SON DAKİKA! Büyükşehir Akıbeti Merak Edilen ’O’ Projeyi...

SON DAKİKA! Büyükşehir Akıbeti Merak Edilen 'O' Projeyi Devretti...

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Kırıkkale’de yapımına başlanan Yeşil Vadi Projesi, Meclis kararıyla Kırıkkale İl Özel İdaresi’ne devredildi.

10 Ekim 2018 - 09:00 - Güncelleme: 10 Ekim 2018 - 11:39

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantıları'na bugün başladı. Toplantıda, eski Başkan Melih Gökçek döneminde  Kırıkkale'de yapımına başlanan Yeşil Vadi Projesi iile ilgili yeni bir karar alındı. Başkanlık Yazısı'yla gündeme gelen karara göre, Yeşil Vadi Projesi Kırıkklar İl Özel İdaresi'ne devredildi. Söz konusu karar oy birliğiyle alındı. 

 

ANADOLU'NUN EN BÜYÜK REKREASYON ALANI OLACAKTI

Ankara-Kırıkkale karayoku üzerinde Kızılırmak Vadisi içinde yer alan Yeşil Vadi Projesi kapsamında, Ankara Büyükşehir Belediyesi 550 bin metrekare alanda birinci etap çalışmalarına başlamış ancak çalışmalar yarım kalmıştı. 

Anadolu'nun en büyük rekreasyon alanı olacak projesindede; botanik bahçeleri, bisiklet yolları, golf sahaları, tenis kortları, futbol ve basketbol sahaları, yürüyüş yolları, spor merkezleri, doğal amfi, kır bahçeleri, restoran ve kafeteryalar, kondisyon istasyonları, pazar alanları, alışveriş alanları, eğitim alanları, evcil hayvan barınakları gibi çeşitli donatılar bulunacak. Ayrıca 125 bin metre kare su yüzeyi alanına sahip olan alanda Osmanlı Teknesi projesiyle tekne turları yapılacak, Kızılırmak manzaralı piknik alanında koşu ve bisiklet yollarının yanı sıra çocukların atlarla buluşacağı manejler ve çocuk oyun grupları da yer alacak.

 

ÖNEMLİ BİR CAZİBE MERKEZİ OLACAK

Dev rekreasyon alanı projesinin, tamamlanıp hizmete girmesiyle hem Ankaralılar hem de Kırıkkaleliler ortak dev bir mekâna kavuşacaktı. İki il halkını buluşturacak ve günlük yaşamın stresinden uzaklaşıp doğayla iç içe zaman geçirmek ve çeşitli sosyal faaliyetlerde bulunmak isteyenlere aradıkları tüm imkânları bir arada sunan bir cazibe merkezi olacak projenin hem büyüklük hem de içerdiği unsurlar bakımından dünyada emsali bulunmuyordu.
Ankara’yı 43 vilayete bağlayan kara yolu üzerinde kurulacak ve bu kategoride bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük proje olan Yeşil Vadi, özellikle Kırıkkale iline ekonomik açıdan ciddi bir hareketlilik getirecekti.

Kaynak: Dilvin KAYGUSUZ - ÖZEL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
ATO üyelerine “Ankara ticaret akademisi” eğitimi
Ankara'nın
Ankara'nın "kuş cenneti" 200 kuş türüne ev sahipliği yapıyor