Taksiler, Servisler ve Otobüslerde Mesleki Yeterlilik Dönemi
Reklam

Taksiler, Servisler ve Otobüslerde Mesleki Yeterlilik Dönemi

Okul Servis araçları, toplu taşıma araçları ve taksi şoförlerine mesleki yeterlilik belge zorunluluğu geliyor.

26 Ağustos 2016 - 10:33

 Okul Servis araçları, toplu taşıma araçları ve taksi şoförlerine mesleki yeterlilik belge zorunluluğu geliyor.

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, karayolu taşımacılığı alanında şoförlük mesleklerine yönelik Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü imzaladı.

 

Ulusal Yeterlilik Hazırlama İş Birliği Protokolü ile ilgili açıklamada bulunan Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkanı Adem Ceylan, özellikle son yıllarda okul servis araçların geçirdiği trafik kazaları göz önüne alındığında meslekteki yeterliliklerin ve standartları önem ve öncelik arz ettiğini ve bu konudaki çalışmalarına hız vererek meslek standartlarının hazırlandığını belirtti. Protokol kapsamında okul servis araçları şoförlerine, vatandaşlarımızın yoğun olarak kullandığı, minibüs, toplu taşıma araçları , servis, taksi, tehlikeli madde taşımayan araçlar ve kamyon şoförlerine mesleki yeterlilik belge zorunluluğu geliyor.

 

CEYLAN: “KAZALAR MİNİMUMA DÜŞECEK”

Ceylan, ülkemizde terörden sonra en çok can kaybının karayollarında yaşanan kazalarda olduğunu belirterek, bu standartlar ve yeterliliklerle karayolları yaşanan kazaların minimuma düşeceğini söyledi.

Mesleki Yeterlilik Kurumunun, iş hayatıyla eğitim hayatını buluşturmak için var olduklarını belirten Ceylan, protokole ilişkin şunları kaydetti:   “Kurumumuz tarafından yaklaşık 80 bin kişiye mesleki yeterlilik belgesi vermek suretiyle alanda önemli bir çalışma yürütülmektedir. Şu anda 48 meslek tehlikeli meslek sınıfında ve bu mesleklerde belgesiz çalışmak imkan dâhilinde olmayacaktır. Bizim kurumumuzun önceliği ‘Önce iş sağlığı ve güvenliği’... Bizim için bir tek kişinin hayatı dünyalara bedeldir.

Bu protokolle de son yıllarda bir çok çocuğumuzun hayatını kaybettiği okul servislerinin de daha güvenli hala gelmesini planlıyoruz. Biz sadece kurumları yetkilendirip standartları oluşturmuyoruz. Bizim gözetim ve denetimimiz kurumlar belgelendirme yapıyor ve yeterlilik veriyor. Yeterlilik ve standartlar hem iş güvenliğini ve hem de iş kalitesini artıracak. Ayrıca şunu da dikkat çekmek gerek belgelendirme ne çalışana; ne de kuruma her hangi bir ek yük getirmiyor. Bakanlığımız hem belge alan çalışanlara yönelik; hem de yeterlilik belgesi olan çalışanları istihdam eden iş yerlerine yönelik teşvikleri bulunmaktadır” dedi.

 

APAYDIN: “FAYDALI OLACAK”

Protokol töreninde konuşan TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Sürücü kurslarında başarı çok yüksek olmasına rağmen SRC’de başarı çok düşük. Yeterlilik belgesi şehir içi taşımacılığı da kapsayacak. Sadece şehirlerarası taşımacılığı kapsamayacak. Bu çalışmaların sektör açısından faydalı olacağını düşünüyorum” diye konuştu. 

 

ÖNCELİK OKUL SERVİSLERİNİN

İmzalanan protokol kapsamında öncelik okul servis araçları şoförleri ve toplu taşıma aracı şoförlerinin ve taksi şoförlerinin mesleki yeterlilik kapsamında değerlendirilerek gerekli çalışmaların yapılması planlanıyor. Mesleki yeterlilik belgesi ile toplu taşıma  araçlarında vatandaşlara daha  güvenli  kaliteli hizmet verilmesi hedefleniyor.

 

SÜREÇ BAŞLAMIŞ OLDU

 Protokol ile kamyon, minibüs, şehir içi toplu taşıma, servis, taksi ve tehlikeli madde taşımacılığı şoförü mesleklerinin sınav ve belgelendirme esaslarını tanımlayan ulusal yeterlilik dokümanı hazırlama süreci başlamış oldu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..