Soma Yeraltı Eğitim Ocağı

Soma Yeraltı Eğitim Ocağı

2014 yılında yaşanan ülkemizin en büyük iş kazası Soma faciasının hemen sonrasında başlatılan "Soma Yeraltı Eğitim Ocağı" projesi devam ediyor.

25 Eylül 2018 - 17:25 - Güncelleme: 26 Eylül 2018 - 12:35

HABER ANKARA / ADVERTORIAL - Demir Export'tan konu ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 

"Soma Yeraltı Eğitim Ocağı; 2014 yılında yaşanan ülkemizin en büyük iş kazası Soma faciasının hemen sonrasında, Demir Export yönetimi tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, bölgedeki işletme ve projelerde çalışacak olan madencilerin, Celal Bayar Üniversitesi Soma Meslek Yüksek Okulu’nun ilgili bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin ve şirket çalışanlarının, hem emniyet ve mekanizasyon eğitimi alabilmeleri hem de yeraltı çalışma şartlarına psikolojik ve teknik anlamda hazırlanabilmeleri amacıyla gerçek bir maden ocağında bulunan ekipmanları kullanarak eğitim aldıkları bir projedir.

 

Kalıcı olması ve tüm Soma havzasına hizmet etmesi amacıyla eğitim tesisi Soma MYO bünyesinde kuruldu. Finansmanı Vehbi Koç Vakfı tarafından sağlanan projenin, denetimi ve gerçek bir maden ocağına uygun olarak tasarlanması Demir Export A.Ş. tarafından yürütülüyor."

 

"HEDEF İŞ GÜVENLİĞİ BİLİNCİNİN ARTIRILMASI"

Madencilik sektöründe üst üste yaşanan iş kazalarında sektör çalışanlarının eğitim yetersizliği vurgulanmış, modern üretim sistemini kullanabilme kabiliyetine sahip, İş Sağlığı ve Güvenliği kültürünü edinmiş çalışanların yetiştirilmesi gerekliliği öne çıkmıştı. Çalışanların bilgi ve beceri düzeylerinin arttırılması, madenlerde alınması gereken önlemler ve iyi uygulamalar hakkında fikir sahibi olmaları, İş Güvenliği bilincinin yerleştirilmesi ve bu bilinç ile çalışma alışkanlığını aşılamak projenin en önemli hedeflerinden.

 

Eğitim ocağı açıldığı günden bugüne kadar resmi devlet kurumların ve akademik kurumların yetkilileri, üniversite ve lise  öğrencileri maden şirketi çalışanları başta olmak üzere toplam 3000 kişi eğitim ve ziyaret amaçlı ocağı ziyaret etti.

2018/09/6824409.jpg
2018/09/706554.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hobi bahçeleri ile ilgili kanun teklifi Komisyon'da kabul edildi
Hobi bahçeleri ile ilgili kanun teklifi Komisyon'da kabul edildi
Benzin, motorin ve LPG'ye bu gece zam geliyor
Benzin, motorin ve LPG'ye bu gece zam geliyor