banner34

banner35

Burak Elmas: Galatasaray'ın geleceğini tehlikeye atmayacağız

Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, dönemsel şöhret adına Galatasaray'ın geleceğini tehlikeye atmayacaklarını belirtti.

SPOR 15.10.2021, 09:58 Taylan Özgür Ağır
Burak Elmas: Galatasaray'ın geleceğini tehlikeye atmayacağız

Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, beIN Sports'ta katıldığı programda Galatasaray ve Türk futboluna dair değerlendirmelerde bulundu.

"BURADA KALMA KAYGISIYLA HAREKET ETMİYORUZ"

Yönetimlerinin genç ve liyakatli isimlerden oluştuğunu anlatan Elmas, "Biz sorunların büyüklüğünü biliyorduk. Seçime girerken kaybetmekten korkmadık. Bazı riskler aldık. Kazandıktan sonra da burada kalma kaygısıyla hareket etmiyoruz. Geldiğimizde sürprizlerle karşılaştık ama biz buraya pembe bir tablo bekleyerek gelmedik. Çok yeniyiz henüz. Hızlı çalıştık, belki de üç ayda 1-2 senelik çalıştığımızı hissediyoruz. Hata yapmamaya özen gösteriyoruz." dedi.

"GALATASARAY'IN GELECEĞİNİ TEHLİKEYE ATMAYACAĞIZ"

Türk futbolunun ciddi problemleri olduğunu vurgulayan Burak Elmas, şunları kaydetti:

"Bankalar Birliği ile yapılan anlaşmaya göre seneye ödemeler başlayacak. Belli bir mali disiplin sağlamak lazım. Bunun için de belli önlemleri erken almak lazım. Bugün elinizde 3-4 senelik kontratlar varsa, onlardan çıkamadığınız zaman bütçenizi nakit yaratıp o faizi ödeyecek hale getirmeniz bir süreç alıyor. Biz buna uğraşıyoruz. Fakat burada da Türk futbolunun ikinci problemi ortaya çıkıyor, rekabet. Böyle bir sistem getiriyorsanız, bunun sıkı bir şekilde denetlenmesi lazım. Bugün 'Türk futbolu battı.' söylemi herhalde herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Resme baktığınızda hiç batmış gibi bir önlem göremiyorum. Yarışmak ve dönemsel popülarite adına Galatasaray'ın geleceğini tehlikeye atmayacağız. Çok ciddi önlemler alıyoruz. Burada önemli olan Türkiye Futbol Federasyonu'nun gerekli denetimleri ve uygulamaları yapması. Şimdi düşünün bir sektörün denetimi yapıyorsunuz, sektör batmış, borç içinde, bankalarla bir anlaşma imzalanmış, bu arada da eski alışkanlıklar devam ediyor. Fakat siz bunu denetleme görevini yerine getiremiyorsunuz. Bu da haksız rekabete sebep veriyor. Bugün Bankalar Birliğine üç büyüklerin yaptığı bir taahhüt var. Futbol bütçesini önümüzdeki sezon yüzde 20 azaltma. Türkiye Futbol Federasyonu'nun verdiği harcama limitleri yüzde 25 esnemeli ve limit bankalara olan taahhüdün üstünde. Şu anda masalarda 'Bu borç ödenmez.' konuşmaları yapılıyor. Sistem problemli ama biz hep pansuman tedavisi yapmaya çalışıyoruz."

Burak Elmas: Galatasaray ın geleceğini tehlikeye atmayacağız #1

"YABANCI KURALI, TÜRK OYNATMAYI YASAKLAMIYOR"

Galatasaray Kulübü Başkanı Burak Elmas, yabancı oyuncu kontenjanı konusunda bazı futbol paydaşlarının samimi olmadığını düşündüğünü dile getirerek, "Bazı teknik direktörlerin, bazı televizyon yorumcularının bu konuda samimi olmadıklarını düşünüyorum. Tarafı oldukları takımlar veya kendileri için uygun senaryoda iki farklı görüşü bir sene içinde söyleyen teknik direktörler gördük. 'Yabancı futbolcu kısıtlanmalı, milli takımımıza şöyle olunuyor, İstiklal Marşı okunamıyor.' diyenler bakıyorsunuz bir sene sonra 'Ben yabancıya karşı değilim gelsinler.' diyor. Yabancı konusunda fikrim çok net. Doğru, belli kalitede yabancıların gelmesi lazım. Yabancı kuralı size Türk oynatmayı yasaklamıyor. Bizim yetişen iyi Türk oyuncuları Avrupa kulüpleri parayı bastırıp transfer ediyor. Türk futbolunun kaliteli oyuncusu yurt dışına gidiyor. Altyapı hamlelerini desteklemek ve en iyileri buraya getirmek üzere bir sistem yaratmak lazım." diye konuştu.

Elmas, kulüp başkanlarının birbirlerine saygı duyduğunu belirterek, "Kulüp başkanları oturup, konuşuyoruz. Birbirimize insan olarak saygı ve sevgimiz var. Maçtan önce hepimizin bir fanatikliği var ama maç bittiği zaman yine beraberiz. Bazı konularda anlaşmamız mümkün değil. Çıkar çatışması ve kulüplerin bir perspektifi var. Fakat bu konular var diye Türk futbolunu buradan çıkaracak projelere hayır demenin hepimize zarar verdiğini düşünüyorum. Hepimizin söylemlerimizde dikkatli olmamız lazım." ifadelerini kullandı.

Burak Elmas: Galatasaray ın geleceğini tehlikeye atmayacağız #2

"VAR HAKEMLERİ İLE İLGİLİ CİDDİ PROBLEMLER VAR"

Burak Elmas, Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasında bir standart problemi olduğunu anlatarak, "VAR hakemleriyle ilgili ciddi bir problem var. Standart problemi var. Bu hepimize karşı var. Bugün bütün rakiplerimiz bundan mağdur. Biz de mağduruz. Eskiden 'Sahada göremiyorlar.' diyorduk, meğer televizyonda da göremiyorlar. Hakemin yaptığı hata biraz hoş görülebilir ama ben VAR'da yapılan ve yapılmayanları asla hoş görmüyorum. Bunun kötü niyetli, kasıtlı yapıldığını düşünüyordum. Türk hakemlerinin ciddi bir eğitim problemi var. Hakemler futbolu bilmiyor. Aynı pozisyonda üç farklı hakem üç farklı karar verebilir mi, Türkiye'de veriyor. Ciddi anlamda sistemsel bir sorun var." değerlendirmesinde bulundu.

"YÖNETİCİMİZ KULÜP SAHİBİ OLSAYDI, FALCAO'YU ALMAZDI"

Burak Elmas, sezon başında yollarını ayırdıklarını Radamel Falcao ile ilgili bir soru üzerine, şunları söyledi:

"Ben şunu iddia ediyorum o dönem görev yapan herhangi bir yöneticimiz kulüp sahibi olsaydı, Falcao'yu transfer etmezdi. Avrupa'daki sahipli kulüpler gibi kendi kulüpleri olsaydı, kendi ceplerinden bu zararı finanse edecek olsalardı bu transferi yapmazlardı. Bunun geçmişte de çok örneği var. Dönemsel popülarite için yapılan hamleler belki sizi o dönem için memnun ediyor ama Galatasaray'ın ve diğer kulüplerin geleceğini ipotek altına alıyor. Sonra bunu toparlayacak cesur insanların gelip camiasını, kulübünü koruması lazım. Falcao ile açık ve samimi koştuk. Alacağı ücretin önemli bir bölümünden kurtularak bu transfer gerçekleşti. Önümüzdeki sene de bu tür hamlelerimiz devam edecek. Bu takımın ücret ve kabiliyet limiti ile yaş durumunu belli bir standarda oturtmamız lazım."

"TRANSFERDE HATA YAPMADIK"

Transferde teknik direktör Fatih Terim ile oluşturdukları stratejiye göre hareket ettiklerini aktaran Elmas, "Ben Fatih Hoca ile çok genç yaşlarımda çalıştım. Uzun süredir bir ilişkimiz var. Görev bize verildikten sonra hocamızla konuştuk. Bu çok önemli bir yapılanma. Bütün perspektifleri konuşarak, anlaştık. 'Her sene ilk 11'e 5-6 transfer yapacağımız bir futbol stratejisinden uzaklaşalım, Galatasaray'ı zamanla daha iyi tanıyacak, birlikte oynamaya alışacak, Galatasaray'a gelir getirebilecek ve 5 sene birlikte oynayacak genç oyuncu gurubu kuralım.' dedik. Bütün stratejide hemfikir olarak hareket ettik. Çok güzel planlarımız var. Güzel bir birlikteliğimiz var." şeklinde görüş belirtti.

Burak Elmas, genç ve potansiyelli oyuncuları kadrolarına dahil ettiklerini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dönemsel düşünen, stratejisi olmayan ve ürkek davrananlar uzun vadeli başarıyı yakalayamazlar. Bizim bir stratejimiz var, bunu uygulama konusunda cesuruz. Bunu Galatasaray'ın geleceğini için uygulamaya devam edeceğiz. Üzerimize baskılar gelebilir ama bunu kaldıramıyorsanız zaten bu göreve talip olmamanız gerekiyor. Bütün oyuncularımızı bir sistemle transfer ettik. Kulüpleri ve menajerleriyle direkt ben görüştükten sonra transferleri yaptık. Şu anda transferde hata yapmadığımızı düşünüyorum. Örneğin iki Ümit Milli Takım oyuncusu Galatasaray'a geldikten sonra A Milli Takım'da forma giymeye başladı. Norveç maçına baktığınızda Taylan, Berkan ve yedeklerle uzun zamandır olmadığı kadar fazla Galatasaraylı vardı. Halil keza öyle. Bunlar doğru hamleleri yaptığımızın göstergesi. Biraz daha zamana ihtiyacımız var. Doğruları yapmaya devam ederseniz, başarı sonunda gelecektir. "

"MARCAO DA KEREM DE AİLEMİZİN PARÇASI"

Burak Elmas, Süper Lig'de GZT Giresunspor ile oynadıkları maçta futbolcuları Marcao ve Kerem Aktürkoğlu arasında yaşananlarla ilgili soruya, "Böyle bir olayı ben de ilk defa gördüm. İki oyuncu da bizim. Halı sahada böyle şeyler yaşadım. Orada olan bir olaydan dolayı arkadaşlığınızı bitirmezsiniz. Şuna bakarsınız; pişman mı, bir daha yapacak mı, olayın arka planı ne? Sonuçta aile arasında kardeşler kavga edebilir. Hemen karar verip, 'Sizi aileden attım' demiyorsunuz. Galatasaray büyük bir aile. Marcao da Kerem de ailemizin önemli parçaları. İlk önce temkinli bir duruş sergiledik. Olaydan sonra ben de soyunma odasına indim. Fatih Hocamla oturduk, analiz yaptık. Sonuçta da bir hareket planı belirledik. Hareketi asla tasvip etmiyoruz. Kerem bizim için çok değerli. Galatasaray ona ciddi bir yatırım yaptı. Marcao da özür diledi. Burada görevimiz Galatasaray'ın bütün sporcularını ve varlıklarını korumak. Bazen çok zor olabiliyor ama kolay olsa herkes yapardı." yanıtını verdi.

Elmas, sezon başında Fransız ekibi Bordeaux'nun futbolcuları Mustafa Muhammed'e ilgi gösterdiğini anlatarak, "Biz de Mustafa Muhammed ile konuştuk. O da böyle imkan olursa ilgilenebileceğini söyledi. Görüşmesine izin verdik. Fakat o arada aramızda yaptığımız istişarelerde bu transferin olmasını istemediğimize karar verdik. Sonuçta da konu kapandı." ifadelerini kullandı.

Sezon başında transfer gündemlerinde olan Gedson Fernandes'i kulübü Benfica'nın bırakmamasından dolayı kadrolarına dahil edemediklerini vurgulayan Elmas, kiralık olarak forma giydirdikleri Halil Dervişoğlu'nun bonservisini almada önceliğin kendilerinde olduğunu dile getirdi.

Elmas, Uruguay Milli Takımı ile Brezilya maçına çıkacak kalecileri Fernando Muslera'nın, yarın akşam saatlerinde İstanbul'a gelerek İttifak Holding Konyaspor maçına yetişeceğini aktardı.

"UEFA, FUTBOLUN RUHUNA BÜYÜK ZARAR VERİYOR"

UEFA'nın bazı büyük kulüplerin baskılarına boyun eğdiğini dile getiren Burak Elmas, "UEFA'nın, aldığı yanlış kararlarla futbolun ruhuna çok büyük zarar verdiğini düşünüyorum. Daha az gelirli liglerin temsilcilerinin Avrupa'da başarı kazanma ihtimali vardı. Buna Galatasaray, Kızılyıldız, Alaves'i sayabilirsiniz. UEFA verdiği kararla ve baskılara boyun eğerek özellikle Şampiyonlar Ligi'ni daha fazla gelir kazanmayı arzu eden elitist takımların eline verdi. Bugün ikinci olmuş bir Galatasaray üç ön eleme oynayarak Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı elde ediyorsa bu sistemde bir yanlışlık var. Bazen verdikçe karşı taraf daha çok ister. Bu sene yaşadığımız Süper Lig olayı zaten bunun devamı. Onun sonrasında UEFA'nın Süper Lig'i engellemek için vermiş olduğu yeni Şampiyonlar Ligi formatı da buna bir teslimiyet. Ciddi anlamda bunun sorgulanması lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
8
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Ankara'da en sık kullandığınız toplu taşıma aracı hangisi?
Ankara'da en sık kullandığınız toplu taşıma aracı hangisi?
Namaz Vakti 08 Aralık 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:50
Öğle 12:45
İkindi 15:09
Akşam 17:30
Yatsı 18:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 15 39
2. Konyaspor 15 27
3. Fenerbahçe 15 27
4. Hatayspor 15 26
5. Başakşehir 15 25
6. Alanyaspor 15 24
7. Galatasaray 15 23
8. Karagümrük 15 22
9. Beşiktaş 15 21
10. Adana Demirspor 15 20
11. Sivasspor 15 19
12. Giresunspor 15 19
13. Kayserispor 15 19
14. Altay 15 18
15. Antalyaspor 15 18
16. Gaziantep FK 15 18
17. Göztepe 15 14
18. Öznur Kablo Yeni Malatya 15 14
19. Kasımpaşa 15 11
20. Rizespor 15 10
Takımlar O P
1. Ankaragücü 15 30
2. Erzurumspor 13 28
3. Ümraniye 14 27
4. Eyüpspor 14 27
5. Bandırmaspor 14 25
6. Samsunspor 14 22
7. Tuzlaspor 13 21
8. İstanbulspor 14 20
9. Kocaelispor 14 20
10. Gençlerbirliği 14 20
11. Boluspor 14 19
12. Adanaspor 15 19
13. Menemenspor 14 18
14. Bursaspor 14 17
15. Manisa FK 15 17
16. Denizlispor 14 15
17. Ankara Keçiörengücü 14 14
18. Altınordu 15 13
19. Balıkesirspor 14 7
Takımlar O P
1. Man City 15 35
2. Liverpool 15 34
3. Chelsea 15 33
4. West Ham 15 27
5. Tottenham 14 25
6. M. United 15 24
7. Arsenal 15 23
8. Wolverhampton 15 21
9. Brighton 15 20
10. Aston Villa 15 19
11. Leicester City 15 19
12. Everton 15 18
13. Brentford 15 17
14. Crystal Palace 15 16
15. Leeds United 15 16
16. Southampton 15 16
17. Watford 15 13
18. Burnley 14 10
19. Newcastle 15 10
20. Norwich City 15 10
Takımlar O P
1. Real Madrid 16 39
2. Sevilla 15 31
3. Real Betis 16 30
4. Atletico Madrid 15 29
5. Real Sociedad 16 29
6. Rayo Vallecano 16 27
7. Barcelona 15 23
8. Valencia 16 22
9. Athletic Bilbao 16 21
10. Osasuna 16 21
11. Espanyol 16 20
12. Mallorca 16 19
13. Villarreal 15 16
14. Celta de Vigo 16 16
15. Granada 15 15
16. Elche 16 15
17. Deportivo Alaves 15 14
18. Cádiz 16 12
19. Getafe 16 11
20. Levante 16 8