Trafik Kazaları Ve Haklarımız

Trafik Kazaları Ve Haklarımız

Haber Ankara, okurları için yepyeni bir hizmeti daha faaliyete geçirdi. ''Haber Ankara Hukuk Köşesi''nde Avukat Özkan Ertekin, günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız konularla ilgili hukuki bilgilendirmelerde bulunacak.

09 Haziran 2015 - 10:25

HABER ANKARA / ÖZEL HABER - Haber Ankara, okurları için yepyeni bir hizmeti daha faaliyete geçirdi. ''Haber Ankara Hukuk Köşesi''nde Avukat Özkan Ertekin, günlük hayatımızda sık sık karşılaştığımız konularla ilgili hukuki bilgilendirmelerde bulunacak.   Av.Özkan Ertekin, ilk olarak "Trafik Kazaları Ve Haklarımız'' konusunda sorduğumuz sorulara yanıt verdi. İşte Ertekin'e sorularımız ve aldığımız yanıtlar.   • Trafik nedir?
Trafik kavramı dendiğinde geniş anlamda ulaşım anlaşılır. Ulaşım kapsamına ise kara yolu, hava yolu, deniz yolu ve demir yolu taşımacılığı girmektedir.
Dar anlamda trafik dediğimizde ise yayaların, hayvanların ve araçların kara yolları üzerindeki hal ve hareketleri anlaşılmaktadır. Karayolları Trafik Kanununun 3. Maddesinde bu tanım yer bulmuştur.
Karayolu ise KTK’nun 3. Md. sinde trafik için, kamunun yararlanmasına açık olan arazi şeridi, köprüler ve alanlar olarak tanımlanmıştır.

• Bir zararın trafik sigortası kapsamına girmesi için mutlaka karayolunda mı meydana gelmesi gerekir?
Bir zararın trafik sigortası kapsamına girmesi için o zararın motorlu araç ile karayolunda meydana gelmiş olması gerekir. KTK. Md. 3 te karayolu, trafik için kamunun yararlanmasına açık olan arazi şeridi, köprüler, ve alanlar olarak tanımlanmıştır. Ancak aynı yasanın 2. Md. sinde bu kanunun karayolunda uygulanacağı belirtildikten sonra, aksine hüküm bulunmadığı hallerde, karayolları dışındaki alanlardan kamuya açık alanlar ile park, bahçe, patik yeri, garaj, yolcu ve eşya terminali, servis ve akaryakıt istasyonlarında karayolu taşıt trafiği için faydalanılan yerlerin, erişme kontrollü karayolunda ve para ödenerek yaralanılan karayollarının kamuya açık kesimlerinde ve belirli bir karayolunun bağlantısını sağlayan sağlayan deniz, göl ve akarsular üzerinde kamu hizmeti gören araçların, karayolu araçlarına ayrılan kısımlarında bu kanun hükümlerinin uygulanacağı hükme bağlanmıştır.
Şu halde bir kazanın trafik sigortası kapsamına girebilmesi için yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda mutlaka kara yolunda meydana gelmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Şartları gerçekleştiği takdirde karayolu dışında gelen kazalarda trafik sigortası kapsamına girebilecektir.

• Hemzemin geçitte meydana gelen kaza trafik kazası sayılır mı?
Karayolları trafik kanununun 3. Maddesinde yasanın uygulanmasında gözetilmesi gereken tanımlar içinde demiryolu geçidi tanımı da yer almış olup bu nedenle hemzemin geçit tanımlanmış ve karayolu ile demiryolunun kesiştiği bariyerli ve bariyersiz geçit olduğu tarif edilmiştir. Buna göre hemzemin geçitte meydana gelen kaza, trafik kazası sayılacaktır. Bunun bir neticesi olarak da adli yargıda görülecektir.

• Trafik kazasından kaynaklı tazminat davalarında kazanın meydana geldiği yer belediyesinin sorumluluğu var mıdır?
5393 sayılı belediyeler K nun, belediyelerin görev ve sorumluluklarını belirten 14/1-a bendinde “imar, su ve kanalizasyon, ulaşım gibi alt yapı hizmetlerini yapar veya yaptırır”. Hükmü ile yine aynı yasanın belediyenin yetki ve imtiyazlarını düzenleyen 15/1-son cümlesinde “kanunların belediyelere verdiği trafik düzenlemesinin gerektirdiği bütün işleri yürütmek” hükmü getirilmiştir. Öte yandan, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun “karayolu trafik güvenliği” başlıklı 18/1 de karayolunun yapım ve bakımı ile görevli ve sorumlu bütün kuruluşların karayolu yapısını, trafik güvenliğini sağlayacak durumda bulundurmakla yükümlü oldukları, aynı yasanın “belediye trafik birimleri, görev ve yetkileri “ başlıklı 10/b-1 bendinde ise, yapım bakımdan sorumlu oldukları yolları trafik düzeni ve güvenliğini sağlayacak durumda bulundurmalarının belediye trafik birimlerine ait olduğu belirtilmiştir. Yine TCDD Ana Statüsü’nün ek-2 maddesi hemzemin geçitlerle ilgili düzenleme nedeni ile de ilgili belediyenin sorumluluğunu gerektirebilmektedir. Şu durumda ilgili belediye hizmette kusuru olduğu oranda sorumlu olacaktır.
• Trafik sözlüğü:
Trafik : Yayaların, hayvanların ve araçların karayolları üzerindeki hal ve hareketleridir.
Karayolu: Trafik için, kamunun yararlanmasına açık olan arazi şeridi, köprüler ve alanlardır.
Karayolu yapısı: Karayolunun kendisi ile karayolunun üstünde, yanında, al tında veya yukarısındaki; ada, ayırıcı, otokorkuluk, istinat duvarı, köprü, tünel, menfez ve benzeri yapılardır.             HaberAnkara.com, bilgi paylaşım özgürlüğü nedeniyle kendisinden özel haber paylaşımı yapılmasına müsaade etmektedir. Bunun tek şerhi haberin sonuna açık ve sayfaya yönlendirilebilir link konulmasıdır. Link ve kaynak gösterilmeyen paylaşımlar hakkında HaberAnkara.com yasal haklarını saklı tutmaktadır.        

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te pompalı tüfekli ve satırlı pazarcı kavgası
Başkent'te pompalı tüfekli ve satırlı pazarcı kavgası
Ankara'da suç örgütüne
Ankara'da suç örgütüne "Dam" operasyonu: 11 gözaltı