LeBron James'in forma numarası değişiyor. Peki, LeBron James kimdir?

Los Angeles Lakers’ın yıldızı LeBron James’in gelecek sezon itibariyle 6 numaralı formayı giyeceği belirtildi.

SPOR 10.06.2021, 09:20
LeBron James'in forma numarası değişiyor. Peki, LeBron James kimdir?

ESPN’de yer alan haberde, LeBron James’in iki yıl sonra forma numarasında değişikliğe gideceği ifade edildi. NBA’de ilk forma giydiği takım olan Cleveland Cavaliers’taki ilk döneminde 23 numaralı formayı giyen James, Miami Heat’e transfer olduktan sonra forma numarasını değiştirmişti.

Miami Heat, Michael Jordan'ı onurlandırmak için 23 numaralı formayı emekli etmiş ve James, bu sebepla 6 numarayı giymek zorunda kalmıştı. İkinci Cleveland dönemi ve Los Angeles Lakers’ta 23 numarayı seçen James, gelecek sezon itibariyle tekrar 6 numarayı giymeye başlayacak.

DAVIS 23 NUMARALI FORMAYI GİYMEYECEK

Geçtiğimiz yıllarda James’in 6 numaraya döndüğü sezonda Anthony Davis’in 23 numarayı giymesi planlanmıştı. Ancak forma değişikliği sonrasında Davis’in forma numarasının değişmeyeceği belirtildi. Lakers’a takas olmadan önce Davis, New Orleans'ta  23 numarayı giyiyordu.

FİLM ETKİSİ

Öte yandan Athletic’de yer alan haberde, Space Jam 2 filminde rol alacak LeBron James’in filmde 6 numaralı formayı giymesi nedeniyle değişiklik yapmak istediği ifade edildi. James’in 6 numarayı giydiği bazı sahneler hafta içinde yayınlanmıştı.

LeBron James kimdir?

Bir reklam filmiyle hayatımıza giren ve artık birçok insanın şaşkınlığını belirtmek için kullandığı bir söze dönüşen “Yok artık LeBron James!” cümlesini muhtemelen duymuşsunuzdur. NBA tarihinin en önemli basketbolcularından biri olarak kabul edilen, pek çok basketbol tutkununsa dünyanın en iyisi olarak gördüğü LeBron James, bu reklam filminde attığı şutlarla spikeri hayretler içinde bırakmıştı. Esasen LeBron James hayatı ve kariyeri açısından gerçek bir başarı öyküsü. LeBron James kariyer basamaklarını bir bir tırmanarak inşa ettiği bu öyküde, elde ettiği başarılarla herkesi hayretler içinde bırakmayı ve dünya basketbol tarihine adını unutulmaz harflerle yazdırmayı çoktan başardı. Peki, onu basketbolda bir dünya yıldızı haline getiren neydi? LeBron James kaç yaşında basketbol kariyerine başladı? Mücadelelerle dolu çocukluk yıllarından bu büyük şöhrete nasıl ulaştı? İşte geçmişten bugüne LeBron James efsanesi…

Kral'a Selam Durun: LeBron James Kimdir?

LeBron James Kimdir: Mücadeleyle Geçen Çocukluk Yılları

1984 yılında Ohio’nun Akron şehrinde dünyaya gelen LeBron Raymone James, çocukluğunun ilk yıllarını oldukça zor koşullarda geçirir. Onu dünyaya getirdiğinde henüz 16 yaşında olan annesi Gloria James’in iş arayışı nedeniyle, anne oğul sürekli ev değiştirmek zorunda kalır. Üstelik LeBron, biyolojik babasının kim olduğunu bilmez. Onlar, bu hayat mücadelesinde annesiyle baş başadır. Öyle ki, LeBron James rekor üstüne rekor kırdığı yıllarda verdiği ve çocukluğundan bahsettiği bir röportajda, annesinin ona hem annelik hem de babalık yaptığını ve başka kimseye ihtiyaç duymadan büyüdüğünü söyleyecektir.

LeBron James yaş aldıkça ve büyüdükçe, annesi onun sosyalleşebilmesi ve gününü daha verimli geçirebilmesi adına Amerikan futbolu oynamaya yönlendirir. Bir gün LeBron ve arkadaşları bir parkta futbol oynarken, Bruce Kelker isimli bir yetenek avcısıyla yolları kesişir. Kelker, LeBron ve arkadaşlarına bir koşu yarışı yaptırır. Yarışı kazanan, doğrudan takıma girecektir. Bunun üzerine LeBron, en yakın rakibine 20 metre fark atarak yarışı kazanır. Böylelikle LeBron James oynadığı takımlar listesine ilk olarak bir yerel Amerikan futbolu takımını ekler. Üstelik, bu takımda oynadığı sürece LeBron James doğum tarihi konusunda insanları ikna etmek için sürekli kimliğini göstermek zorunda kalır. Çünkü hem boyu hem de futboldaki başarısı nedeniyle rakipleri, onun söylediği yaşta olduğuna bir türlü inanmaz.

Bir Yıldız Doğuyor: LeBron’un Lise Yılları

LeBron James 9 yaşına geldiğinde, annesiyle birlikte yine evsiz kalırlar. Bunun üzerine Frank Walker, LeBron’a evini açar. LeBron’un yaşamını değiştiren insanlardan biri de Walker’dır. Çünkü LeBron’a basketbolun temelini öğreten, bir yıldıza dönüşeceği spor branşını tanıtan insan odur. Basketbolla tanıştıktan sonra, LeBron James forma giymeye ilk olarak Kuzeydoğu Ohio Şut Starları takımında başlar. Yaşı oldukça küçük olmasına rağmen, bu branşta da son derece yetenekli olduğunu kısa sürede herkese ispatlar. Öyle ki, LeBron James takımı ile kazandığı başarılar sayesinde birçok liseden teklif alır. Ancak o, St Vincent-St. Mary Lisesi’ni tercih eder ve kısa sürede okulun üniversite takımında oynamaya başlar. Henüz lisenin ikinci sezonunu tamamlamışken, bazı NBA takipçileri, LeBron’un çıktığı maçlara yalnızca onu izlemek için katılmaya başlar. Yine lisenin ikinci yılında, Mr. Basketball unvanını bu yaşta kazanan ilk oyuncu olarak tarihe geçer. Slam Dergisi yazarı Ryan Jones tarafından, “Amerika’daki en iyi lise oyuncusu” olarak tanımlanır.

LeBron’un başarıları birbiri ardına gelmeye devam eder. Lisenin üçüncü yılını 29 sayı, 8,3 ribaund ve 5,7 asistle sonlandırırken yeniden Mr. Basketball unvanına layık görülür. Bu sezonun sonunda 2002 NBA Seçmeleri’ne katılmak ister ancak lise mezunu olmadığı için bir sene daha beklemek zorunda kalır. Son senesinde LeBron James boy uzunluğu 2,06 metre olan bir forvet oyuncusu olarak NBA tutkunları tarafından tanınan bir basketbolcu haline gelmiştir. Bu senede maçları ulusal televizyonda gösterilen ilk liseli olmayı başarmış; 31,6 sayı, 9,6 ribaund ve 4,6 asist ortalamasıyla oynamış, önemli karşılaşmalarda forma giyerek yeniden Mr. Basketball unvanını kazanmıştır. Takvimler 2003 yılını gösterdiğinde ise, LeBron James istatistik bilgileri açısından birçok NBA takımının favori adayıdır. Artık sıra, NBA Seçmeleri’ne gelmiştir.

LeBron James Cleveland Cavaliers’ta: Çaylak Sezonu (2003 - 2004)

2003 yılına gelindiğinde, LeBron James NBA Seçmeleri’nde Cleveland Cavaliers tarafından ilk sırada takıma seçilir. İlk resmi karşılaşması olan Sacramento Kings maçında, NBA tarihinin liseden seçilen çaylak oyuncuları arasında en çok sayı atan basketbolcu olur. Üstelik yine aynı sezonda, 1000 sayı barajını en küçük yaşta geçen oyuncu olarak yeniden tarihe geçer. Kısacası LeBron James hangi takımda olursa olsun, yeni rekorlar ve başarılar peş peşe gelmeye devam eder. Sezon sonunda Yılın Çaylağı ödülünü kazanır, üstelik bu ödülü Cavaliers takımından kazanan ilk oyuncu da odur. Çaylak sezonunu 20,9 sayı, 5,5 ribaund ve 5.9 asistlik ortalamayla sonlandırırken; Micheal Jordan ve Oscar Robertson’dan sonra bu ortalamayı yakalayan üçüncü oyuncu olarak akıllara kazınır. Böylelikle gelecekte yapılacak LeBron James vs Micheal Jordan karşılaştırmalarındaki ilk istatistik oluşmuş olur.

Cleveland Cavaliers’tan Miami Heat’e: Önemli Karar

LeBron’un Cleveland Cavaliers’ta geçirdiği ilk yıllarda, Cleveland’ın şampiyonluğu göğüslemesi şöyle dursun, takım sonraki üç sezon boyunca finallere bile çıkamaz. Ne var ki, LeBron bu sezonların ikisinde Yılın En Değerli Oyuncusu (MVP) ödülünü almayı başarır. 2006 - 2007 sezonuna düşük bir performansla başladığına dair eleştirilse de, sezonun ikinci yarısında toparlanarak 27,3 sayı, 6,7 ribaund ve 6 asistlik bir istatistik kaydeder. Konferans finallerinin beşinci maçında karşılaşma boyunca gösterdiği yüksek performansın yanı sıra, maçın bitmesine iki saniye kala galibiyeti getiren basketi atmasıyla da play-off tarihinin gelmiş geçmiş en iyi performanslarından birine imza atar.

Cavaliers bu sezonda finale çıkmayı başarır, ancak final karşılaşmalarında San Antonio Spurs’a 4-0’lık skorla yenilerek büyük bir hayal kırıklığı yaşar. 2007 - 2008 sezonunda MVP seçilen LeBron James, Cavaliers’tan bu ödülü alan ilk oyuncu olarak yeniden tarihe geçer. 2009 - 2010 sezonunda sakatlanması nedeniyle takımın oyun kurucusu olur. Sakatlığına rağmen gösterdiği performansla sezon genelinde 29,7 sayı, 8,6 asist, 7,3 ribaund ve 1,6 top çalma istatistiğiyle üst üste ikinci kez MVP seçilir. 2010 yılında ise Cavaliers’tan ayrılır, üstelik bu kararı yüzünden kamuoyundan ciddi bir tepki görür. Miami Heat ile anlaştığını söyleyen LeBron James sözleri ve yaptığı açıklamalar ile Cavaliers taraftarlarınca hain ilan edilirken, ABD’nin en sevilmeyen oyuncularından biri olarak görülmeye başlar. Öyle ki, Cavaliers taraftarları tarafından LeBron James ayakkabısı ve forması yakmaya varan protestolar düzenlenir. Yıllardır 23 numaralı formayı giyen LeBron, artık Miami Heat takımındadır ve 6 numaralı formayla izleyicilerin karşısına çıkar.

Miami Heat Yılları: Tepkiler ve Başarılar Bir Arada

2010 yılında 6 yıllık sözleşme imzalayarak Miami Heat’e geçen LeBron, 2010 - 2011 sezonu boyunca Miami Heat taraftarları haricindeki neredeyse herkesten büyük tepki görmeye devam eder. Cleveland’da oynanan karşılaşmada eline topu her aldığında Cavaliers taraftarları tarafından yuhalanır. Bu sezonda gösterdiği düşük performans, NBA tarihinin en büyük düşüşlerinden biri olarak kayda geçer. 2011 - 2012 sezonunda kendini geliştirerek sahalara dönen LeBron James, bu sezonu 27,1 sayı, 7,9 ribaund ve 6,2 asistlik ortalamayla sonlandırarak üçüncü kez MVP seçilir. Play-offlarda Finallerin MVP’si unvanını kazanır, 2012 - 2013 sezonunda ise yepyeni rekorlar kırmayı başarır.

2012 - 2013 sezonunda üst üste 6 maçta 30 sayı atar ve %60’lık şut yüzdesi kaydeder. Bu, tarihte daha önce görülmemiş bir rekordur. Bu sezon yeniden, dördüncü kez MVP seçilir. Charlotte Bobcats karşılaşmasında attığı 62 sayı ile kendi kariyer rekorunu kırar. Üst üste gelen başarılar, James’in eleştirilerle dolu imajını da büyük ölçüde düzeltmesini sağlar. 2012 ve 2013’te Miami Heat iki kez şampiyon olur. 2014 yılında LeBron James, Heat ile kalan 1 yıllık sözleşmesini fesheden ve yeniden önemli bir karar vererek eski takımı Cleveland Cavaliers’a geri döndüğünü açıklar.

Lebron James Cedi Osman Aynı Takımda: Cavaliers’a Dönüş

2014 - 2015 sezonunda LeBron James forma numarası olan 6’yı yeniden değiştirerek 23 numaralı formayı giyer ve eski takımına geri döner. Bu sezon boyunca yaşadığı sırt ağrıları nedeniyle istediği performansı gösteremese de, Cavaliers’ın tüm zamanların asist lideri oyuncusu olmayı başarır. Bu sezonda şampiyonluğu finalde kaçıran takım, 2015 - 2016 sezonunda Golden State Warriors ile yeniden karşı karşıya gelir. LeBron için intikam niteliği de taşıyan final karşılaşmaları 4 - 2 sona erer ve Cleveland Cavaliers takımı tarihte ilk kez şampiyonluk kupasını kaldırmayı başarır. Türkiye’nin milli gururlarından Cedi Osman’ın da LeBron James ile aynı takımda yer aldığı bu sezon, LeBron’un eski takımıyla arasındaki buzları tamamen eritmesini sağlar.

LeBron James Los Angeles Lakers’ta: 2018’den Günümüze

2018 yılında LeBron James 4 yıllık sözleşme imzalayarak Los Angeles Lakers takımına transfer olur. LeBron James Lakers takımına geçerken 23 numaralı formayı tercih etse de, 2019 yılında yeniden 6 numaralı formaya geçer. Çünkü 2019 yılında takıma transfer olan Anthony Davis, takımın maaş yükünü hafifletmek için sözleşme ücretinde bir fedakarlık yapmayı kabul eder. LeBron James maaş konusunda gösterilen bu özveriyi karşılıksız bırakmak istemediğini söyleyerek 23 numaralı formayı Davis’e verir. Halen Los Angeles Lakers’da oynayan LeBron James, kariyerindeki sayısız başarı ile gelmiş geçmiş en iyi basketbolculardan biri olarak görülmeyi sürdürür.

LeBron James’in Kaç Yüzüğü Var?

LeBron James yüzük sayısı açısından bakıldığında da dünya basketbol yıldızlarından biri olduğunu ispatlamayı başarmıştır. 3 NBA şampiyonluğu, 4 NBA MVP ödülü, 3 NBA Finalleri MVP ödülü ve 2 Olimpiyat altın madalyası kazanan LeBron; 1 kez NBA Sayı Kralı, 10 kez de NBA All Star ile Yılın Beşi seçilmiştir. LeBron James vs Kobe Bryant karşılaştırmalarında da istatistiklerin yanı sıra yüzük sayısı da ön plana çıkar. Esasen LeBron James Kobe Bryant ya da Micheal Jordan gibi son derece önemli yıldızlarla karşılaştırıldığında yalnızca istatistiklere ve başarılara bakılması yeterli değildir. Çünkü söz konusu oyuncular farklı yıllarda, takımlarda, koşullarda ve mevkilerde oynamıştır. Basketbol tutkunları bu tip karşılaştırmalarda farklı fikirlere sahip olsa da, ismi geçen üç büyük oyuncunun da dünya basketbol tarihinde unutulmaz yıldızlar olarak anıldığına hiç şüphe yoktur.

Bir Eş ve Baba Olarak LeBron James

LeBron James’in başarılarla dolu kariyerini ve King James lakabını hak ettiğini gösteren yolculuğuna birlikte göz attık. Boyu 2,06 metre olan LeBron James ayak numarası 15, ağırlığı ise 113 kg olan bir oyuncu. 2020 yılında 35 yaşını dolduran ünlü yıldız, yine 2020 yılında 37,44 milyon dolarlık bir maaşa sahip.

Son olarak, LeBron James’in özel hayatından da söz ederek noktalayalım. LeBron James eşi ve lise aşkı olan Savannah Brinson’la 2013 yılında dünya evine girer. LeBron James Junior ve Bryce Maximus adında iki oğulları ve Zhuri adında bir kızları olan çift, halen birliktedir. LeBron James’e oğullarından birine kendi adını vermesi sorulduğunda, şu an bu karardan çok pişman olduğunu belirtmiştir. LeBron James Junior da günümüzde, AAU Ligi’nde genç bir oyuncudur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
17
açık
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 03:17
Güneş 05:13
Öğle 12:56
İkindi 16:53
Akşam 20:28
Yatsı 22:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30