TÜRKİYE’DE TEK! Ankara’nın Bu İlçesinde Cumhuriyet Bayramı...

TÜRKİYE'DE TEK! Ankara'nın Bu İlçesinde Cumhuriyet Bayramı 2 Gün Kutlanıyor...

Ankara'nın Güdül ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 94 yıldır iki gün olarak kutlanıyor. 28 Ekim akşamı başlayan kutlamalar, 29 Ekim günü protokol kutlamalarının ardından gece geç saatlere kadar çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Türkiye'de Cumhuriyetin kuruluşunun 2 gün kutlandığı tek ilçe olan Ankara'ya 90 kilometre uzaklıkta bulunan Güdül'de gelenek bu sene de aksatılmadan devam etti

30 Ekim 2017 - 13:20 - Güncelleme: 30 Ekim 2017 - 13:20

İlk gün akşam 19.00'da Güdül Meydanı'nda kaymakam ve belediye başkanının dev Cumhuriyet Ateşi'ni yakmaları ile kutlamalar başladı. Güdül Kaymakamı Doğan Dinç, "Göreve yeni başladım. Başlar başlamaz böyle güzel atmosferde bulduk kendimizi. Bir çok yerde çalıştık ama böylesi güzel halkın sahiplendiği bir etkinlik ilk defa görüyorum. Cumhuriyet kurulduğundan beri bu adet devam ediyor. 94 yıl önce Güdüllüler bu şekilde şenlik havasında 28 ve 29 Ekim tarihlerinde güzel bir kutlama yapmışlar. Bunun ismine 'Sinsin' oyunu deniyor. Ateş yakılıyor. Ateş yeniden doğuşu, yeniden dirilişi simgeliyor. Bu sebeple milletimizin yeniden doğduğunu simgeleyen bir ateş. Bir geleneğin devam edebilmesi için kurumlarımızın, devletlerimizin sahip çıktığı kadar milletimizin de sahip çıkması önemli. Güdüllüler bu geleneği sahiplenmişler. Hiçbir davete gerek kalmadan 28 ve 29 Ekim tarihlerinde farklı illerden hatta yurt dışından bile gelenler oluyor ve bu bizi mutlu ediyor" şeklinde konuştu.


Ateşin adına Sinsin, eğlenceye de Sinsin eğlencesi denildiğini ifade eden Güdül Belediye Başkanı Hava Yıldırım da, "Cumhuriyet kurulduktan sonra Cumuriyet'in kuruluşunu kutlamak amacıyla böyle bir etkinlik başlamış. Ekim 28 ve 29'unda resmi törenlerle kutluyoruz. Akşamları ve gündüzleri halk kutlaması şeklinde kutluyoruz. Özellikle akşam 'Sinsin ateşi' yakıyoruz ve Sinsin eğlencesi yapıyoruz. Vatandaşlarımız Türkiye'nin dört bir yanından hatta yurt dışından gelen Güdül'lü vatandaşlarımız bu şekilde Cumhuriyet kutlaması yapıyor. Cumhuriyet kurulduğundan beri ekim ayının 28 ve 29'uncu günlerinde iki gün halk olarak kutlayan tek yer biziz" diye konuştu. 


Ankara'da ikamet ettiğini ve sırf Sinsin kutlamaları için Güdül'e geldiğini belirten bir vatandaş ise "Kendimi bildim bileli biz Cumhuriyeti bu şekilde ve iki gün kutlarız. Bu oyunun adı Sinsin oyunudur. Bugün buraya ailemle geldim. Biz bugünü coşkuyla kutlamak için baya kalabalık geldik. Etkinliği çok merak edip, özellikle görmek için ekip arkadaşlarımızla birlikte gelenler de oldu. Çok hoşumuza gitti. Cumhuriyet coşkusunu böyle yaşamak çok güzel" ifadelerinde bulundu. 


Kaymakam ve belediye başkanının dev Cumhuriyet Ateşi'ni yakmaları ile kutlamalar başladı. Renkli görüntülere sahne olan etkinlik, yöresel olarak bilinen 'Sinsin' adlı oyunla sürdü. Kutlamalar gece çeşitli kültürel etkinlikler ve eğlencelerle devam ederken, kutlamalar kapsamında yöreye özgü davulcuların gösterisi ise güzel görüntülere sahne oldu. Kutlamaların ilk günü havai fişek gösterileriyle son buldu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gölbaşı Belediyesinden böceklere karşı ilaçlama
Gölbaşı Belediyesinden böceklere karşı ilaçlama
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım
ÇANKIRI-BİR'den hemşehrilerine yardım