafların yaralarını saracağız. Evini terk eden kardeşlerimize yardım edeceğiz. Söz veriyorum; daha güzel evlerde oturacaklar. Daha barış içinde olacaklar. Daha huzurlu yaşayacaklar. Tahrip edilen okulların hepsini yapacağız. Diyarbekir anneleri bir daha ağlamayacak." Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Diyarbekirlilerin ve Sur'da yaşayan vatandaşlarımızın rızası hilafına tek bir adım atılmayacaktır. Her şeyi sizlerle konuşarak, sizlerle birlikte yapacağız. İstişare ederek, konuşarak yapacağız ama Sur’u da bu haliyle, teröristlerin yıktığı bu haliyle bırakmayacağız. En güzel şekilde inşa edeceğiz, yangın yerinde Allah'ın izniyle gül yetiştireceğiz." dedi.

Davutoğlu, Diyarbakır Sur'daki Hasan Paşa Hanı'nda 'Sur Eylem Planı'nı açıkladı.

Bütün bölge için, terörden mağdur olmuş ilçeler için ve her ilçe ayrı ayrı planları olduğunu belirten Davutoğlu, şunları söyledi: "Silopi'nin ihtiyacı Sur'dan farklı. Cizre'nin ihtiyacı Silopi'den farklı. Her birisi için ayrı ayrı çalışıyoruz. Amacımız çok açıktır: İnsanı, mekanı korumak, zamanın dokusuna uygun bir şekilde hayatı normalleştirmek. En iyi şartları vatandaşlarımıza sağlamak. İnsanı korumayan hiçbir plan, insana hitap etmeyen hiçbir proje hayatta karşılığını bulamaz. Tarihte de yer alamaz."  
"YANGIN YERİNDE GÜL YETİŞTİRECEĞİZ"

Sur'u inşa edeceklerini duyurduklarında bazı dedikodularla vatandaşların kafasını bulandırmaya çalıştıklarını ve "Sur'u insansızlaştırmak istiyorlar, Sur'dan Diyarbakırlıları çıkarmak istiyorlar, Sur'u kentsel dönüşüm ile rant alanı haline getirmek istiyorlar." dediklerini vurgulayan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Bre insafsızlar! Siz bizim Diyarbakır sevgisini, zihnimizdeki tarih idrakini bilseydiniz aynaya bakmaya utanırdınız. Bizim için bunların hepsi kutsal emanettir. Açıkça söylüyorum: Diyarbekirlilerin ve Sur'da yaşayan vatandaşlarımızın rızası hilafına tek bir adım atılmayacaktır. Her şeyi sizlerle konuşarak, sizlerle birlikte yapacağız. İstişare ederek, konuşarak yapacağız ama Sur’u da bu haliyle, teröristlerin yıktığı bu haliyle bırakmayacağız. En güzel şekilde inşa edeceğiz, yangın yerinde Allah'ın izniyle gül yetiştireceğiz."  
"MÜLKİYET HAKKINA RİAYET EDECEĞİZ"

Davutoğlu, "İnsanımızı koruyacağız, mağduriyetleri gidereceğiz ve insanımızın mekanla ilişkisini kesinlikle bozmayacağız, dumura uğratılmasına izin vermeyeceğiz. Mülkiyet hakkına kesinlikle riayet edeceğiz. Tarihi, mimari doku kesinlikle korunacak. Bunu bir taahhüt olarak ifade ediyorum. Hiç kimse tereddüt etmesin! Burada mülkü olanlar ellerindeki imkanlarıyla neler yapabileceklerse mimari planlama içinde yapma hakkına sahip olacaklar. Kirada olanlar kira öder gibi, mülk sahibi olacak şekilde düzenleme yapıyoruz. Kötü kentleşme esnasında gelip buralarda çok kötü şartlarda evlerde yaşayan vatandaşlarımız kesinlikle mağdur edilmeyecekler. Gecekondu, işgalci gibi konumda olanlar dahi her biri en iyi şartlarda, çağdaş ev imkanlarına sahip olacak. Hiç kimse tereddüt etmesin! Kimse aç ve açıkta kalmayacak!" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, Diyarbakırlıları terör örgütünün tezviratına kapılmamaları konusunda da uyardı.  
"KÜLTÜREL MİRAS KORUNACAK"

"Sur içinin bir rant alanı haline döneceğini iddia edenler bilsinler ki; hiçbir bina Ulu Cami'nin minaresinden daha yüksek olmayacak. Hiçbir bina tarihi eserlere tepeden bakmayacak. Hiçbir bina o güzel surlara tekebbür edemeyecek. Bu bizim size taahhüdümüzdür. Diyarbekir'i olduğu gibi inşa edeceğiz." diyen Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Sur'un mekanının korunması iki ana temele dayanacak. Birisi; UNESCO kültürel mirası ilan edildiği için -Dışişleri Bakanlığım döneminde bizzat takip ettiğim bir meseledir Sur ve Hevsel Bahçelerinin UNESCO kültür mirası olması; oldu, kabul ettirdik- bu kültürel miras çerçevesi dışında Sur ve Hevsel Bahçeleri ile ilgili tek bir adım atılmayacak. Kültürel miras korunacak. İkincisi de; 2012'de uzun çalışmalar sonrasında kabul edilen Koruma Amaçlı İmar Planı esas alınacak."

Davutoğlu, "Ben Toledo dediğimde bir sürü farklı şeye çevirdiler. Bunlar medeniyet, kültür cahili... Çünkü Toledo denilen bu güzel Endülüs şehrinin Diyarbekir'le birlikte bir başka coğrafyada bizim medeniyetimizin şehri olarak doğduğunu bunlar bilmez. Onlar Franco'yu örnek gösterir; çünkü zihinleri ya Franco'ya, ya Stalin'e çalışır. Başkasını anlamazlar." diye konuştu.

UNESCO Kültürel Mirası'ndan aykırı bir iş yapıldığında hesabını bizzat kendisinin soracağını ifade eden Davutoğlu, "Ama bunu diyemiyorsa kimse bu plana karşı çıkmamalı." dedi.
         

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
2
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 11 Nisan 2021
İmsak 04:42
Güneş 06:10
Öğle 12:55
İkindi 16:34
Akşam 19:29
Yatsı 20:52
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 31 67
2. Fenerbahçe 32 63
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Gaziantep FK 31 50
6. Alanyaspor 32 49
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Göztepe 33 46
10. Sivasspor 31 44
11. Konyaspor 31 40
12. Antalyaspor 32 39
13. Rizespor 32 36
14. Kasımpaşa 32 35
15. Malatyaspor 31 33
16. Ankaragücü 31 33
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 31 33
19. Gençlerbirliği 31 31
20. Erzurumspor 32 28
21. Denizlispor 31 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 29 60
2. Samsunspor 29 57
3. Adana Demirspor 29 55
4. Altay 29 53
5. Altınordu 29 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 29 49
8. Tuzlaspor 29 41
9. Bursaspor 28 40
10. Bandırmaspor 29 39
11. Ümraniye 28 38
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 28 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 28 19
18. Eskişehirspor 29 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 30 60
3. Leicester City 30 56
4. Chelsea 31 54
5. Liverpool 31 52
6. West Ham 30 52
7. Tottenham 30 49
8. Everton 29 47
9. Leeds United 31 45
10. Aston Villa 30 44
11. Arsenal 30 42
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 30 36
15. Burnley 30 33
16. Brighton 30 32
17. Newcastle 30 29
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 30 21
20. Sheffield United 30 14
Takımlar O P
1. Real Madrid 30 66
2. Atletico Madrid 29 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 29 58
5. Real Sociedad 29 46
6. Real Betis 29 46
7. Villarreal 29 46
8. Levante 30 38
9. Celta de Vigo 29 37
10. Athletic Bilbao 30 37
11. Granada 29 36
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 29 33
14. Osasuna 29 31
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 29 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23