Sosyal mesafeli futbol geliyor
Reklam

Sosyal mesafeli futbol geliyor

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sporcuları da etkiledi. Hem kondisyon eksikliği yaşayan hem de bu süreçte hobilerine, mesleklerine dönemeyenler çareyi sanal antrenmanlarda buldu. Keçiören Belediyesi Bağlum Spor Koordinatörü Savaş Doğan, sahalardan uzak kalınmasının futbol alışkanlıklarını değiştirdiğini söyledi.

10 Eylül 2020 - 17:33

 

Korona virüs sebebiyle spor müsabakalarına ara verilmesinin ardından antrenör ve futbolcular yeşil sahalardan uzak kaldı. Antrenman ve kondisyon eksikliğinin sporculara ciddi anlamda zarar verdiğinin altını çizen Keçiören Belediyesi Bağlum Spor Kulübü Alt Yapı Sorumlusu ve Koordinatörü Savaş Doğan, alınacak tedbirler ile birlikte bir an önce sahalara dönmek istediklerini belirtti.

Doğan sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Futbolcular antrenman yapmayı, hocalarda antrenman yaptırmayı özledi. Fiziki eksiklerini kapatamayan futbolcuların pandemi sürecinde görüntülü telefon görüşmesi ile evde antrenman yaptırmayı denedik. Bazı antrenmanları evde uygulamak için rapor çıkarttık, fakat bunun yeteri kadar faydası olmadı. Sokağa çıkma yasağının kalkmasının ardından imkânı olan minik alt yapı futbolcuları bireysel antrenör eşliğinde eksiklerini bu şekilde kapatmaya çalışıyorlar.’’

‘SAHA DIŞINDA HER YERDE SOSYAL MESAFE’

Müsabakalarda saha içi mesafenin engellenemeyeceğini ifade eden Doğan, saha dışında ise farklı kuralların uygulanabileceğini söyledi. Antrenman sırasında velilerin giremeyeceği, soyunma odalarında minik futbolcular haricinde giriş-çıkışların olmayacağı, belirli yaş grupların belirli günlerde tek antrenman yapabileceği tedbirler arasında yer alabileceğini açıkladı. Sporcuların sağlıklı olabilmesinin düzenli antrenman ve bağışıklık ile doğru orantıda olduğunun altını çizen Doğan, futbolun bir temas oyunu olduğu ve virüsünde temas ile bulaşmasından dolayı risklerin de olabileceğini hatırlattı.

Genç futbolcuların antrenman ve futbol müsabakalarından uzak kalması yemek ve uyku alışkanlıklarını da değiştirdiğini belirten Doğan, bu dönemde kilo alan futbolcuların yeşil sahalarda yeterli verimi gösteremeyeceğini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonunun resmi açıklama yaparak bildiri kitapçığı yayınladıktan sonra sürecin daha doğru şekilleneceğini söyleyen Doğan, antrenmanların tarihinin belirlenerek en kısa zamanda yeşil sahalarda buluşmak istediklerini ifade etti.

 

-Semih KIR

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..