'Dershaneye Giden var, Gidemeyen Var...'

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Bizim burada yapmak istediğimiz, dershanelerin dönüşmesinin önünü açmak" dedi.

POLİTİKA 15.11.2013, 13:33 15.11.2013, 13:33
415
'Dershaneye Giden var, Gidemeyen Var...'
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü'nde, Macaristan ile yapılacak Kültür Merkezi Anlaşması programında, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
Dershanelerle ilgili tartışmaların sorulduğu Bozdağ, konunun 3 yıldır gündemde olduğunu vurgulayarak, "Yani birden bire gündeme getirilmiş, birden bire adım atılan bir konu değil. Türkiye bunu tartışıyor" diye konuştu.
Tartışmanın ilk gündeme geldiği günden bu yana geçen sürenin bu konudaki hazırlıklar bakımından bir fırsat olduğunu ifade eden Bozdağ, sözlerine şöyle devam etti:

“DERSHANELERİN DÖNÜŞMESİNİN ÖNÜNÜ AÇMAK”

"Bizim burada yapmak istediğimiz, -dün Milli Eğitim Bakanımızın açıklamalarıyla Türkiye gündemine bir kez daha geldi- dershanelerin dönüşmesinin önünü açmak, dershanelerin, özel okullara dönüşmesi ve bu yönde hizmet vermesidir. Özel okula dönüşünce de bunların desteklenmesi ve bazı öğrencilerin özel okullarda okuması halinde onlara destek sunulması, dershanelerde görev yapan öğretmenlerle alakalı tedbirler alınmasını içeren bir dizi yardımı da barındıran bir adım atıyoruz esasında. Onun için bu bir dönüşüm projesi dersek daha iyi olur. Türkiye'nin her yerinde bugün özel okullar, özellikle büyük yerleşim yerlerinde var. Biz bu okulların artması ve özel eğitim veren kurumların çoğalmasından da memnuniyet duyarız. Esasında bu konuda atılacak adımlar bunu da güçlendirecektir."
Türkiye'de dershaneye bütün öğrencilerin gittiğini söylemenin doğru olmayacağını kaydeden Bozdağ, "Dershaneye giden öğrenciler var, gidemeyen öğrenciler var. Şu anda oranları tam bilemiyorum ama üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu dershaneye gitmiyor ama bir kısmı da dershaneden destek alıyor. Önümüzdeki süreç içinde bu alanda bir değişim ve dönüşüm yaşanacaktır. Bunu da hükümetimiz açıklamıştır. Bu çerçevede de çalışmalar yürümektedir" dedi.
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin Diyarbakır'a yapacağı ziyaretinin çözüm sürecine katkısının nasıl olacağı yönündeki soru üzerine ise Bozdağ, şunları söyledi:     "BARZANİ'NİN TÜRKİYE'YE GELMESİ ELBETTE Kİ ÖNEMLİ BİR ZİYARET"

"Sayın Barzani'nin Türkiye ziyareti önemli. Biz Türkiye olarak, bütün ülkelerle olan ilişkilerimizde, her alanda iyi olmasına özen gösteriyoruz. Irak Bölgesel Yönetiminin, yerel bölgesel yönetiminin lideri sayın Barzani'nin Türkiye'ye gelmesi elbette ki önemli bir ziyaret. Orada yapılacak görüşmeler çerçevesinde pek çok kişinin tahmin ettiği gibi bazı konular gündeme gelecek, değerlendirmeler yapılacaktır. Bunun elbetteki Türkiye-Irak ilişkilerine bir katkısı olabileceği gibi pek çok hususa da pozitif etkisi olabilecektir."    
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
23°
açık
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:41
Güneş 07:05
Öğle 12:37
İkindi 15:32
Akşam 18:00
Yatsı 19:19
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P