Ulus Atatürk Heykelinin Gece Aydınlatması Tartışmaya Neden Oldu

Ulus Atatürk Heykelinin Gece Aydınlatması Tartışmaya Neden Oldu

Ulus'taki Atatürk Heykeli'nin çevre düzenlemesi ve aydınlatması yenilendi. Yenilemenin ardından, geceleri ışıkların yanınca at üzerindeki Atatürk'ün karanlıkta kalması tartışmalara neden oldu.

08 Kasım 2018 - 13:40 - Güncelleme: 08 Kasım 2018 - 13:40

Ankara'nın göbeğinde bulunan, Başkentliler'in buluşma noktalarından biri haline gelen Ulus'taki Atatürk Heykeli'nin çevre düzenlemesi yenilendi. Çevre düzenlemesiyle birlikte aydınlatma düzeni de elden geçirildi. Yapılan çalışmaların ardından, geceleri ışıkların yanmasıyla birlikte at üzerindeki Atatürk'ün karanlıkta kalması sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Vatandaşlar, 1927 yılında yapılan Atatürk Anıtı'nın kaidesi ve çevresi ışıl ışıl bir görüntü verirken heykele ışık yansıtılmadığı için karanlığa büründüğünü ifade etti. 

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan KArakuş Candan, "Daha önce güvercin istilası ve pisliği altında olan Atatürk Heykeli, şimdi de geceleri görünmez hale geldi" diyerek, yapılanın siyasal bir hesaplaşma olduğunu ileri sürdü. Candan, şunları söyledi:

"Daha önce kir ve kuş istilası altında olan Atatürk Heykeli’nin bakımsızlığını gündeme taşımıştık. Şimdide tamamen görünmez hale getirmek için akşamları kaideyi aydınlatıp Atatürk Heykeli'ni karanlıkta bırakıyorlar. Türkiye'nin her yerinde Atatürk heykelleri özel bir çaba ile aydınlatır. Cumhuriyetin Başkenti Ankara'da ise heykeli karartmaya çalışıyorlar. Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumları göreve davet ediyoruz."

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ankara’nın 4 ilçesinde su kesintisi
Ankara’nın 4 ilçesinde su kesintisi
Ankara'nın 6 ilçesinde su kesintisi
Ankara'nın 6 ilçesinde su kesintisi