Tarihi Saraçoğlu Mahallesi’nde İhale Yakın! İhale...

Tarihi Saraçoğlu Mahallesi'nde İhale Yakın! İhale Şartnamesi'nde 'YERLİ' Şartı...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) bünyesinde, Saraçoğlu Mahallesi'nin yenilenmesini hedefleyen 'Saraçoğlu Projesi'nde ihale süreci başlıyor. İhale şartnamesinin en dikkat çeken noktası ise, isteklilerin 'yerli' olması...

19 Kasım 2018 - 11:07 - Güncelleme: 19 Kasım 2018 - 11:07

Başkent'in merkezi Kızılay'da yer alan ve Türkiye'nin ilk toplu konut projesi olma özelliği taşıyan tarihi Saraçoğlu Mahallesi'nin özüne sadık kalınarak yenilenmesini amaçlayan 'Saraçoğlu Projesi' kapsamında arsa ihalesinin birinci oturumu ile ilgili ilanlar yayımlandı. Bu kapsamda Emlak Konut GYO Ankara Çankaya Saraçoğlu Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi İhalesi'nin birinci oturumu 13 Aralık Perşembe günü saat 14.30'da yapılacak. İhale, "açık ihale usulü" ile birinci oturumunda "ön yeterlik", ikinci oturumunda "pazarlık-açık artırma-kapalı zarf teklif alma" şeklinde iki oturum halinde, iki ayrı günde düzenlenecek. Çankaya Namık Kemal/Yenişehir Mahallesi'nde bulunan ve 5 parsele ayrılan ihale konusu arsada, konut, ticaret ve turizm olmak üzere mülkiyet alanı toplamı 87 bin 4 metrekare, park alanı da 13 bin 153 metrekareden oluşacak.

 

SARAÇOĞLU PROJESİ'NDE TESCİLLİ ANIT AĞAÇLAR KORUNACAK

Geleneksel Türk evi kurgusuyla 1940'larda Emlak Bank tarafından Türkiye'nin ilk toplu konut uygulamalarından biri olarak ön plana çıkan yaklaşık 120 bin metrekarelik alanı kapsayan Saraçoğlu Mahallesi, içinde 435 lojmanın yanı sıra 250 tescilli anıt ağaç, okul, kütüphane, dükkanlar ve açık alanları barındırıyor. Proje kapsamında, 435 lojman ve 250 tescilli anıt ağaç aslına uygun olarak yenilenecek.

1. Derece Kentsel Sit Alanı olarak ilan edilen ve milli mimarlık anlayışının önde gelen örneklerinden olan Saraçoğlu Mahallesi, geçmişine uygun olarak, "geleneksel Türk evi" temasında tasarlanacak. Ayrıca proje kapsamında mahallenin tarihi dokusunu oluşturan tüm tescilli yapılar ve yarım asrı aşan anıt ağaçlar da korunacak.

Emlak Konut GYO tarafından Saraçoğlu Mahallesi'nde hayata geçirilecek projenin tanıtımı ve imza töreni 20 Mart 2018'de yapılmıştı.

 

YERLİ OLMA ŞARTI

İhale metninde dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise, ihalenin uluslararası nitelik taşımaması. Yerli gerçek veya tüzel kişi istekliler tek başlarında ihale katılabilecekleri gibi, kendi aralarında iş ortaklığı oluşturabilecek. Yabancı gerçek veya tüzel kişi istekliler ise, tek başlarına veya yerli-yabancı iş ortaklığı ya da konsorsiyum oluşturarak ihaleye katılım sağlayamayacaklar. İhaleye sadece Türkiye'de oluşturacakları 'Yerli Tüzel Kişilik' olarak katılabilecekler.

 

 

Kaynak: Dilvin KAYGUSUZ - ÖZEL

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent’te damat dehşeti
Başkent’te damat dehşeti
Ankara'da trafik yoğunluğunu azaltacak projeler hızla ilerliyor
Ankara'da trafik yoğunluğunu azaltacak projeler hızla ilerliyor