banner24

banner11

banner25

banner10

MHP'li Akşener: ''O Kurultay Yapılacak''

MHP Genel Başkanlığı'na aday olan Meral Akşener, görevden alınan Uşak İl Başkanlığı'na destek vermek amacıyla bu şehre geldi.

POLİTİKA 29.02.2016, 12:00 29.02.2016, 12:00
MHP'li Akşener: ''O Kurultay Yapılacak''

MHP Genel Başkanlığı'na aday olan Meral Akşener, görevden alınan Uşak İl Başkanlığı'na destek vermek amacıyla bu şehre geldi. Çok sayıda arabadan oluşan bir konvoyla girişinde karşılanan Akşener’e yoğun ilgi gösterildi. Görevden alınan İl Başkanı Ali Kurt’un daveti üzerine Uşak’a gelen İsmet Paşa Caddesi'nde, "Başbakan Meral" ve "Topuklu Efe" sloganlarıyla karşılandı.

Büyük bir kalabalıkla birlikte esnafları ziyaret eden Akşener, son günlerde artan şehit sayılarına dikkat çekerek, “Ocaklara şehit ateşinin düşmediği bir Türkiye, hepimiz için umutla hedef haline getirdiğimiz, yani şehitlerin gelmediği bir Türkiye'de yaşamak hepimize nasip olur, şehit ateşinin düşmediği ocaklarda, bu haberleri almadığımız bir Türkiye’de yaşamak nasip olur inşallah. Bunu yapmak için, bunu sağlamak için yollara düştük. Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun.” dedi.  

'1 KASIM’DA EN BÜYÜK CEZAYI SEÇMEN BİZE KESTİ'


Siyasi partilerin en büyük özelliğinin iktidara yürümek olduğunu söyleyen Meral Akşener, “Her siyasi parti, bu ülkeyi yönetmek iddiasıya çalışmaktadır. 7 Haziran'da seçmen mesaj vermişti. Bu mesajın nasıl okunduğunu hep beraber gördük. Sonuç olarak milletimize, 1 Kasım’a giden yolda seçmene, millete, vatandaşa kendimizi tam anlatamadık ve en büyük cezayı, en büyük bedeli seçmen bize kesti. Yüzde 49,5'i çok büyük bir medya gücüyle, büyük bir propaganda makinesiyle ve çok büyük devlet imkanlarıyla, büyük paralarla seçime giden, seçmene bu manada ulaşabilen iktidar partisiyle seçime gittik. O rekabeti biz meşru yollarla, eşit yollarla yapamadık. Bunun üzerine bizim de hatalarımız eklendi. Sonuç itibariyle milletimizin, seçmenimizin, 'istikrar veya kaos' sözünden ziyade, bizden beklentilerini bulamayınca kerhen, mecbur kalarak yüzde 49'u teslim ettiğine inanıyorum ama hani istikrardı? 1 Kasım'dan itibaren kaos devam ediyor.” şeklinde konuştu.  

'VALİLERE, KAYMAKAMLARA EMNİYET MÜDÜRLERİNE 'KAFANI ÇEVİR' TALİMATI VERİLDİ'


Güneydoğu'dan şehitler gelmesinin arka planında, çözüm sürecini gördüklerini söyleyen Akşener, “Bu çözüm süreci Habur’dan başlayan, Oslo’da devam ettirilen, İmralı’da sürdürülen o müzakere masasında konuşulanların bir sonucu olarak ortaya çıkıyor, çünkü teröristler ellerinde silahlarla bu ülkeden içeri girip dışarı çıkarken iktidar valilere, kaymakamlara, emniyet müdürlerine, 'kafanı kenara çevir' talimatı verdi. Bu, 'kafanı çevir' talimatının neticesidir bugünkü kaos, yani, 'Bizi getirirseniz istikrar olur, kaos ortadan kalkar.' diyenlerin sözünün doğru olmadığını görmek lazım. Kaosun kökünün 2005’e dayandığını görmek lazım.” dedi.  
'ERKEN SEÇİM BEKLİYORUM'


Anadolu’yu kapı kapı dolaşacakların söyleyen Meral Akşener, “Milletimizin ferasetine güveniyoruz. Yolsuzlukları, hırsızlıkları, liyakatin rafa kalktığını, 'benim adamım, senin adamın' şeklinde Türkiye’nin ikiye bölündüğünü anlatacağız. Türkiye, her anlamda ikiye bölündü. Hamaset ve husumet dilini ortadan kaldıracağız, bunun yerine sevgi dilini, saygı dilini hakim kılacağız. İlk seçimde ki ben erken seçim bekliyorum, ekonomide, düzende darmadağın olmuş bu ülkenin bütün değerlerini, MHP’nin iktidarını göreceğiz.” diye konuştu.

Türkiye’de iki büyük problem olduğunu söyleyen Akşener, “Bunlardan biri adalet, buna bağlı olarak hukukun üstünlüğüyle ilgili problem, Bir diğer problemimizse ciddiyetsizliktir. Ciddiyetteki kastımız, kaş çatmak değildir. Ciddiyetteki kastımız, bir işi doğru ve dürüst yapmaktır. İnsanları 'benden' ve 'senden' diye ayırmamayı kastediyorum. Adalet ise normal, sıradan vatandaşın başına herhangi bir iş geldiğinde, mahkemenin karşısında kendisini savunabilmesi lazım. Hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını, tarafsızlığını, objektifliğini sağlamak zorundayız. İnşallah bunu gerçekleştireceğiz.” dedi.   MHP Genel Başkanlığı’na aday olan Meral Akşener, görevden alınan ve kapatılan il başkanlığına destek vermek amacıyla geldiği Uşak'ta partililere hitap etti. Atatürk Kültür Merkezi'nde konuşan Akşener, “O kurultay yapılacak ve o kurultayda hangi karar verilirse verilsin, ben onların emrine uyacağım, çünkü kurultay delegeleri, hem il başkanları hem ilçe başkanları hem belediye başkanları hem de belediye meclis üyeleridirler, aynı zamanda partimizin bel kemiğidirler.” dedi.

Partisinin teşkilatlardan sorumlu genel başkan yardımcısının valiliklere yazdığı yazıya da değinen Akşener, “Valiliklere yazı yazmışlar, Aksaray, Samsun, Tekirdağ, Çanakkale ve Uşak gibi illerimiz tek tek kapatılmış. Seçilmiş insanları görevden almak çok kötü bir şey. Valilik kanalıyla partimizin kapatılması, kalplerimizi kanatan bir durumdur. Milletin kurduğu, ülkücülerin kurduğu, başbuğun kurduğu partiyi sadece ihtilaller kapatmıştır. Bugün gelinen noktada kapısına kilit vurulması çok acıdır. Onun için Ali Başkan ile kader birlikteliğimiz var, onun için buradayız.” şeklinde konuştu.  

'DİNÎ İNANÇLARIMIZIN YERLE BİR EDİLDİĞİ DÖNEMDEN GEÇİYORUZ'


Ekonomiyi Durmuş Yılmaz'a bırakacağını belirten Meral Akşener, “Sadece kültürel değerlerimiz değil, dinî inançlarımızın, ahlâki değerlerimizin yerle bir edildiği, erozyona uğradığı bir dönemden geçiyoruz. Hırsızlık yapanın, onun rüşvet olmadığına dair İslâm âlimlerinden fetva aldığı bir dönemden geçiyoruz. Haydi kuldan utanmıyorsunuz, bari Allah’tan korkun. AKP yöneticilerine, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Allah'ın isimleriyle hitap edildiğinde, en küçük itiraz şekliyle "estağfirullah" denilmeyen bir dönemden geçiyoruz. Kâbe'de Kâbe'ye sırtını dönerek, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı'nı alkışlamak, nümayiş yapmak olmaz, olamaz. Buna karşılık Sayın Başbakan'ın da 'estağfirullah' dediğini duymadık.” diye konuştu.

Ayakkabı kutularından para çıktığının önce inkar edilip daha sonra kabullenildiğini söyleyen Akşener, “Önce inkar ettiler, sonra kabul edip faiziyle ödendiğine şahit olduk. Kadınlarımızın şiddete uğradığı, kendini hoca diye tanıtan kimselerin, kadınlar hakkında olmadık sözleri söylediğini duyduğumuz bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Bu erozyonun, bu değer erozyonunun ortadan kalkması için aynı 1919'da olduğu gibi MHP’ye ihtiyaç vardır. 1919'da nasıl bir irade ortaya koyduysak, önce İstiklâl Savaşı'yla, daha sonra cumhuriyetin kurulmasıyla irademizi şekillendirdiysek bugün de bu yaşadıklarımızı, farklılıklarımızı enerjiye çevirecek bir dile ve bir iradeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var.” dedi.  
'YA BAŞBAKAN OLACAĞIM, YA BAŞBAKAN OLACAĞIM'


Bozulan değerleri baştan düzeltmeye talip olduklarını söyleyen Meral Akşener, “Yeni baştan düzeltmeye, bozulan kurumları yeni baştan haline koymaya karar verdik ve bunu yapmaya kararlıyız. Bu nedenle ben ya başbakan olacağım, ya başbakan olacağım. Ben inandım, siz de inandınız. Babaanne olmaktan vazgeçtim, torundan vazgeçtim, ya başbakan, ya başbakan olacağım.” şeklinde konuştu.

Ülkenin birinci probleminin terör olduğunu belirten diyen Akşener, "2005 yılında devrin başbakanı Erdoğan, Diyarbakır’da, 'Kürt meselesi vardır. Bu benim emanetimdedir ve ben bunu çözeceğim.' dedi. Bir problemi etnik aidiyet üzerinden tanımlarsanız, onun çözümü için sadece siyaset konuşursunuz, yani bu siyaset çift unsurluluktur, çift hukukluluktur, özerkliktir, bölünmedir." dedi. 2005 yılına kadar iktidara gelen hükümetlerin, Güneydoğu'da başgösteren terör olaylarını, ayrılıkçı bölücü terör örgütünün ortaya koyduğu terör faaliyetleri olarak gördüğünü belirten Akşener, “O andan itibaren, o günün başbakanı Erdoğan zamanına kadar hangi iktidar gelirse gelsin, Güneydoğu'da başgösteren terör olaylarına, ayrılıkçı bölücü terör örgütünün ortaya koyduğu hareketler demiştirler. Sayın Erdoğan, gelenek itibarıyla cumhuriyetin ortaya koyduğu her türlü kazanıma, her türlü değere itiraz eden bir arkadaşımız olduğu için bu terör konusundaki tarifi de çok büyük bir kolaylıkla değiştirmiştir.” diye konuştu. Terörle mücadelenin iki yolu olduğunu söyleyen Akşener, “Birinci yolu, size silah tutan eli kökünden kırarsınız. İkinci yolu müzakeredir. Bu iki yoldan terör çözülmezse üçüncü yol devreye girer ve bu sorunu millet çözer. Bu çözümden de Cenab–ı Allah hepimizi korusun. Allah, bize o günleri göstermesin. Seçilir seçilmez Doğu ve Güneydoğu'ya gideceğiz. Onlarla hemhal olacağız, düğünlerine gideceğiz, hasta ziyaretlerine gideceğiz. Birbirimizle yeni baştan kardeşlik bağlarımızı, 14 yıldır tahrip edilen kardeşlik bağlarımızı yeni baştan kuracağız.” dedi.  
'KANDIRILMIŞLARIN CEZAİ EHLİYETLERİ YOKTUR'


Asla "aldattım" veya "aldatıldım" demeyeceğini ifade eden Meral Akşener, “Güneydoğu'da oyları düşünce PKK’nın büyük bir düşmanımız olduğunu, ilk defa Sayın Cumhurbaşkanı'nın ağzından duyduk. Kandırılmış ve aldatılmış arkadaşların cezai ehliyetleri yoktur ve olamaz da. Bu silahlar oraya koyulurken, o teröristler oraları kazarken valilere, kaymakamlara, emniyet müdürlerine, 'başını çevir' diyen iktidarla karşı karşıyaydık. Genelkurmay'ın 292 yazısı var iktidarda, teröristlerin yaptığı silah yığınaklarını raporlamışlar. İktidarın verdiği cevap ise, 'Bunları görmeyin.' olmuştur. Bunun anlamı, vatana ihanetin ötesinde Ceza Yasası'na göre terör örgütüne yardım ve yatakçılıktır. MHP işbaşına geldiğinde, iktidar olduğunda ilk işi, Türkiye’de terör belasının belini kırmaktır. Daha önce yaptık. Biz iktidardayken terör faaliyetlerini yüzde 50 düşürme sözü veriyorum.” dedi.  

'STRATEJİK DERİNLİK DEDİLER, STRATEJİK ÇUKURA YUVARLANDIK'


Türkiye’nin dış politikasını da eleştiren MHP'li Akşener, “150 yıllık dış ilişkiler hafızasını yok ettiler. 'Stratejik derinlik' dediler, Türkiye’yi stratejik çukura yuvarladı bu arkadaşlar. İlk işimiz, ülkemizi bu çukurdan çıkarmak olacak. 'Osmanlı Osmanlı' diyerek geldiniz; Osmanlı'yı bilseydiniz, Rusya ile ilişkilerinize dikkat ederdiniz. Kırım ilhak edildiği zaman, 'Rusya’ya daha fazla sebze satacağız.' derseniz, bugün Suriye’deki Türkmenleri bombalatırsınız. Dış politika ciddiyet ister.” diye konuştu.
               

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 25 Şubat 2021
İmsak 05:58
Güneş 07:21
Öğle 13:07
İkindi 16:11
Akşam 18:42
Yatsı 20:00
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 54
2. Beşiktaş 24 51
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Alanyaspor 25 42
6. Hatayspor 25 42
7. Gaziantep FK 25 39
8. Karagümrük 25 37
9. Antalyaspor 25 33
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 24 31
12. Konyaspor 24 30
13. Malatyaspor 25 30
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 25 27
16. Kayserispor 25 25
17. Erzurumspor 25 25
18. Başakşehir 25 24
19. Denizlispor 25 21
20. Ankaragücü 24 20
21. Gençlerbirliği 24 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 22 50
2. Samsunspor 22 46
3. İstanbulspor 22 40
4. Adana Demirspor 22 38
5. Altay 22 38
6. Altınordu 22 38
7. Ankara Keçiörengücü 22 37
8. Tuzlaspor 22 37
9. Bursaspor 22 31
10. Bandırmaspor 22 30
11. Ümraniye 22 30
12. Adanaspor 22 26
13. Balıkesirspor 22 23
14. Menemen Belediyespor 22 23
15. Boluspor 22 22
16. Akhisar Bld.Spor 22 19
17. Ankaraspor 22 13
18. Eskişehirspor 22 7
Takımlar O P
1. Man City 25 59
2. M. United 25 49
3. Leicester City 25 49
4. West Ham 25 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 23 36
9. Tottenham 24 36
10. Arsenal 25 34
11. Wolverhampton 25 33
12. Leeds United 24 32
13. Southampton 24 30
14. Crystal Palace 24 29
15. Burnley 25 28
16. Brighton 24 26
17. Newcastle 25 25
18. Fulham 25 22
19. West Bromwich 25 14
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Real Madrid 24 52
3. Barcelona 23 47
4. Sevilla 22 45
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 24 31
9. Granada 24 30
10. Athletic Bilbao 23 29
11. Celta de Vigo 24 29
12. Valencia 24 27
13. Osasuna 23 25
14. Cádiz 24 25
15. Getafe 24 24
16. Deportivo Alaves 24 22
17. Eibar 24 21
18. Elche 22 21
19. Real Valladolid 24 21
20. Huesca 24 19