banner11

banner10

Bilgisayar tamirciliğinden Microsoft'a

Sivas'ta okurken boş zamanlarında hobi olarak bilgisayar tamir eden Dr. Recep Erdem Erkul, yıllar sonra Microsoft'un Türkiye'de üst düzey yöneticisi oldu. Dr. Erkul, hayat hikayesini ve dijital gelişmelerle ilgili tecrübelerini Türkiye'nin ilk dijital online üniversitesi olan Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesinin sosyal medya hesabındaki canlı yayınında anlattı.   

TEKNOLOJİ 15.05.2020, 11:55 15.05.2020, 11:55
Bilgisayar tamirciliğinden Microsoft'a

Microsoft Türkiye Kamu Sektörü ve Yatırımlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Recep Erdem Erkul, Instagram'da "Netkent Dijital Dünya" canlı yayınının konuğu oldu. Erkul, Microsoft'un eğitim ve dijital dönüşüm alanında yaptığı çalışmalar hakkında Netkent İş Geliştirme Danışmanı Doğukan Aktürk'e bilgiler verdi. Sivas'ta geçirdiği çocukluk yıllarından itibaren teknolojiye ilgi duyduğunu anlatan Dr. Erkul, hayatta halen öğrenci olduğunu belirterek, "Teknoloji sever, teknoloji gönüllüsüyüm diyebilirim. Çocuk yaşlarda teknolojiyle ilgilendim. Şu anki imkanlar tabii ki yoktu ama lise yıllarımda teknolojiye ilgim daha fazla arttı. O dönemde kendi bilgisayarlarımızı bozup, Sivas'ta bir bilgisayar dükkanında elimizden geldiğince nasıl tamir edileceğini öğrenmeye çalıştık. Oturduğumuz lojmandaki aile dostlarımızın bilgisayarlarını gönüllü olarak tamir etmekle devam ettim" ifadelerini kullandı. 

  Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimleri sırasında teknolojiyle ilgili çalışmalarını sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak sürdürdüğünü vurgulayan Erkul, yüksek lisans tezinde yararlandığı kaynaklardan bir elektronik web portalı hazırladığını ve daha sonra doktora çalışmaları için yurt dışına gittiğini aktardı. Yurt dışına gittiği dönemde Microsoft'tan iş teklifi aldığını ve eğitim sektörüyle başladığını, bu serüveninin sosyal projelerle devam ettiğini, Orta Doğu, Afrika bölgelerinde 1.5-2 yıl kadar görev yaptığını anlatan Dr. Erkul, başka bir firmada görev aldıktan sonra tekrardan Microsoft'a döndüğünü ve 2 yıldır şu anki konumunda olduğunu söyledi.

"Dijital çalışanlar gecesini gündüzüne katıyor" 

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs (Covid-19) salgınının yaşandığı dönemde hızlı bir dijital dönüşümün içine girildiğini belirten Dr. Erkul, sağlık, savunma sanayii, perakende sektörü ve belediyelere kadar arkada birçok uygulamalarının çalıştığını hatırlattı. Dr. Erkul, gecesini gündüzüne katan teknik personellerin olduğunu ve uygulamalara destek olduğunu belirterek, "Okullar uzaktan eğitime, birçok iş yeri uzaktan çalışmaya başladı. Bu bağlamda kullanılan iletişim platformunda mobil erişim desteğinin olmasının önemli olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Öğrenciler ve çalışanların uzaktan da olsa takım olarak yapmaları gereken işlerin evlerden yapılmaya devam ediliyor olması, görüntülü konuşmaların desteklenmesi gibi uygulamaların arkasında bizim şirketimiz öyle yada böyle yer alıyor. Bugün bir sunum hazırlıyorsunuz; ürünlerimiz var. Görüntülü konuşma yapıyorsunuz; ürünlerimiz var. Şu anda Instagram kullanıyorsunuz; verilerin depolandığı merkezlerimiz var. Microsoft olarak yaptığımız, vatandaşın hayatının online bir şekilde devam etmesini nasıl sağlayabiliriz ona kafa yoruyoruz ve o desteği vermeye çalışıyoruz" dedi. 

"Oyun tabanlı eğitim vermeye çalışıyoruz" 

Microsoft'un kendini online olarak eğitmek isteyen öğrencilere yönelik sağladığı desteklere değinen Erkul, ilk dijital üniversite olma özelliği taşıyan Netkent Üniversitesini tebrik ederek, "Microsoft'un farklı farklı eğitim çözümleri bulunuyor. Minecraft oyununu eğitim sürümüne dönüştürdüğümüz bir çözümümüz var. Proje ve oyun tabanlı olarak kodlama yoluyla öğrenen yaklaşık 30 bin öğrenci ve sınıfla bu etkinliği eğitsel tasarım aracına dönüştüren bine yakın öğretmenimiz var. Türkiye'de 30 bin 581 aylık aktif kullanıcımız mevcut. Bir okulumuz Minecraft'ta bulunan eğitim sürümüyle ülkemizin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Bandırma Vapuru ile yapılan yolculuk sonrası Samsun'a ulaşması ve Kurtuluş Savaşımızı fiilen başlatmasını konu alan bir dünya inşa etti ve Guinness Rekorlar Kitabı'na girerek göğsümüzü kabarttı. Başka bir okulla yaptığımız iş birliğiyle bu sene Minecraft eğitim sürümüyle oyunlaştırma ve oyun tabanlı öğrenme roadshowunu çıkararak ülke genelinde bin 200 öğretmenimize daha Minecraft ile öğrencilerin öğrenim deneyimini dönüştürmeye yönelik eğitimler verdik. Oyun tabanlı bir eğitim vermeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu. 

 "Ağırlıklı ücretsiz olan öğrenme odaklı portallarımız var"

Microsoft Learn ve Microsoft Cloud Society gibi eğitim portallarından bahseden Erkul, "Microsoft Learn ana eğitim platformlarımızdan bir tanesidir. Buradan birçok eğitime ücretsiz ulaşarak, eğitimler tamamlandıktan sonra belirli sınavlara girerek sertifika alabiliyorsunuz. Microsoft Cloud Society'de de eğitimlerin tamamına yakını ücretsiz ve sonrasında da sertifikaların alınabileceği bir platformumuz var. Bulut platform eğitimleri, uygulama geliştirme, veri ve yapay zeka, develops eğitimleri, siber güvenlik eğitimleri, iş uygulamaları ve modern workplace dediğimiz eğitimler mevcut bu platformda, yaklaşık 198 ders var ve 45'in üzerinde sertifikamız var. Ayrıca kurslarımız ihtiyaçlara uygun şekilde de tasarlanabiliyor" dedi. 

 "Microsoft 17 milyonun üzerinde istihdam gücüne sahip" 

Microsoft'un dünyada tüm iş ortaklarıyla beraber 17 milyonun üzerinde bir istihdam gücüne sahip olduğunu, Türkiye'de 12 bine yakın iş ortaklarının olduğunu, binin üzerinde kurumsal şirket ve 700 bini aşkın KOBİ'yi hem yenilikçi hem de güvenilir teknolojilerle buluşturduklarını ifade eden Erkul, "Microsoft Learn ve Microsoft Cloud Society'de özelliklere KOBİ'lere yönelik desteklerimiz var. Önemli olan bu KOBİ'lerimizin bizim çözümlerimizden yararlanabilecekleri portallara girip destek alabilmeleri" dedi. 

Açık kaynaklı veri tabanı konusunda yaptığı Ar-Ge çalışmaları sonucunda bir şirketin Microsoft Genel Merkezi tarafından bünyelerine katıldığını belirten Erkul, Türkiye'de çok farklı irili ufaklı şirketlere yatırımlar yapmaya çalıştıklarını aktardı. 

 "İnovasyon merkezimiz girişimciler için bir fırsat yeri" 

Ankara'da bir inovasyon merkezlerinin, İstanbul'da da bir teknoloji deneyim merkezlerinin olduğunu söyleyen Dr. Recep Erdem Erkul, "Özellikle bizim ürünlerimizi kullanan girişimcilerimiz, gelip ürünlerini oradaki Microsoft Teknoloji Merkezi'nde sergileyebiliyorlar. Orta Doğu, Afrika ve Körfez ülkelerinden yaklaşık 79 ülkenin hem iş dünyası ve özel sektörü hem de sivil toplum kuruluşları o teknoloji merkezini ziyaret ediyor. Türkiye'deki girişimciler için özellikle bir fırsat yeri orası, birçok ürünümüz oradan dünyaya açıldı" diye konuştu. 

"Farklı projelerle gelen öğrencileri destekleriz" 

Microsoft'un üniversite öğrencilerine yönelik çalışmalarından bahseden Erkul, "Üniversite öğrencileri de farklı projelerle bizlere başvurduklarında onlara da destek mekanizmalarımız oluyor. Microsoft büyük bir gemi. Öğrencilerin fikriyle gelmesi lazım ve bu tarz şirketleri bir şekilde inandırması lazım ki, o zaman desteğin zaten sınırı yok" ifadelerini kullandı.  

Fikirsel bazlı olarak öğrencilere farklı platformlarda destek olmaya çalıştıklarını aktaran Erkul, "İnovasyon merkezimize öğrencilerimizin başvurup projelerini bize sunmasıyla onlara bir ofis ortamı sağlıyoruz. Gelip bizimle aynı ortamda çalışan birçok girişimci var şu anda, bu girişimcilerin ürünlerinin de tanıtımlarını bizim pazarlama ve satış ekiplerimiz yapıyor. İstekli insanlara, her yerde destek var" değerlendirmesinde bulundu. 

"Henüz icat edilmemiş yüzde 65 oranında meslek var" 

Öğrenci ve eğitimcilerin gelecekteki dünyayı çok farklı göreceğini ve bugün ilkokuldaki öğrencilerin yapacağı ancak henüz icat edilmemiş yüzde 65 oranında meslek bulunduğunu söyleyen Erkul, "Gelecek 20 yılda makineler tarafından devir alınması beklenilen mesleklerin oranı ise yüzde 47, sadece 2022'ye kadar çoğunluğu Bulut ile ilgili teknoloji alanlarında olmak üzere ortaya çıkması beklenen 6.5 milyon yeni bilgi ve iletişim teknolojileri mesleği var. Bazı meslekler ortaya çıkacak ve bizim bunu eğitimle yakalamamız lazım. Dijitalleşmenin getirdiği dönüşümün bazı meslekleri geri plana atacağını görüyoruz. Bazı mesleklerin önü açılıyor. Hayal edemeyeceğimiz pek çok meslek beraberinde gelecek" ifadelerini kullandı. 

Dijital dönüşümün öncülerinden olabilmek için bazı teknik ve beşeri becerilere ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Erkul, "Teknik beceriler dediğimiz; öğrenebilir ve kolay ölçülebilir beceriler. Yabancı dil, diploma ve sertifika programları, klavye hızı, makine öğrenimi, bilgisayar programlama gibi şeyler teknik beceriler, bunların bir şekilde olması gerekiyor. Beşeri beceriler ise insan ilişkilerine yönelik insani beceriler. Bu beşeri becerilere sahip olduğumuz için robotlar birçok şeyi elimizden alamayacak. Eğitim dünyamızın beşeri becerilerimizi artırması lazım. İletişim becerisi, esneklik, liderlik, takım çalışması ve zaman yönetimi; bu 5 beceriye bizim eğitim kurumlarımızın müfredatlarıyla beraber yatırım yapması lazım. Teknolojide yaşanan bu hızlı dönüşüm ve değişimi yakaladığımız anda da eğitim alanında ciddi başarılar yakalayabileceğimize yürekten inanıyorum" dedi. 

"Türkiye büyük ülke" 

Türkiye'nin bulunduğu nokta itibarıyla değerlendirmelerde bulunan Erkul, şu ifadeleri kullandı: 

"Tarihimizi çok iyi bilmemiz gerekiyor. Güçlü bir medeniyetimiz var. Şu anda dünyanın önde gelen ilk 10 ülkesinden birçoğu yokken bizim medeniyetimiz, bilgi birikimimiz ve kültürümüz vardı. Toplum olarak adaptasyonu yüksek bir toplumuz. Bu dönemde internet alt yapımızın kuvvetli olduğunu gördük. İnternet kesilmedi, canlı yayınımızı yapıyoruz. Birçok insan işlem yapıyor. Kore, dünyanın teknolojik anlamda 3-4 ülkesinden birisi, eğitim alanında da ilk 5 ülkesinden biri. Televizyon ve online eğitime bizden 3.5 hafta sonra başlayabildiler. Bizim bu dönemde yapmamız gereken teknolojik üretimler yapıp dünyaya daha iyi pazarlıyor ve ihraç edebiliyor olmak. İhraç ederek ülke ekonomisine çok büyük katkı sağlayabiliriz. Dijital dönüşüm, dijital ekonomi yıllardır konuşuyoruz." 

Türkiye'nin ilk dijital online üniversitesi olma özelliği taşıyan Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesinin merkezi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunuyor. Yükseköğretim Kurumu (YÖK) tarafından tanınan Netkent Akdeniz Araştırma ve Bilim Üniversitesi, Türkiye'nin 1 milyon yazılımcı projesine büyük önem veriyor ve yazılım mühendisi yetiştirilmesi adına yüzde 100 olacak şekilde 200 öğrencilik burs avantajının olacağı bir platform oluşturuyor.                        

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner3
banner4
-2°
açık
Namaz Vakti 05 Aralık 2020
İmsak 06:18
Güneş 07:48
Öğle 12:44
İkindi 15:09
Akşam 17:30
Yatsı 18:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 10 19
5. Gaziantep FK 10 15
6. Kasımpaşa 11 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Tuzlaspor 11 21
4. Samsunspor 11 20
5. Adana Demirspor 10 18
6. İstanbulspor 11 18
7. Altay 10 17
8. Giresunspor 11 17
9. Bursaspor 12 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Ümraniye 12 13
13. Adanaspor 9 12
14. Menemen Belediyespor 10 12
15. Bandırmaspor 11 11
16. Ankaraspor 11 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. West Ham 10 17
6. Southampton 10 17
7. Wolverhampton 10 17
8. Everton 10 16
9. M. United 9 16
10. Aston Villa 9 15
11. Man City 9 15
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 11 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Eibar 11 13
13. Deportivo Alaves 11 13
14. Celta de Vigo 12 13
15. Valencia 11 12
16. Real Betis 11 12
17. Osasuna 10 11
18. Real Valladolid 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7