Türkiye’de Son Bir Yılda 300 Kadın Öldürüldü

Türkiye'de Son Bir Yılda 300 Kadın Öldürüldü

İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Nuriye Kadan, resmi rakamlara göre son bir yılda 300 kadının öldürüldüğünü, son yedi yılda ise kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 arttığını söyledi.

09 Mart 2015 - 16:00

İzmir Barosu Kadın Hakları Merkezi Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Nuriye Kadan, resmi rakamlara göre son bir yılda 300 kadının öldürüldüğünü, son yedi yılda ise kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 arttığını söyledi. Kadan, kadınların dünya nüfusunun yarısını oluşturmasına rağmen iş hayatında, siyasette, karar alma mekanizmalarında ve yaşamın diğer bütün alanlarında olması gereken oranda temsil edilemediğine dikkat çekti.

İzmir Barosu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın toplantısı düzenledi. Burada konuşan Nuriye Kadan, kadın hakları konusunda içinde bulunulan durumun iç açıcı olmadığını söyledi. Türkiye’de kadınların önemli bir kısmına göre kadın olmanın şiddetle, acıyla, tacizle, tecavüzle ve ölümle iç içe yaşamak anlamına geldiğini ifade ederek, “Gün geçmiyor ki bir kadının, kadın kimliğinden dolayı vahşice ve hunharca öldürüldüğü haber olmasın.” dedi. Kanunlarda kadına yönelik şiddet konusunda düzenlemelerin varlığının tek başına bu meseleyi halletmediğini dile getiren Kadan, suçlulara verilecek cezanın etkili olması ve kolluk kuvvetlerinin kadına karşı şiddet konusunda kadınlara ve insan haklarına saygılı olmaları sağlanacak şekilde eğitilmesi gerektiğini belirtti. Kadına şiddete yönelik bütüncül politikalar geliştirilmesi gerektiğini kaydeden Kadan, “Vahşice katledilen Özgecanımız’a ağlarken ardından parçalara bölünerek, bedeni ezilerek öldürülen kadınlarımızın haberleri geldi. Evet, Özgecan Aslan cinayeti sıradan bir olay değildir, toplumsal çürümenin vardığı boyutun bir yansımasıdır. Ülkeyi yönetenlerin yola, taşa, betona yatırım yapması ama insana yatırım yapmamasının karşılığıdır.” diye konuştu.        

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkent'te pompalı tüfekli ve satırlı pazarcı kavgası
Başkent'te pompalı tüfekli ve satırlı pazarcı kavgası
Ankara'da suç örgütüne
Ankara'da suç örgütüne "Dam" operasyonu: 11 gözaltı