'Diğer Partiler Seçim Bildirgemizi Taklit Ediyor'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında İzmir’e geldi.

POLİTİKA 05.05.2015, 16:20 05.05.2015, 16:20
'Diğer Partiler Seçim Bildirgemizi Taklit Ediyor'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında İzmir’e geldi. Partisinin İzmir milletvekili adaylarıyla Buca ilçesindeki Kaynaklar Amfitiyatro'da buluşan Kılıçdaroğlu, “Bugün bizim seçim bildirgemizi bütün siyasi partiler bir anlamda taklit ediyorlar, bir anlamda örnek alıyorlar. Bir anlamda halkın sorunlarını nasıl çözeceklerini, CHP’nin seçim bildirgesinden öğreniyorlar. Bu bizim için çok ama çok önemli bir aşamadır.” dedi.

Adnan Menderes Havalimanı’nda partililer tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu, daha sonra seçim otobüsüyle Kaynaklar’a gitti. Burada, partisinin adaylarına hitaben bir konuşma yaptı. CHP’yi, "Türkiye için çalışan aile" olarak tanımlayan Kılıçdaroğlu, “Kendi çıkarı için değil, ülkenin çıkarı için çaba harcayan aile. Geçmişte çok önemli devrimlere imza atmış bir aile. Geleceğe umut yaratmak isteyen bir aile. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye için mücadele eden bir aile.” dedi.  
'13 YILLIK KREDİNİN SONUNA GELDİK'

AK Parti hükümetinin 13 yıllık kredisini tükettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Süreç, bizi iktidara taşıyacak olan bir süreçtir. 13 yıllık bir kredinin sonuna geldik. Halkımız iktidara 13 yıllık bir süre verdi. 13 yılın sonunda 6 milyon 200 bin işsizimiz var, 17 milyon yoksulumuz var. İzlenen yanlış dış politika sonucu 2 milyon Suriyelimiz var. Aylığı bin liranın altında olan 8 milyon emeklimiz var. Sorunlar ağır ama sorunları çözecek birikimimiz, bilgimiz ve kapasitemiz var. Seçim bildirgesi, bunun en tipik örneğidir. Gün, şunu veya bunu suçlama günü değildir. ‘Şunu yaptınız’ veya ‘bunu yapamadınız’ günü değildir. Gün, bizim projelerimizi halka anlatma günüdür. Gün, halka her türlü sorunu nasıl çözeceğimizi anlatma günüdür.” dedi.  
'BİLDİRGEMİZİ TAKLİT EDİYORLAR'

CHP olarak hazırladıkları seçim bildirgesini diğer partilerin taklit ettiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, “Öyle bir noktaya geldik ki seçim bildirgemizi hazırladıktan sonra hiçbir siyasal iktidar, bizim seçim bildirgemizin yanlış olduğunu söylemiyor, iktidar dahil. Ne diyor iktidar? ‘Kaynak bulamazsınız.’ diyor, o kadar. Tek suçlama o. Oysa bu ülke, yeri geldiği zaman onlar tarafından da dile getiriliyor, dünyanın en büyük 19. ekonomisi. 21. yüzyıla yoksulluk yakışmıyor, işsizlik yakışmıyor. O zaman bizim bu sorunlarımızı, var olan sorunlarımızı nasıl çözeceğimizi anlatma günüdür. Eğer bunu yapabilirsek halkın teveccühü var. Bugün bizim seçim bildirgemizi bütün siyasi partiler bir anlamda taklit ediyorlar, bir anlamda örnek alıyorlar. Bir anlamda halkın sorunlarını nasıl çözeceklerini CHP’nin seçim bildirgesinden öğreniyorlar. Bu bizim için çok ama çok önemli bir aşamadır. Şimdi biz Türkiye’nin sorunlarını çözmeye talibiz. Biz çalışırsak, iyi anlatabilirsek, güven verebilirsek Türkiye’de iktidar olmamak için hiçbir nedenimiz yok.” diye konuştu.  
'İMAM HATİP OKULLARI KAPATILMAYACAK'

İktidarın çözüm değil, problem oluşturan bir konumda olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Biz sorun yaratan değil, sorunları kararlılıkla çözen bir iktidar olmak istiyoruz. Bunun için de halktan oy istiyoruz. Hemen propaganda yapıyorlar, ‘CHP iktidara gelirse imam hatip okullarını kapatacak.’ diye. Gittiğiniz her köyde, her kasabada, her kentte rahatlıkla söyleyebilirsiniz, CHP iktidarında imam hatip okulları niçin kapatılsın? Aydın din adamını yetiştiren o okulları açan parti biz değil miyiz? Biziz. Neden kapatalım? Bizim adımızı kullanarak bir algı operasyonu yapmak istiyorlar. Buna izin vermeyeceğiz. Hiç kimsenin yaşam tarzıyla da uğraşmayacağız. Nasıl isterse öyle yaşasın. Hiç kimsenin inancıyla uğraşmayacağız. Açık ve net şunu söyleyebilirsiniz, biz CHP olarak bütün inançların güvencesiyiz. Herkes inancını özgür şekilde yerine getirebilir. Eğer bir kişi çıkıp, ‘Ben inancımı özgürce yerine getiremiyorum, önümde şu engel varb’ diyorsa gelip beni bulacak. Gelip bizi bulacak, gelip partililerimizi bulacak.” dedi.   CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmaları kapsamında geldiği İzmir’de bir dizi açılışa katıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin, restorasyon ve kamulaştırmalarla birlikte 10.5 milyon liraya mal edeceği Buca Kasaplar Meydanı ve Yeraltı Otoparkı projesinin temel atma töreninde konuşan Kılıçdaroğlu, “Çatık kaşlı insanların değil, güler yüzlü insanların, sokaklarında özgürce gezdiği güzel bir Türkiye için çalışacağız. Orada sadece hortumcular rahatsız olacak. Söz veriyorum, bütün hortumları keseceğim.” dedi.

İzmir'in belediyeler açısından şanslı olduğunu söyleyen CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Bir meydan düşünün, örneğin İstanbul’u kıyaslıyorum, onlar meydana gökdelen yaparlar, biz meydanı halka açıyoruz. Onlar toplanmayı yasaklarlar, biz halkı meydanlarda buluşturacağız. Kentlerde yaşayanlar enerjilerini meydanlarda boşaltırlar, bayramlarda, hüzünlü günlerde biraraya gelirler, kent kültürünü yaşatırlar. Meydan aynı zamanda istihdam demektir, etraftaki bütün dükkanlar kazanır, yani esnaf kazanır. Meydanlar, uygarlaşmanın temel aktörlerinden biridir. Sadece İzmir’in değil her kentin, her ilçenin ayrı meydanları olması lazım. İnsanlar huzur içinde meydanlara çıkıp 24 saat yaşayan bir kentte yaşamalılar, bütün sevinçlerini orada diğer insanlarla özgürce paylaşmalılar.” dedi.

AK Parti'nin, seçim bildirgesine İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ihalesini yaptığı projeyi de koyduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Neyse başkanımız açıkladı da, hani o düşen sayfalar var ya, sayfalardan birisini daha çıkardılar. Zaten o projeyi Büyükşehir yapıyor.” dedi. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz İzmir’in başarısını Türkiye’ye taşımak istiyoruz. İzmir’de neler yapılıyorsa Türkiye’de de yapmak istiyoruz. Yaşanacak bir Türkiye için mücadele ediyoruz. 7 Haziran’da sandığa gideceğiz. Çocuklarımız için gideceğiz, anne babamız için, torunlarımız için, güzel Türkiyemiz için gideceğiz. Bayrağımız için, yaşanacak bir Türkiye’yi yeniden inşa etmek için sandık başına gideceğiz. Sizden tek bir isteğim var, geçen seçimlerde CHP’ye oy vermemiş bir yurttaşımızı ikna edin ve onunla beraber güle oynaya sandığa gidin. Ona deyin ki yaşanacak, huzurlu bir Türkiye için sandığa gidiyoruz. Barışın egemen olduğu Türkiye için sandığa gidiyoruz."

Seçim bildirgelerinin hükümet programı gibi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Sorunu olan her kesimin sorunlarına çözüm ürettik. Bizim seçim bildirgemiz bütün siyasal partiler tarafında kabul edildi, iktidar dahil. 'Şu proje yanlıştır.' diyemiyorlar, 'Parayı neren bulacaksın?' diyorlar. Parayı bulacağız, Türkiye’yi yücelteceğiz. Kimse endişe etmesin, İzmir tek başına bütün sorunlarını aşıyorsa, tek başına kendi metrosunu yapıyorsa, Kadifekale’yi yeniden düzenliyorsa, Avrupa’nın en büyük fuarlarını İzmir’de yapıyorsa, meydanları açıyorsa o zaman biz de bütün Türkiye’de bunların tamamını yapabiliriz. Devletin kaynakları, bütçesi var. Biz tercihimizi halktan yana kullanacağız; işçiden, çiftçiden, emekçiden, üretenden, sanayiciden yana kullanacağız. Halk için kullanacağız, refahı tabana yayacağız. Sözüm söz, dört yıllık CHP iktidarında hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Her evin en az 750 liralık geliri olacak. Yoksulluğu dört yılda tarihe gömeceğiz. Sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü. 6 milyon 200 bin işsizimiz, 17 milyon yoksulumuz var. Yanlış dış politika nedeniyle 2 milyon Suriyelimiz var. Geliri bin liranın altında olan 8 milyon emeklimiz var. Türkiye, bütün bu sorunları aşabilir. Refahı tabana yayabilir, huzur içinde, barış içinde yaşayacağımız Türkiye’yi yeniden inşa edebiliriz. Hedefimiz, hepimizin rahat yaşacağı bir Türkiye. Çatık kaşlı insanların değil, güler yüzlü insanların sokaklarında özgürce gezdiği güzel bir Türkiye. Bunun için yeni bir başlangıca ihtiyacımız var. Kavgadan, dövüşten, gerginlikten bıktık; huzura, gelire, zenginleşmeye, iş bulmaya, alınterini değerlendirmeye ihtiyacımız var. Herkesin kazanacağı yeni bir Türkiye, yaşanacak bir Türkiye. Yaşanacak Türkiye’de sadece bir grup rahatsız olacak, onlar da hortumcular olacak. Söz veriyorum, bütün hortumlarını keseceğim.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise 6 dönümü aşkın Kasaplar Meydanı ve Yeraltı Otoparkı düzenlemesi için 10 milyon 500 bin TL'lik harcama yapacaklarını söyledi. Kocaoğlu, “Burada ayrıca Buca'nın üç adet nadide, terkedilmiş, yok olmakla burun buruna kalmış tescilli binasını da kurtarıyoruz. Bu meydan Bucamız'a çok yakışacak.” dedi. Büyükşehir Belediyesi olarak Buca'nın ulaşım sıkıntısını çözebilmek için İZBAN’ın ardından tramvay projesine de başlayacaklarını kaydeden Başkan Kocaoğlu, “Merkezî hükümet, dört yıl önce, 'Buca’ya tramvayı biz yapacağız.' dedi, biz de proje ihalemizi geri çektik. Eğer Ankara'ya inanmasaydım, bugün Konak-Karşıyaka tramvayı gibi Buca tramvayı çalışmaları da başlayacaktı. İnandığım için sizden özür diliyorum ama şimdi ihaleye çıkıyoruz, projemizi tamamlayacağız, zaten güzergahımız belli.” diye konuştu. Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ile birlikte 81 bin metrekarelik Şirinyer Parkı için çalıştıklarını, ilçenin merkezi olacak bu parkın Bucalıları buluşturacağını, kucaklaştıracağını sözlerine ekledi.  
PROJEDE NELER VAR?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından projesi hazırlanan düzenleme kapsamında, 150 araba kapasiteli iki katlı yer altı otoparkı inşa edilecek. Toplam 6 bin 271 metrekarelik alanda uygulanacak projeyle yer altı otoparkının üst kısmı, Bucalıların vakit geçirecekleri bir mekan haline getirilecek. Platform şeklinde yapılacak meydan düzenlemesi kapsamında tören alanı ve yeşil alanlar oluşturularak, oturma grupları yerleştirilecek. Gezinti yerleri, kafeterya, heykel alanı ve yeni su elemanlarıyla birlikte Kasaplar Meydanı, ilçeye yakışır modern bir görünüm kazanacak. Proje için harcanan para 2 milyon 730 bin TL şahıs ve Maliye Hazinesi kamulaştırması, meydan çevresindeki üç adet tarihi yapı restorasyonu için 3 milyon 36 bin 187 TL ve 4 milyon 651 bin 560 TL yapım gideriyle birlikte 10 milyon 417 bin TL’yi bulacak.              

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
27
açık
Namaz Vakti 03 Ağustos 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:38
Öğle 13:00
İkindi 16:53
Akşam 20:12
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0