Kılıçdaroğlu: 'Deniz Feneri Failleri, Cumhurbaşkanının...'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adaletin çok önemli olduğunu, insanın olduğu her yere götürülmesi gerektiğini belirterek Deniz Feneri davasına değindi.

POLİTİKA 15.05.2015, 16:08 15.05.2015, 16:08
Kılıçdaroğlu: 'Deniz Feneri Failleri, Cumhurbaşkanının...'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, adaletin çok önemli olduğunu, insanın olduğu her yere götürülmesi gerektiğini belirterek Deniz Feneri davasına değindi. Kılıçdaroğlu, "Deniz Feneri felaketini biliyorsunuz değil mi? Binlerce kişinin nasıl soyulduğunu biliyorsunuz değil mi? Şimdi ne oldu? Beraat ettiler. Yahu ne beraati, ne diyordu Almanya’da hakim? Asıl failler Türkiye’dedir diyordu. Şimdi asıl failler, bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nın uçağında yer alıyor." dedi.

Artvin'de halka seslenen Kılıçdaroğlu, adaletin aynı zamanda bütün inançların ortak paydası olduğuna işaret ederek, “Eğer bir ülkede adalet yoksa orada insanlar huzurlu olmaz. Bizde de adalet önemlidir. Hz. Ömer’in adaleti deriz. Dicle kenarında iki koyun kaybolsa onun sorumlusu benim diyor. Bırakın Dicle kenarında iki koyun kaybetmeyi, ‘Deniz Feneri’ felaketini biliyorsunuz değil mi? Binlerce kişinin nasıl soyulduğunu biliyorsunuz değil mi? Şimdi ne oldu? Beraat ettiler. Yahu ne beraati, ne diyordu Almanya’da hakim? Asıl failler Türkiye’dedir diyordu. Şimdi asıl failler, bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nın uçağında yer alıyorlar. Bu ayıbı taşıyamıyorum, ayıp oluyor, yakışmıyor Türkiye’ye. Yakışmıyor siyasetimize, yakışmıyor inancımıza." diye konuştu.

Adaleti yerle bir etmenin mümkün olmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, adaletin son sığınak olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Adalet son kalemizdir, son başvuracağımız yerdir. Adaleti sağlamazsanız nereye gidecek bu millet? Yer altında mafyaya mı başvuracağız adaleti sağlamak için? Sadece Ardanuç’ta değil, bütün adliyeleri kaldırılan yerlerde adliye saraylarını yeniden açacağız." şeklinde konuştu.  
"BORÇLARI, ALACAKLARI SOR, İCRA DAİRELERİNİ SOR"

Türkiye'nin sorunlarının çözüm beklediğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "13 yıldır iktidardalar, Türkiye’nin hangi sorununu çözdüler Allah aşkına? Bana desinler ki Türkiye’nin şu sorununu çözdük. Dış politikada geldik battık, dolar başını almış gidiyor, enflasyon aldı başını gidiyor, saman ithal eder bir ülke haline döndük. Eskiden Ortadoğu'yu beslerdik, şimdi canlı hayvan ithal ediyoruz. Hangi sorunumuzu çözdüler? Diyorlar ki CHP iktidara gelirse istikrar bozulur. Ya memlekette istikrar mı kaldı? Huzur mu kaldı? CHP gelecek istikrarı yeniden sağlayacak, huzur, barış, kardeşliği yeniden sağlayacak. Zaten esnafı perişan ettin sen, git esnaf kefalet kooperatiflerine sor. Borçları, alacakları sor, icra dairelerini sor, bak bakılım esnafın durum nedir? Binlerce esnaf dükkan kapattı, bunların hepsini biliyoruz. Siz de biliyorsunuz. Ne yapacağız? Yaşanacak bir Türkiye’yi nasıl kuracağız? Bunun anahtar şifresi şu; refahı topluma yaymak, tabana yaymak. Yani büyümeden, kalkınmadan her vatandaşın nasiplenmesini sağlamak. Size bir örnek vereceğim? Yıl 2002. Türkiye nüfusunun yüzde 1’i toplam servetin yüzde 39’una sahip. Yıl 2014, Türkiye nüfusunun yüzde 1’i toplam servetin yüzde 54’üne sahip. 13 yılda yüzde 1’lik bir nüfus 39’dan 54’e çıkarmış toplam servetini. Refahı tabana yayacağız. Emekliye Ramazan ve Kurban Bayramı’nda birer maaş ikramiye vereceğimizi söyledim. Refahı tabana yaymanın birinci yolu, emekli kalakınmadan, refahtan nasibini alacak. Koro halinde bağırdılar; veremezsin. Niçin? Para yok, kaynak yok. Sen kaçak sarıyına para bulurken var da emekliye gelirken mi para yok?"   Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda taşeron işçiliği kaldıracaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Zaten devlet veriyor. Bizim sistemimizde taşerona değil, direkt işçiye para verilecek." dedi.

Artvin'de halka seslenen Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda taşeron işçiliği kaldıracakları sözünü yineledi. Kılıçdaroğlu, "Bu ne demek biliyor musunuz? Diyelim ki Artvin Devlet Hastanesi’nin temizlik işleri var. İşçi almıyorsun, ne yapıyorsun, bir taşeron buluyorsun. Gel kardeşim sen git işçileri bul. Burayı sabah, öğle, akşam temizleyin. Ben sana ay başında para vereceğim, sen de işçilere ver diyorsun. Biz de dedik ki ‘taşeron sistemini kaldıracağız.’ Kadrolu hakkı var, devlette çalışsın. Hemen dediler ‘kaynağı nereden bulacaksın?’ Bunun kaynağı yok kardeşim. Zaten devlet veriyor. Taşerona değil de direkt işçiye vereceksin. Taşerona verirsen yüzde 18 de KDV ödüyorsun. Refahı tabana böylece yayacağız." diye konuştu.

Yaşanacak bir Türkiye’nin anahtar şifresinin refahı topluma, tabana yaymak olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "Büyümeden, kalkınmadan her vatandaşın yararlanmasını sağlayacağız. İster esnaf, ister çiftçi, sanayici olsun hepsi kazanacak. Kim kaybedecek? Hortumcular kaybedecek. Zaten benim hedefim de o. Emekliye bizim vefa borcumuz var. Bu ülke kalkındıysa onların sayesinde. Onun için emekliye bayramlarda iki maaş ikramiye vereceğim deyince, ‘kaynak nerede?’ diye kıyamet koparıyorlar. Bu ülke zengindir, kaynağı vardır, çatlasalar da patlasalar da vereceğim. 27,5 yılımı devlete harcadım. Vergi nasıl toplanır, bütçe nasıl hazırlanır biliyorum. Söz veriyorum, Başbakan olunca onlara devlet nasıl yönetilir diye kurs açacağım, onlara öğreteceğim. Refahı tabana yayacağız. 17 milyon yoksulumuz var. Zaten verdim hiçbir rakama itiraz etmiyor, ‘bunu nasıl yapacaksın?’ diyorlar. 3 milyon 750 bin hanede oturuyorlar. Aylık geliri 200 TL’nin altında. Sen 13 yılda bu ülkede 17 milyon yoksul yarattın. Ben 4 yıllık yetki istiyorum. Bu 4 yılda yoksulluğu tarihe gömeceğim. Hiç kimse ben yoksulum demeyecektir."  
“ONLARIN ÇOCUKLARI KPSS’YE GİRMEDEN DEVLET MEMURU OLUYORLAR”

Gençlerin iş beklediğini anlatan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "İşsizliğin ne demek olduğunu biliyor musunuz? Bir evde gencecik bir çocuk işsizse o evde huzur yoktur. Anne-baba bekler, çocuğum ne zaman işe girecek diye. Onların böyle bir derdi yok. Onların çocukları zaten KPSS'ye girmeden devlet memuru oluyor. Sonra da dönüp size ders veriyorlar. Binlerce kişi hiçbir sınava girmeden devlet memuru oldu. Hepsinin listelerini açıkladım. KPSS sınavına giren bütün gençlerimize, onların anne-babalarına sesleniyorum. Yeniden güzel, huzurlu bir başlangıç yapacağız. CHP’yi tek başına iktidara getireceğiz, 4 yıl için yetki istiyorum."  
“SEN 14 BİN LİRA AYLIK ALIRKEN ZULÜM DEĞİL DE ASGARİ ÜCRETLİYE 1500 LİRA VERİLİNCE Mİ ZULÜM OLUYOR.”

Asgari ücretin 949 lira olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu şunları kaydetti: "Asgari ücret 1500 TL olacak dedim. Vay efendim nasıl olacak? Hemen Maliye Bakanı; işçiye 1500 lira vermek zulümdür diye açıklama yaptı. Artvin meydanından o beyefendiye soruyorum; sen aylık 14 bin lira alırken zulüm olmuyor da asgari ücretliye 1500 lira verilince mi zulüm oluyor? Asgari ücretliye 949 lira ücret veriyoruz. 5 kişilik bir aile düşünün. Her öğün bir çay, bir simit yeseler. Bir öğün 10 TL, 3 öğün 30 lira. 30 günde eder 900 TL. Şimdi ben Ankara’da oturup ahkam kesen, ayda 14 bin lira alan, işçiye 1500 lira vermek zulümdür diyenlerin vicdanlarına sesleniyorum. Çay simit parasından artan 49 lira ile ev kirası mı ödesin, mutfak masrafını mı ödesin, okul masrafını mı ödesin, minibüs, otobüs masrafını mı ödesin? Hayatı, hayatın gerçeklerini, Türkiye’yi bilmiyorlar. Oturmuşlar saraylarında etrafında binlerce korumu geziyorlar. Bakın ben buraya sade bir yurttaş olarak geldim. Sizin Kemalinizim, Anadolu’nun çocuğuyum. Ben sizden birisiyim. Sizin için, güzel ülkem için çalışmak istiyorum. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği Türkiye için çalışmak istiyorum. Onlar Konya’nın ayazında, camı kırık evde zatürreden ölen Kübra bebeği unuttular, ben unutmadım. Kocası askerdi, bir anne. Yüreğimde bir yaradır. Bu ülkede yoksulluğu bitireceğiz. Hiçbir ailenin 720 liranın altında geliri olmayacak. Her yoksul ailede kadına diyeceğiz ki, ‘git bankada bir hesap aç’. Parayı onun hesabına yatıracağız. Harcamayı o yapacak. Bankaya yatıracağım, gidip alacak, harcamasını yapacak. Onun yoksul olduğunu kimse bilmeyecek. 2 milyon Suriyeli kardeşimize 5,5 milyar dolar harcarken, biz çıkıp ‘kaynak nerede?’ diye sorduk mu? Sormadık. Bakacağız dedik. Ama ben emekliye, asgari ücretliye vereceğim, yoksulluğu bitireceğim deyince ‘parayı nereden bulacaksın?’ diyorsun. Parayı bulacağım. Kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim. Sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü. O paraların tamamını bu millete adaletle vereceğim."   Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin mitinginde, "Ben oğluma telefon edip ‘oğlum 30 milyon avroyu sıfırladın mı?' diye sormayacağım. Benim çocuklarımın gemileri yok, yatları yok. Ama benim çocuklarımın sizler gibi onuru var. Sizler gibi dürüst.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Artvin'de partisinin düzenlediği mitingde halka hitap etti. Kılıçdaroğlu, iktidarın 13 yıldır tek başına Türkiye’yi yönettiğini ve bu 13 yılın sonunda 6 milyon 200 bin işsizin olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Sen köşeyi döndün, yandaşların köşeyi döndü, çoluk çocuk köşeyi döndünüz. Peki bu vatandaşı sen hiç düşünmedin mi diye sormayacak mısınız?” ifadelerini kullandı.  
ŞİMDİ, ASIL FAİLLER BU ÜLKENİN CUMHURBAŞKANININ UÇAĞINDA YER ALIYORLAR

Adaletin çok önemli olduğu vurgusunu yapan Kılıçdaroğlu, adaleti bir bilgenin ‘kutup yıldızının özelliği sabit yerinde durur, adalet kutup yıldızı gibidir bütün kainat onun etrafında döner’ diye tanımladığını kaydetti. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: “Ama siz Ardanuç’ta Adliye Binası’nı kapatırsanız peki oradaki vatandaş nereye gidecek adalet için? Adaleti insanın olduğu her yere götürmemiz lazım. Eğer bir ülkede adalet yoksa orada insanlar huzurlu olmaz. Adalet hepimiz ararız. Adalet aynı zamanda bütün inançların ortak paydasıdır. Biz de de adalet önemlidir. Hz. Ömer’in adaleti deriz. ‘Dicle kenarında iki koyun kaybolursa onun sorumlusu benim.’ diyor. Bırakın Dicle kenarında iki koyun kaybetmeyi, deniz feneri felaketini biliyorsunuz değil mi? Şimdi ne oldu beraat ettiler. Ya ne beraati? Ne diyordu Almanya’da hakim? ‘Asıl failler Türkiye’dedir diyordu. Şimdi, asıl failler bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nın uçağında yer alıyorlar. Bu ayıbı taşıyamıyorum, taşıyamıyoruz, ayıp oluyor. Yakışmıyor Türkiye’ye, yakışmıyor siyasetimize, yakışmıyor inancımıza. Adaleti yerle bir etmek mümkün değil. Adalet son sığınamızdır, son kalemizdir. Adaleti sağlamazsanız nereye gidecek bu millet? Yer altında mafyaya mı başvuracağız adaleti sağlamak için.”  
YA ZATEN ESNAFI PERİŞAN ETTİN SEN

'13 yıldır hangi sorununu çözdüler' sorusunu soran Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Desinler ki şu sorunu çözdük. Dış politikada geldik battık. Dolar aldı başını gidiyor, enflasyon aldı başını gidiyor. Saman ithal eden bir ülke haline döndük. Eskiden Ortadoğu’yu beslerdik, şimdi canlı hayvan ithal ediyoruz. Hangi sorunumuzu çözdüler? ‘CHP iktidara gelirse istikrar bozulur’ diyorlar. Ya memlekette istikrar mı kaldı? Memlekette huzur mu kaldı? CHP gelecek, istikrarı yeniden sağlayacak, huzuru, barışı yeniden sağlayacak. CHP gelirse dolar yükselecekmiş, faizler yükselecekmiş, esnaf perişan olacakmış. Ya zaten esnafı perişan ettin sen. Git, Esnaf Kefalet Kooperatifleri'ne sor. Borçları sor, alacakları sor, icra dairelerini sor. Bir bak bakalım esnafın durumu nedir? Binlerce esnaf dükkan kapattı.”  
YÜZÜNÜZE GÖZÜNÜZE DURSUN

Emekliye vaatlerinin kaynağıyla ilgili iktidardan gelen eleştirilere cevap veren Kılıçdaroğlu, “Koro halinde bağırdılar. Veremezsin. Niçin? Para yok. Sen kaçak sarayına para bulurken kaynak var da emekliye gelince mi kaynak yok. Sen yandaşlarına ihale verirken kaynak var da emekliye gelince mi kaynak yok. Duyanlar da emekli ayda 10 bin lira alıyor. 10 bin lira da ikramiye vereceğiz. Ya zaten aldığı 350 lira, 400 lira, bin lira, bin 200 lira. Aldığı bu zaten. Yüzünüze gözünüze dursun. Nasıl diyebilirsiniz kaynak nerede diye? Ne verdin ki hesabını soruyorsun? Perişan ettin emekliyi. Üstelik hani öyle her ay vereceğiz de yok. Ya bir Ramazan Bayramı, bir Kurban Bayramı. Para deseniz bütçenin yüzde 10’unu bile bulmuyor. Yeri gelince Türkiye lider ülke, emekliye gelince niye fakir ülke oluyor.” ifadelerini kullandı.  
ONLARIN ÇOCUKLARI KPSS SINAVINA GİRMEDEN ZATEN DEVLET MEMURU OLUYORLAR

"Gencecik çocuklarımız işsiz." diyen Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Anne, baba bekler ‘çocuğum ne zaman işe girecek’ diye. Onların böyle bir derdi yok. Onların çocukları KPSS sınavına girmeden zaten devlet memuru oluyorlar. Sonra da dönüyorlar, size ders veriyorlar. ‘ne demek herkes devlet memuru oluyor’ diyorlar. Senin çocukların olurken güzel de garibanın çocuğu olurken mi kötü oluyor? Binlerce kişi sınava girmeden devlet memuru oldu. Parti sözcümüz Haluk Koç çıktı, her hafta bu VIP listeleri dediğimiz listeleri açıkladı. Peki vatandaşın çocuğu, ‘sen sınava gir’, girdik. Bekle. Ne zaman atanacak? Önemli değil. Kadroları biz doldurduk, senin çocuğun açıkta kalabilir. Yeni bir başlangıç yapacağız.”  
SEN AYDA 14 BİN LİRA ALIRKEN ZULÜM DEĞİL DE İŞÇİYE BİN 500 LİRA VERİNCE Mİ ZULÜM OLUYOR?

Kılıçdaroğlu, asgari ücretin 949 lira olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti :”Fiyatı bilmiyorlar. Ücretin miktarını bilmiyorlar ama benden öğrendiler sonunda. Dedim ki, asgari ücret bin 500 lira olacak. Vay efendim nasıl bin 500 lira olur? Hemen Maliye Bakanı açıklama yaptı, ‘işçiye bin 500 lira vermek zulümdür.’ diyor. Ben de Artvin meydanından beyefendiye soruyorum. Sen ayda 14 bin lira alırken zulüm değil de işçiye bin 500 lira verince mi zulüm oluyor? 5 kişilik bir aile düşünün. Her öğün 1 çay, 1 simit yeseler 10 lira, 2 öğün 20 lira, 3 öğün 30 lira. Günlük 30 lira, ayda 900 lira. Geriye kalıyor 49 lira. Şimdi ben Ankara’da oturup ahkam kesen, ayda 14 bin lira alıp ‘işçiye bin 500 lira vermek zulümdür.’ diyen insanların vicdanına sesleniyorum. Onlarda vicdan varsa. Ya arkadaş 49 lira ile bu adam, ev kirası mı ödesin, mutfak masrafını mı ödesin, okul masrafını mı ödesin, otobüs masrafını mı ödesin? Emin olun, hayatı bilmiyorlar. Hayatın gerçeğini bilmiyorlar. Oturmuşlar saraylarında, etrafında binlerce koruma geziyorlar. Bakın ben buraya sade bir yurttaş olarak geldim. Sizin Kemal’inizim ben. Anadolu çocuğuyum ben. Annem okuma yazma bilmez. 7 kardeşiz. Aralarında sadece ben üniversite okudum. Üniversiteye başladığım yıl ilk kez pardösüm oldu. 27 buçuk yıl çalıştım. Siyasete girdiğim gün bütün mal varlığımı internet sitesine koydum.”  
BENİM ÇOCUKLARIMIN GEMİLERİ YOK, YATLARI YOK

Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Benim çocuklarımın kasalarında boy boy kasalar olmayacak. Benim bakanlarım birilerinin önüne yatmayacak. Ben oğluma telefon edip ‘oğlum 30 milyon avroyu sıfırladın mı?' diye sormayacağım. Söyledim, 7 kardeşiz diye. Benim kardeşlerimin ne iş yaptığını kimse bilmez. Ben devletin bütçesinden sonra en büyük bütçeyi yönettim. Hiçbir kardeşim köşeyi dönmüş değil. Kimisi işçi emeklisi, kimisi memur emeklisi. Ama herkes evinde huzur içinde yaşıyor. Ama herkes sizin duyduğunuz kaygıları duyuyor. Benim çocuklarımın gemileri yok, yatları yok. Ama benim çocuklarımın sizler gibi onuru var. Sizler gibi dürüst. Ben sizden birisiyim. Siz nasıl yaşıyorsanız ben de öyle yaşıyorum. Öyle yaşayacağım zaten. ”        

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
27
açık
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:38
Öğle 13:00
İkindi 16:53
Akşam 20:12
Yatsı 21:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0