Tüketici Güven Endeksi Yükselişini Sürdürüyor

Tüketici Güven Endeksi Yükselişini Sürdürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.. Tüketici güven endeksi Nisan'da bir önceki aya göre yüzde 0.8 azalışla 71.9 değerini aldı.

23 Nisan 2018 - 16:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.. Tüketici güven endeksi Nisan'da bir önceki aya göre yüzde 0.8 azalışla 71.9 değerini aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre %0,8 oranında arttı; Mart ayında 71,3 olan endeks Nisan ayında 71,9 oldu.

 

 

HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ 90,2 OLDU

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre %0,5 oranında azalarak Nisan ayında 90,2 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin azalmasından kaynaklandı.

 

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ 94,7 OLDU

Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Mart ayında 95,1 iken, Nisan ayında %0,4 oranında azalarak 94,7 değerine düştü. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha kötü olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

 

İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ ENDEKSİ 74,5 OLDU

İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre %1,4 oranında artarak Nisan ayında 74,5 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında düşüş bekleyenlerin artmasından kaynaklandı.

 

TASARRUF ETME İHTİMALİ ENDEKSİ 28,2 OLDU

Tasarruf etme ihtimali endeksi Mart ayında 26 iken, Nisan ayında %8,5 oranında artarak 28,2 oldu. Bu artış, gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali olduğunu düşünen tüketicilerin bir önceki aya göre artmasından kaynaklandı.

YORUMLAR

  • 2 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Benzine zam
Benzine zam
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım