SON DAKİKA - MHP’de Kurultay Şoku

SON DAKİKA - MHP'de Kurultay Şoku

MHP'de 10 Temmuz'da yapılması planlanan olağanüstü kurultayla ilgili Çankaya İlçe Seçim Kurulu'ndan "10 Temmuz'da seçimli kurultay yapılamaz" kararı geldi

28 Haziran 2016 - 11:35

MHP'de 10 Temmuz'da yapılması planlanan olağanüstü kurultayla ilgili Çankaya İlçe Seçim Kurulu'ndan "10 Temmuz'da seçimli kurultay yapılamaz" kararı geldi

MHP Genel Merkezi, olağanüstü kurultayı 10 Temmuz'da toplama kararı almıştı. Çağrı Heyeti'nin 19 Haziran'da topladığı olağanüstü kongrede de seçimli olağanüstü kongrenin 10 Temmuz'da yapılmasına karar verilmişti.

Ankara 3'üncü Asliye Mahkemesi'nin, 19 Haziran'da gerçekleştirilen olağanüstü kurultayda yapılan tüzük değişikliklerini "ihtiyati tedbir yoluyla" durdurduğunu açıklamasının ardından kurultay tartışmaları farklı bir boyut kazanmıştı.

Olağanüstü kurultayda seçim yapılması için 19 Haziran'da yapılan tüzük değişiklikleri üzerindeki tedbirin kaldırılması ya da yeniden tüzük değişikliği yapılması gerekiyordu. MHP Tüzüğü, "Olağanüstü kurultaylarda seçim yapılamayacağını" öngördüğü için, 19 Haziran'da bu hüküm değiştirilmişti. Tedbir kararıyla durdurulan MHP Tüzüğü değişiklikleri kapsamında "olağanüstü toplanan kongrelerde seçim yasağı"nın yanı sıra genel merkez yönetiminin kurultay sürecinde disipline sevk yetkisi de kaldırılmıştı.

Hem MHP Genel Merkezi'nin hem de 10 Temmuz'da yapılması öngörülen kongreyi toplamakla görevlendirilen heyetin başkanı Musavat Dervişoğlu'nun başvurduğu Çankaya İlçe Seçim Kurulu, 10 Temmuz'daki kongreyi kimin toplayacağına ilişkin, YSK'ya görüş sormuştu.

Yüksek Seçim Kurulu olağanüstü toplanarak, Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na görüş verip vermeme konusunu ele almış, kurultaya ilişkin başvurulara dair Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun değerlendirme yapması gerektiğini öne sürerek görüş bildirilmesine yer olmadığına karar vermişti.

Gözlerin çevrildiği Çankaya İlçe Seçim Kurulu’ndan beklenen kritik karar geldi.

Tüzüğü gerekçe gösteren Çankaya İlçe Seçim Kurulu, hem muhaliflerin hem de genel merkezin başvurularını esastan reddetti. MHP'nin tüzüğünde olağanüstü genel kurullarda genel başkanlık seçimi yapılamayacağı belirtiliyordu. Çankaya İlçe Seçim Kurulu buna işaret ederek "10 Temmuz'da seçimli kurultay yapılamaz" kararını aldı.

Muhaliflerin talebi ile 19 Haziran’da Çağrı Heyeti’nin topladığı Kurultay’a MHP, tüzüğü göstererek itiraz etmiş, kurultayın yasal olmadığını öne sürmüştü.

Siyasi Partiler yasası ve parti tüzüğünde olağanüstü kurultayda tüzük değişikliği için oy sayısı konusunda net bir düzenleme bulunmuyor. MHP Yönetimi, Dernekler Kanunu'nun "Kurultaya katılanların 3'te 2 çoğunluğuyla tüzük değişir" hükmünü gündeme getirmiş, bu sayı bulunmazsa tüzük değişikliğine gidilemeyeceğini ve olağanüstü kurultay’da seçim yapılamayacağını ileri sürmüştü. 19 Haziran’da yapılan tüzük kurultayında toplantı yeter sayısına ulaşılsa bile bu sayının tüzük değişikliği için yeterli olmadığına da dikkat çekilmişti.
  Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun MHP Kurultayı'nın 10 Temmuz'da yapılamayacağına ilişkin kararının ayrıntıları da netleşti.

MHP Tüzüğü'nü gerekçe gösteren Çankaya İlçe Seçim Kurulu'nun kararında hem MHP Genel Merkezi hem de muhaliflerin başvurusuna yer verildi. Hem muhaliflerin hem de genel merkezin başvurularını esastan reddetti. MHP'nin tüzüğünde "olağanüstü genel kurullarda genel başkanlık seçimi yapılamayacağı" belirtiliyordu. Çankaya İlçe Seçim Kurulu buna işaret ederek başvuruları reddetti.  
SEÇİM YAPILAMAZ


Çankaya İlçe Seçim Kurulu kararında MHP Genel Merkezi adına Genel Sekter İsmet Büyükataman, Kongre Heyeti adına ise Musavat Dervişoğlu, Şefik Çirkin ve Enez Kaplan imzasıyla 10 Temmuz'da seçimli kurultay başvurusu yapıldığı belirtildi.

Kararda şunlar dile getirildi:

"Çalışmalar devam ederken, gerek MHP Genel Merkezi, gerekse Kongre Heyeti'nin vermiş olduğu toplantı tarihi ve yerinin aynı olduğu ancak gündemlerinin farklı olduğu, yine ikinci toplantı yeri ve tarihinin de farklı olduğu görülmüştür. Hangi gündemin esas alınacağı konusunda YSK'ya görüş sorulmuş, konunun itirazla kendilerine gelebileceği ihtimaline karşı görüş verilmemiştir."

Kararda, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin 19 Haziran'da yapılan olağanüstü kurultay ile ilgili almış olduğu ihtiyati tedbir kararına da vurgu yapıldı.

İhtiyati tedbir kararının Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, MHP Genel Merkezi ve Çankaya İlçe Seçim Kurulu'na gönderildiğinin ifade edildiği kararda, "Mahkeme kararı nedeni ile MHP Tüzüğü'nün 'olağanüstü toplantılarda seçim yapılamaz' hükmünün geçerliliğini koruduğu görülmüştü" denildi.

Kararda şu ifadelere de yer verildi:

"Gerek Genel Merkez, gerek Kongre Heyeti'nin olağanüstü kongrede seçim yapılması istekleri 3. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin tedbir kararı karşısında MHP Tüzüğü'nün 63/4 maddesine aykırı olduğundan 10 Temmuz 2016 tarihinde yapılacağı bildirilen seçimli olağanüstü kongre seçiminin Seçim Kurulu Başkanlığımızca Seçim Kanunu, Siyasi Partiler Kanunu ve MHP Tüzüğü göz önüne alınarak 3. Asliye Hukuku Mahkemesi'nin 2016/303 esas sayılı davada alınacak olan karar kesinleşinceye kadar seçim yapılamayacağına, Seçim Kurulu Başkanlığımızca seçime yönelik çalışmalarımızın durdurulmasına karar verilmiştir."          

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x