banner24

banner11

banner31

banner25

banner10

banner30

En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Teknolojiye yenilmeyen analog fotoğraf makineleri

01.02.2021, 17:08

Hepimizin cep telefonlarında fotoğraf makinesi olmasına rağmen vazgeçemediğimiz analog fotoğraf makinelerini Yasin Bıçakçı ile konuştuk.

Son yıllarda bir eskiye dönüş var, neden analog fotoğraf?

Herkesin sorduğu soru bu aslında neden analog fotoğraf. Analog fotoğrafa dair söyleyebileceğim en temel şey bunun bir tutku olduğu. Sebebine gelecek olursak, on binlerce lira verip iyi bir dijital kamera alabilirsiniz. Bir sd kart takıp on binlerce fotoğraf çekebilirsiniz. Bu biraz sıradanlaştırıyor fotoğrafı. Oysa analog fotoğrafta şu 36’lık pozu sadece 36 poz çekebilirsiniz güzel pozlarsanız eğer. 36 tane hakkınız var. Ve bu 36 poza o kadar özenli fotoğraf çekiyorsunuz ki. Sonuçlar iyi çıkar kötü çıkar o sizin kabiliyetinize bağlı ama o tutkuyu şu kutunun içine sığdırabilmek ve az pozla az fotoğrafla sığdırabilmek bence en güzel şey.

Yani az olduğu için kıymetli de oluyor…

Çok kıymetli ve biraz da biliyorsun film maliyetleri banyo tarama maliyetleri çok fazla arttı. Güzel bir çözüm iyi bir hobi herkese tavsiye ederim.

Analog fotoğraflara başlamak isteyenler için ne önerirsiniz?

En çok sorulan soru bu aslında. Neye dikkat etsinler, fotoğraftan ne bekliyorlar. Fotoğrafa müdahale edeyim, teknik bilgisi olan arkadaşlar için fotoğrafın diyafram enstantane alan derinliği gibi teknik bilgilerini alıyım derlerse farklı bir tercih olur. Ama mesela point shot’lar. Bu bahsettiğimiz herkesin çantasında rahat bir şekilde taşıyabileceği çok hafif pratik herhangi bir ayar gerektirmeyen makineleri tercih edebilirler. Point shot’lardan sonra SLR dediğimiz bu teknik kameralar. 1950’lerden 2010’lara kadar yanılmıyorsam üretildi. Pozlama değerlerini kendinizin girdiği, manuel ayarları kendinizin girebildiği, manuel ayarlama yapabildiğiniz, diyafram, enstantane, iso gibi değerleri çekeceğiniz objeye veya alana göre ayarlayabildiğiniz, biraz daha profesyonel kameraları da tercih edebilirsiniz. Bu kamera herhangi bir yerde bulabileceğiniz 36’lık filmlerle çalışan üst düzey, SLR’ların hepsi çok üst düzey olmasa da, bunları tercih edebilirler. Hızlıdır ve pratiktir. Ben biraz daha alan derinliği istiyorum, biraz daha profesyonel çalışmak istiyorum derse arkadaşlar, 120 rol filme kayıt yapan orta format kameralar, ama gördüğünüz gibi biraz ağır, bunları taşımak genelde çok zor olduğu için, çok fazla tercih edilmiyor. Ama benim şahsi olarak çok zevk aldığım bir alan orta format kameralar. Bu şekilde 120 rol dediğimiz filmlere kayır alıyorsunuz. 12 poz çıkar bundan. Bu da siyah beyaz olan. Makineye sarıp ayarlarını yapıp hızlı bir şekilde fotoğraf çekmeye başlayabilirler. Benim yeni başlayanlar için tavsiyem Point Shot dediğimiz pratik kameralarla bir başlangıç, daha sonra SLR veya orta format kameralara geçebilirler.

En çok neyi çekmeyi seviyorsun manzara mı portre mi?

Son birkaç yıldır genelde manzara fotoğrafları çekiyorum ama ara ara portre çalışmaları da yapıyorum. Ağırlıklı olarak siyah beyaz filme fotoğraf çekiyorum.

Bir serginiz olacak?

Geçen sene bir sergi yaptık Şubat’ta. Pandemiden ötürü çalışmalarımız biraz ağır gidiyor ama muhtemelen sonbahar veya bu yaz bir sergi yapma programımız var.

Ankara’da çıkıp nereleri çekebiliriz?

Genellikle uzun yıllardır Ulus, Ankara Kalesi ve çevresi, Portakal Çiçeği, Tunalı Hilmi, Seymenler Parkı, Atakule gibi, fotoğraf için çok uygun alanlar, tarihi bir dokusu olan alanlar.Her Ankaralı gibi ben de o civarda fotoğraf çekmeyi seviyorum.

Taze filmle mi çekmeyi seversin yoksa bayat filmle mi?

Ben genel olarak taze filmle çekiyorum çünkü bayat filmde sonuçları tam kestiremeyebilirsin, sonuçta film kimyasal bir madde. Uygun saklama koşullarında saklanmadığı zaman kimyasal etki olarak renk kayıpları oluşabiliyor.

Bu filmleri Ankara’da taratabileceğimiz yerler var değil mi?

Var evet, Kızılay civarında birçok banyo tarama hizmeti veren fotoğrafçı mevcut.

Teşekkür ederiz.

Röportaj: TAYLAN ÖZGÜR AĞIR

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!