banner50

banner51

Apple yeni ürünlerini tanıttı!

Apple'ın WWDC 22'yi başlattı. Teknolojiseverlerin heyecanla takip ettiği WWDC 22'de yeni işletim sistemi sürümleri iOS 16, iPadOS 16, WatchOS 9 ve MacOS Ventura, M2 çipi ve yeni MacBook Air tanıtıldı.

TEKNOLOJİ 06.06.2022, 23:19 Ömer Yıldızcı
Apple yeni ürünlerini tanıttı!

Apple'ın WWDC 22 (Dünya Geliştiriciler Konferansı) günler öncesinden konuşulmaya başlanmıştı ve merak edilen tanıtım gerçekleşti.Teknoloji devi, her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği etkinliğin bu yıl 6-10 Haziran arasında düzenleneceğini geçtiğimiz günlerde duyurmuştu.

Etkinlik öncesi birçok sızıntı yapılmış ve bu sızıntılarda Apple'ın etkinlikte yazılımlara ağırlık vereceği söylenmişti. Bu yüzden açılış konuşmasında iPhone, iPad, Apple Watch ve Mac gibi ürünlerin yeni işletim sistemi sürümleri olacak iOS 16, iPadOS 16, WatchOS 9 ve yeni MacOS'un tanıtılması bekleniyordu.

İŞTE APPLE'IN WWDC 22'DE TANITTIĞI HER ŞEY

Etkinliğin açılış konuşması Apple CEO'su Tim Cook'un karşılama konuşmasıyla başladı. Cook, WWDC'nin ruhuna uygun bir şekilde geliştiricilere hitap etti.

Tim Cook

İOS 16 TANITILDI! İŞTE iPHONE'LARA GELECEK iOS 16'NIN ÖZELLİKLERİ

iOS 16

Apple, etkinlikte ilk olarak konuyu yeni kişiselleştirme özellikleri sunacak olan iOS 16'ya getirdi. iPhone'lara gelecek yeni işletim sistemi sürümü iOS 16'nın özellikle kilit ekranında değişiklikler yapacağı görüldü.

iOS kilit

Buna göre, kilit ekranındaki saatin renginde ve yazı fontlarında değişiklik yapılabilecek. Bu daha önceki iOS sürümlerinde görmediğimiz bir değişiklik olarak dikkat çekti.

iOS 16 saat

Beklendiği gibi iOS 16 ile kilit ekranına widget desteği de geldi. iOS 16 ile birlikte kilit ekranında çeşitli değişiklikler yapılabilecek. Böylece kilit ekranınızı kendinize göre ayarlayabileceksiniz.

iOS 16 kilit

iOS 16 İLE BİLDİRİM EKRANI DA DEĞİŞİYOR

Apple, iOS 16 ile bildirim ekranında da değişiklik yapıyor. Artık bildirimlerin kilit ekranının alt kısmında görülecek. Live Activities adında yeni bir özellik de tanıtan Apple, bildirimlerin daha düzenli hale geleceğini iddia ediyor.

bildirimler

Apple bildirimlerden sonra mesajlara geçti. Artık yanlışlıkla gönderilen mesajları düzenleyebilecek ve hatta gönderilen bir mesajı okunmadan silebileceksiniz. Bu gerçekten kullanışlı bir özellik gibi görünüyor.

mesajlar

Apple iOS 16'da dikte konusunda da iyileştirmeler yapmış. Neural Engine ile tüm dikte cihaz üzerinde yapılıyor ve böylece gizliliğin korunması amaçlanıyor. iOS 16 ile birlikte dikte ve yazma arasında kolay bir şekilde geçiş yapılabileceği söyleniyor. Ayrıca iPhone sahipleri seslerini kullanarak emojiler ve otomatik noktalama işaretleri de ekleyebilecekler. Bunların hepsi Siri ile de çalışacak.

dikte

Canlı Metin olarak bilinen Live Text özelliği artık Çeviri uygulamasıyla da çalışıyor ve API, üçüncü taraf uygulamalar için kullanıma sunuldu. Canlı Metin ayrıca fotoğraflardaki nesneleri tanımlayabiliyor ve bunları diğer uygulamalara ve mesajlara yapıştırmanıza olanak tanıyor. Böylece bir fotoğraftaki görseli, anında bir çıkartma gibi mesajlara eklemeye izin verilecek.

Apple dafa

Live Text

CÜZDAN VE ÖDEME

Apple iOS 16 ile cüzdan uygulamasına da güncelleme getirdi. Cüzdan uygulaması kimlik için ABD'de daha fazla eyalete genişledi. Apple Pay Later da tanıtıldı.

Cizdan

HARİTALAR

Apple, haritalar uygulamasını da boş geçmedi. Yeni haritalar, Türkiye'nin dahil olmadığı 11 ülke için duyuruldu. Google Haritalar'ın rakibi olan Apple'ın haritalar uygulamasına durak ekleme özelliği de getirildi. Çok duraklı yönlendirme ile 15 durağa kadar ayarlama yapabiliyorsunuz. Yeni ayrıntılı haritalar, scooter gibi şeylerin de kolay bir şekilde bulunmasını sağlıyor.

haritalar

EBEVEYNLER İÇİN BAZI ÖZELLİKLER

Spor odaklı Live Activities özelliğini de tanıtan Apple, bunun yanı sıra çocukların üzerinde ebeveyn kontrolünü kolaylaştırmak adına da bazı geliştirmeler yapmış.

Apple etkinlik

Aile Paylaşımı, ebeveynlerin çocukları için hesap oluşturmasını kolaylaştıracak. Ayrıca kamera uygulamasına, fotoğrafları direkt olarak Fotoğraf Kitaplığı'na eklemenizi sağlayan yeni bir ayar eklenmiş.

GİZLİLİK

iOS 16'da gizlilik konusunda da geliştirmeler yapan Apple, Safety Check özelliğini duyurdu. Şiddet gören insanlar düşünülerek tasarlanan bu özellik, paylaşım ayrıntılarını kapatmanıza olanak tanıyor. Bilgilerinizin artık size zarar verebilecek birinin elinde olmadığından emin olmanıza izin veriyor.

güvenlik kontrolü

EV VE CARPLAY

Akıllı ev ürünlerinin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlayacak matter duyuruldu.

ev

Ev uygulaması, akıllı cihazlarınızın daha kolay kurulumu ve yönetimi için yeniden tasarlanmış. Ekranın üst kısmında neler olduğuna dair genel bir bakış sunan klima, ışıklar ve daha fazlası gibi yeni kategoriler var. iPhone'a ek olarak, yenilenen Ev uygulaması iPad ve Mac'e geliyor.

CarPlay'de ise büyük geliştirme var. CarPlay artık gösterge paneline de taşınıyor. Böylece CarPlay ile gösterge ekranınızı da yönetme imkanı geliyor.

carplay

WATCHOS 9 TANITILDI! İŞTE APPLE WATCH'LARA GELECEK YENİ ÖZELLİKLER

Apple iOS 16'dan sonra vakit kaybetmeden WatchOS 9'a geçti. WatchOS 9'da dört yeni saat yüzü var.

Apple Watch-1

Ayrıca, yenilenmiş Siri arayüzüne ve bildirimlere sahip olacak WatchOS 9'da Siri aracılığıyla yeni Podcast'ler aramanıza ve eklemenize izin veren bir Podcast uygulaması da mevcut. Apple Watch'un Fitness uygulaması, iOS 16 aracılığıyla iPhone'a geliyor.

Sağlık verilerinizi WatchOS 9 ile doktorunuza da gönderebiliyorsunuz. Veriler PDF olarak paylaşılıyor. Buna ek olarak artık WatchOS 9 ile birlikte Apple Watch üzerinden ilaç takibi yapılabiliyor. Kameraya ilacınızın etiketini okuttuğunuzda ilaçlarınız ekleniyor. İlaç uygulaması, sizi ilaç etkileşimleri konusunda uyarabilecek de.

ilaç takibi

WatchOS 9 ile uykunun hangi aşamasında olduğunuzu tespit etmek için bir özellik de geliyor. Böylece size her aşamada ne kadar zaman geçirdiğinizi ve ne zaman uyandığınızı gösterecek. iPhone'unuzdaki Sağlık uygulaması daha fazla ayrıntıyı sağlayacak.

watchos

M2 ÇİPİ TANITILDI! MAC'LERE YENİ GÜÇ GELİYOR

WatchOS 9 sonrası sıra Mac'lere geldi. Apple'ın yeni nesil Apple Silicon çipi M2 tanıtıldı.

M2 tanıtıldı

Önceki M serisi işlemciler gibi enerji verimliliğine odaklayan M2'de 20 milyar transistör bulunuyor. M2, 8 çekirdekli bir CPU ve 10 çekirdekli bir GPU ile geliyor. M2, M1'e oranla GPU konusunda yüzde 35 daha güçlü.

APPLE YENİ MACBOOK AIR'I GÖRÜCÜYE ÇIKARDI! İŞTE ÖZELLİKLERİ

Uzun süredir beklenen yeni MacBook Air sonunda görücüye çıktı. Apple, WWDC 22 açılış konuşmasında yeni MacBook Air'ı tanıttı.

WWDC 2022 - June 6 _ Apple 1-5-28 screenshot

MacBook Pro vari bir tasarıma sahip olan yeni MacBook Air 4 farklı renk ile geliyor. 13.6 inçlik "çentikli" Retina Liquid ekrana sahip olan yeni MacBook Air, tıpkı yeni MacBook Pro'larda olduğu gibi MagSafe'i de geri getiriyor. 1080p çözünürlüğünde yeni bir kameraya yer veren 1.23 kg ağırlığındaki yeni MacBook Air, hızlı şarj desteğine de sahip. Tabii ki, M2 ile satın alınabilecek.

MacBook Air

YENİ MACBOOK AİR'IN FİYATI

Yeni MacBook Air'ın başlangıç fiyatı 25.999 TL olarak açıklandı. Ayrıca, M2'nin 13 inç MacBook Pro'ya geleceğini de belirtelim. Onun başlangıç fiyatı ise 27.999 TL. Hem M2'li 13 inç MacBook Pro hem de M2'li yeni MacBook Air gelecek a Türkiye'ye gelecek.

MacBook Pro

YENİ MACOS SÜRÜMÜ MACOS VENTURA TANITILDI! VENTURA NEDİR?

Ventura

MacBook Air'ın tanıtımını sonrası yeni MacOS sürümü ortaya çıktı: MacOS Ventura. Apple, yeni MacOS sürümüne Ventura adını verdi. Ventura, ABD'nin Kaliforniya eyaletine bağlı bir ilçe.

MacOS Ventura ile birlikte Stage Manager adında yeni bir özellik duyuruldu. Bu özellik ile açık pencereleri takip etmek kolaylaşacak. Dikkatiniz dağılmadan kullandığınız uygulamaya odaklanabiliyorsunuz. Pencereleri yana kaydırıp kullandığınız uygulama ekranın ortasında kalıyor. Ayrıca, spotlight için yeni özellikler getirilerek Mail uygulamasında da değişiklikler uygulanmış.

WWDC 2022 - June 6 _ Apple 1-17-6 screenshot

SAFARİ

Apple'a göre macOS Ventura ile Safari 'dünyanın en hızlı web tarayıcısı' oluyor. Yeni tanıtılan Shared Tab Groups özelliğiyle ise sekmelerin kolay bir şekilde paylaşılabilir hale getirilmesi amaçlanıyor.

WWDC 2022 - June 6 _ Apple 1-17-6 screenshot

Safari'ye yapılan yeni ekleme ile hesaplarınızı güvende tutan Touch ID veya Face ID gibi biyometrik korumalar kullanılarak kimlik avına önlem alınıyor.

MAC'TE OYUN

Mac'te oyun oynamaktan bahseden Apple, MetalFX Upscaling'i tanıttı. Bu noktada oyunculara da bir müjde verildi. Resident Evil Village Mac'e geliyor.

DİĞER ÖZELLİKLER

iPhone'unuzu artık FaceTime'da bir MacBook web kamerası olarak kullanabileceksiniz.

iPhone

Karanlıkta görüntü kalitesini daha iyi hale getirmek için iPhone'un flaşını kullanmanız da mümkün. Bir detay olarak, iPhone'u web kamerası olarak kullandığınızda ultra geniş açılı kamera masanın görüntüsü sunarken telefondaki diğer kameralar da sizi kadrajda tutabiliyor.

WWDC 2022 - June 6 _ Apple 1-30-7 screenshot

IPADOS 16 TANITILDI! İŞTE ÖZELLİKLERİ

Apple, MacOS Ventura'nın ardından hemen iPadOS 16'ya geçti. Apple'ın söylediğine göre Hava Durumu uygulaması artık iPad'e geliyor. Ama en büyük değişiklik bu değil. Apple, yeni işbirliği özelliklerini de gösterdi. Yeni özelliklerle halihazırda iletişim kurduğunuz kişilerle belge ve dosya oluşturmak kolaylaşacak.

FREEFORM

iPadOS 16 ile iPad'lere Freeform adında bir uygulama geliyor. Bu uygulama, birden fazla kişinin paylaşabileceği ve üzerinde ortak çalışabileceği beyaz bir tahtaya benziyor. Bir imleç, insanların anlık olarak tahtada nerede çalıştığını gösterebiliyor. Freeform'un fotoğraf, video, ses, belge ve web bağlantılarını destekleyeceği açıklandı.

iPadOS 16

iPAD İLE OYUN

Daha iyi bir oyun deneyimini amaçlayan Apple, iPad'e Metal 3 desteğini getiriyor. Arkadaşlarınızın ne oynadığını daha kolay görebilmeniz için Game Center'a bir aktivite bölümü de ekleniyor.

iPad

iPadOS için Desktop-class apps duyuruldu. Ayrıca Stage Manager, iPadOS'a da geliyor.

WWDC 2022 - June 6 _ Apple 1-35-48 screenshot

iOS 16 NE ZAMAN ÇIKACAK? İŞTE TÜM YENİ SÜRÜMLERİN ÇIKIŞ TARİHLERİ

iOS 16 da dahil olmak üzere tüm yeni işletim sistemi sürümlerinin geliştirici betaları bugün çıkacak. Herkese açık bir beta gelecek ay kullanıma sunulacak. Sonbaharda ise tüm kullanıcılar için yayınlanacaklar.

iOS 16'YI ALACAK iPHONE MODELLERİ

 • iPhone 13
 • iPhone 13 mini
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone SE (2. nesil veya daha yeni modeller

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
20
açık
Günün Anketi Tümü
Asgari ücret ne kadar olmalı?
Asgari ücret ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 02 Temmuz 2022
İmsak 03:22
Güneş 05:17
Öğle 12:58
İkindi 16:55
Akşam 20:28
Yatsı 22:14
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31