TIPTA ÖNEMLİ BİR EKSİKLİK DAHA GİDERİLDİ! Ankara...

TIPTA ÖNEMLİ BİR EKSİKLİK DAHA GİDERİLDİ! Ankara Üniversitesi Simülasyon Merkezi Açıldı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıbbi araştırma ve eğitim faaliyetlerini bütün halinde gerçekleştirebilmek amacıyla oluşturulan Klinik Anatomi Araştırma ve Simülasyon Merkezi açıldı.

23 Ekim 2018 - 11:45 - Güncelleme: 23 Ekim 2018 - 11:45

Ankara Üniversitesi, Tıp alanında önemli bir eksikliği daha gidererek Tıp Fakültesi Klinik Anatomi Araştırma ve Simülasyon Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş, Tıp Fakültesi yöneticileri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Merkez, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin tecrübeli ve geniş eğitici kadrosunun önderliğinde, klinisyenlerin, başta anatomi olmak üzere temel bilim dallarıyla bir araya gelebileceği, nitelikli multidisipliner araştırmaların yapılabileceği, doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin tez çalışmalarını yapabileceği, projeler üretebileceği, daha az tecrübeli hekimlerin, ilgili oldukları tıbbi uygulamalar konusunda eğitim alabileceği, yeni yaklaşımlar geliştirebileceği ve literatüre kazandırabileceği bir yer olmayı hedefliyor.

 

REKTÖR’DEN ÖZ ELEŞTİRİ: “FELSEFESİNİ KAYBETTİK”

Açılışta hekimlere seslenen Rektör Prof. Dr. Erkan İbiş şunları söyledi:

“Açılmakla iş bitmiyor. İş bundan sonra başlıyor. Aslında üniversitelerde en zor nokta bir araya gelmektir. Birlikte karar vermektir. Oysa tıp fakültelerinde konsültasyonların felsefesi budur. Ancak yıllar içerisinde bunu kaybettik. İşi bireyselleştirmeye dönüştürdük, ikili arkadaşlıklarla konsülte ediyoruz ama bunu kurumsal hale getiremiyoruz. Bunun tekrar yapılandırılması için bana göre çok iyi bir fırsat.

 

ATI ALAN ÜSKÜDAR’I GEÇİYOR

Küreselleşen dünyada her gün yeni bir kavram çıkıyor. Ama bu kavramlar tıbbın içine çoktan girmiş ve atı alan Üsküdar’ı geçiyor. Bizim de bu sürecin içinde olmamız gerekiyor. Yapılanmayı, teknolojiyi, bilgiyi, eğitimi mutlaka yeni uygulamalarla bütünleştirip bizim de bünyemize almamız gerekiyor. Bizim mutlaka Ankara Tıp ve Üniversite olarak idealist insan modelini ortaya koymamız gerekiyor. Ne kadar sahiplenirsek, ne kadar yeniliğe doğru adım atarsak, bizden sonraki kuşakların önünü ne kadar açabilirsek aslında başarıya hızla koşuyoruz demektir.

 

YERİ GELİYOR TEMİZLİK YAPIYORSUNUZ

Sürdürülebilirlik konusunda model üretmemiz lazım. Çünkü eliniz kolunuz bağlı. Temizlik elemanına, teknik elemana, sekretaryaya bağlanıp kalıyorsunuz. Orada çaresizlik içinde kalıyorsunuz. Yetkiniz, imkanınız olmuyor. O zaman günü geliyor temizliği biz yapıyoruz, kolları sıvıyoruz, gerekiyorsa teknisyenlik de yapıyorsunuz, telefonlara da bakıyorsunuz. Sahiplenmenin temel unsuru bu fakat bu model değişmeli. Ama bu model değişirken de üretenle üretmeyenin farkının çok iyi ortaya konulması lazım. Sizler bugün, o üretim heyecanınız yüzünden buradasınız. Sizin araştırma, geliştirme inancınız yüzünden, ‘Eğitim verelim, paylaşalım, bilgiyi taşıyalım ülkemiz insanına, ihtiyacı olan uluslararası insanlara’ diye buradasınız. Bu heyecan çok önemli.”

 

ANATOMİ DAHA ORGANİZE OLACAK

Merkez Koordinatörü Prof. Dr. Halil İbrahim Açar ise merkezi oluşturmada en önemli desteğin hocalardan geldiğini ifade ederken, Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Süleyman Tuna Karahan da “Burada yapılmak istenen, anatomi ailesi olarak yaptıklarımızın daha organize, daha üst düzey gerçekleştirilmesi çabası aslında. Bu sayede sadece anabilim dalımızın değil, aynı zamanda Üniversitemizin, Fakültemiz ve burada çalışanların, camialarında bir adım öne çıkacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

 

“CERRAHİDE SON DERECE ÖNEMLİ”

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülfem Elif Çelik de simülasyonun yararlarından bahsederek, “Bizim Mesleksel Beceri Laboratuvarımız var. Öğrenciler maket üstünde kan alıyor, daha sonra hastadan alıyor. Bu aslında hümanistik yaklaşım. Önce başka bir ortamda, simüle ortamda yapılması. Mezuniyet sonrası eğitim süreçlerinde bu çok yoktu. Şimdi bu laboratuvarla bu sağlanacak. Özellikle cerrahi birimler açısından bu son derece önemli. Multidisipliner, cerrahi alanda, makroskopik boyutta çalışmalar yapılabilecek” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara'da 2 dükkan kül oldu
Ankara'da 2 dükkan kül oldu
Bataklık Operasyonu şüphelileri adliyeye sevk edildi
Bataklık Operasyonu şüphelileri adliyeye sevk edildi