ANASAYFA Teknoloji Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG 5 yaşında!

Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG 5 yaşında!

2018 yılında kurulan Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG, bugün 5. yaşını kutluyor.
Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG 5 yaşında!

Türkiye'nin ilk yerli ve milli otomobili TOGG 5 yaşında!- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla 2018'de kurulan Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (Togg), 5. yılını geride bıraktı.

5. yılını geride bırakan TOGG'un ilk olarak 8 Ağustos'ta Gemlik Teknoloji Kampüsü'nde C-SUV gövdesinde boyasız provalara başlandı.

18 Haziran 2022'de deneme üretimine hazır hale gelen 1 milyon 200 bin metrekarelik bir alana sahip tesiste, boya, gövde ve montaj binaları dahil olmak üzere üretim birimlerinde çalışmalar tamamlandı.

Daha sonra Togg, Ocak ayında ABD'de düzenlenen CES 2022 adlı dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı'nda tanıttığı Konsept Akıllı Cihazı'nı 20 Temmuz'da Zorlu Center'da sergilemeye başladı.

18 Temmuz 2020 tarihinde başlayan Togg Teknoloji Kampüsü'nün inşaatı, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla törenle açıldı.

Açılışta, Togg'un ilk akıllı cihazı olan C-SUV modelinin seri üretim bandından inişi büyük bir coşkuyla kutlanırken, C-Sedan ve C-X Coupé modellerinin görselleri ilk kez paylaşıldı.

14 Mart'ta ise Togg T10X'in fiyatının 953 bin TL olduğu açıklanırken Bosch Car Service ile iş birliği yaptı ve kendi servis noktalarını da oluşturdu.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Togg T10X İlk Teslimatı Programı'nda ilk otomobili ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, aldı.

Gemlik'teki üretim tesisinde günlük 40 adet T10X üretilirken, Temmuz ayında 80'e ve daha sonra her 3 dakikada bir araç üretecek kapasiteye ulaşılması hedefleniyor.

EPDK'ya başvurarak şarj ağı işletmecisinin lisansının alındığı lisansının alındığı Trugo, şu anda 63 ilde ve 153 farklı lokasyonda 198 yüksek performanslı şarj cihazıyla elektrikli araç kullanıcılarına hizmet veriyor.

Ayrıca; Ankara başta olmak üzere İstanbul, Bursa, Antalya, Samsun, İzmir, Adana ve Denizli gibi önemli bölgelerde Togg mobil deneyim merkezleri açıldı.

Son olarak tüm siparişlerin yıl sonuna kadar teslim edilmesi bekleniyor.

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
TOGG'dan yeni adım! Patent başvuru yapıldı!

TOGG'dan yeni adım! Patent başvuru yapıldı!