Ankaralıların ’Çamlık’ı 50. Yıl Parkı

Ankaralıların 'Çamlık'ı 50. Yıl Parkı

04 Haziran 2020 - 14:54 - Güncelleme: 10 Temmuz 2020 - 16:37

Başkentlilerin ‘Çamlık’ adıyla bildiği 50. Yıl Parkı vatandaşlara doğayla kucaklaşacakları bir alan sunuyor. Cumhuriyet’in kuruluşunun 50’nci yılı nedeniyle 1973 tarihinde açılan bu park Ankaralılara doğayla iç içe bir gün geçirme imkanı sunuyor. Yükseltisiyle Ankara’nın terası gibi olan parkta aileler de çocuklarıyla dilediği gibi güzel vakit geçirebiliyorlar. Parkın içinde çocuk alanı, buz pateni pisti, lunapark ve çay bahçesi de yer alıyor. Bunların yanında parkın içinde Türkiye’nin en büyük Türk Bayrağı yer alıyor. Park bulunduğu konum itibariyle Ankara’ya kuşbakışı bakmanızı sağlıyor ve parkta yer alan Türk Bayrağı’nın kentin birçok noktasında görülmesi amaçlanıyor.

Ankara’nın Cebeci semtinde yer alan bu park, Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü üzerindeki tepey konuşlandırılmıştır. Parkta bir taraftan Ankara Kalesi, bir tarafta; Seyranbağları ve gerisinde Çankaya, bir tarafta; İncesu yamaçlarını görebiliyorsunuz. 

Park alanı içinde: yaklaşık 200 kamelya, ortamın güzelliğini bozmayacak şekilde yerleştirilmiş olup, ailelerin piknik ve dinlenme amaçlı kullanımlarına tahsis edilmiştir. Ayrıca: bolca bulunan banklar, gezinti için buraya gelenlere kısa dinlenme olanakları sunmaktadır.

Park içinde, büyükler ve büyüklerin spor yapmaları için yürüyüş ve koşu parkuru oluşturulmuştur. Bu parkurun iki yerinde ise, kondisyon aletlerinin bulunduğu merkezler yapılmıştır.
Ayrıca 1 halı saha ve 1 basketbol sahası bulunuyor.

Gonca ÖZTÜRK 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle’de su kesintisi
Etimesgut, Sincan ve Yenimahalle’de su kesintisi
Son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek 5 il: İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Bursa
Son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek 5 il:...