Soma Davasında Sanık Avukatlarından Ailelere:...

Soma Davasında Sanık Avukatlarından Ailelere: 'Kaşınıyorlar'

Soma maden faciasına ilişkin ceza davasında müdahil avukatlarının, aileleri tahrik ettikleri iddiası üzerine sanık avukatları, "Onlar kaşınıyorlar." dedi.

15 Aralık 2015 - 13:45

Soma maden faciasına ilişkin ceza davasında müdahil avukatlarının, aileleri tahrik ettikleri iddiası üzerine sanık avukatları, "Onlar kaşınıyorlar." dedi. Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma, mağdurların ifadeleriyle devam ediyor. İlk olarak faciada arkadaşlarını kaybeden ve madenden sağ kurtulan işçilerden Ercan Metin’in ifadesi alındı. Madende bant bakımı yapan Metin, birçok ihmal olduğunu, bu yüzden arkadaşlarını kaybettiğini söyledi.  
'ALEV TOPU ÜZERİMİZE GELİYORDU'

Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı’nın sorusu üzerine yaşadıklarını anlatan Ercan Metin, 4. bantta bulunduğu esnada birden bin alev topunun kendilerine doğru geldiğini ve hemen kaçmaya başladıklarını söyledi. Yaklaşık 140 kişiyle birlikte mekanik bölüme kaçtıklarını ve gaz maskelerini takmaya çalıştıklarını, bazı maskelerin çalışmadığını belirtti. Son birkaç aydır maden ocağında aşırı ısınma olduğunu sözlerine ekledi.  
'ONLAR KAŞINIYORLAR'

Ercan Metin’in ifadesi alınırken sanıklardan Akın Çelik’in soru sorması esnasında, sanık avukatları ve müdahil avukatları arasında usul tartışması yaşandı. Bir anda alevlenen tartışmaya aileler de katılınca mahkeme salonu karıştı. Sanık avukatlarının ve sanıkların, provoke eden sorular sorduğunu savunan müdahil avukatları, usulün yanlış olduğunu söyledi. Buna karşılık sanık avukatları da aileleri kastederek, "Onlar kaşınıyorlar." dedi. Bunun üzerine salon bir anda karıştı. Mahkeme Başkanı Ballı, ailelerden tepki gösterenleri dışarıya çıkardı.

'AİLELER DE SORU SORSUN' TALEBİ

Ardından söz alan sanık Akın Çelik’in avukatı Yusuf Koçyiğit, kendilerine hakaret edildiğini söyleyerek, hakaret eden ailelerin isimlerinin belirlenmesi ve tutanaklara işlenmesi talebinde bulundu. Müdahil avukatları ise insanların acıları olduğunu, kendilerine mahkeme başladığından bu yana söz verilmediğini, bu yüzden bazen tepkilerini dile getirebileceklerini kaydetti. Ardından müdahil avukatları, yargılamanın adil olması için ailelere de söz verilmesi, soru sorma hakkı tanınmasını, onların da sorgulamaya katılması talebinde bulundu. Mahkeme Başkanı Ballı, ailelerin de sırası geldiği gün dinleneceğini söyledi. Daha sonra duruşmaya öğle arası verildi.              

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te kar şoku
Başkent'te kar şoku
 Ankara'da 15-20 yaş arasındaki gençler sokağa çıktı
Ankara'da 15-20 yaş arasındaki gençler sokağa çıktı