Uluslararası Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresi Yeniden...

Uluslararası Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresi Yeniden Yapılacak

Haber Ankara ekibi olarak Tapu Kadastro ve Genel Müdürlüğü Arşiv Daire Başkanı Zeynel Abidin Türkoğlu’nun konuğu olduk.

17 Ekim 2017 - 16:25 - Güncelleme: 19 Ekim 2017 - 11:29

Haber Ankara ekibi olarak Tapu Kadastro ve Genel Müdürlüğü Arşiv Daire Başkanı Zeynel  Abidin Türkoğlu’nun konuğu olduk.

Türkoğlu ekibimize Arşiv Dairesi'nin misyonunu ve görevlerini anlatmanın yanı sıra 20-24 Kasım’da yapılacak olan 2. Uluslararası Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresinin amacı ve detayları hakkında da açıklamalarda bulundu.

Arşiv Daire Başkanı Zeynel Abidin Türkoğlu ile gerçekleştirdiğimiz röportajımızın tamamı:

 

Öncelikle Haber Ankara'ya konuk olduğunuz için teşekkür ederiz. Zeynel Abidin Türkoğlu kimdir? Biraz kendinizden bahseder misiniz?

Ankara Doğumluyum. Bütün eğitim öğretim hayatım Ankara’da geçti. 1997’de başladığım memuriyet hayatına şuan Tapu Kadastro ve Genel Müdürlüğü Arşiv Dairesi Başkanı olarak devam ediyorum. Şu anda ifa ettiğimiz görev gerçekten çok önemli ve bu önemi tam anlatabilmek için de büyük çaba sarf ediyoruz. İnşallah arşivciliği belirli seviyelere getireceğiz, önemini de herkese anlatacağız.

 

2012 de yapılan Arşiv Kongresi 2017’de tekrarlanacak. Kimlerle çalışıyorsunuz? Hedefleriniz nelerdir?

Doğru ifade etmek gerekirse, tarih ve arşivcilik çok önemlidir ancak biz layıkıyla bu değeri, bu önemi topluma yansıtamadığımızı ve doğru ifade edemediğimizi düşünüyoruz. Bunun için de Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü olarak çok yoğun bir biçimde sosyal bilimlere, tarihe, arşivciliğe destek vermeye ve bu konularda çalışmalar yapmaya başladık. Bu çalışmalar 2012'de ilk meyvesini verdi, Uluslararası Arşiv Kongresi yaptık. Bu kongreye 30 civarı ülkeden bilim insanı katıldı ve çok değerli bildiriler sundular. 20-24 Kasım Haliç Kongre Merkezinde tekrar 2. Uluslararası Osmanlı Coğrafyası Arşiv Kongresini yapmayı planlıyoruz. Cumhurbaşkanımızın himayesi altında yapılacak.

Peki burada konuşulacak konular arasında son zamanda gündemde olan Kerkük ve Musul Konusu da konuşulacak mı?

Elbette konuşulacak. Aslında biz kongreyi 4 ayaklı olarak planladık. Bu ayaklar içerisinde tarihi konular da var. Örneğin; Ermeni Tehciri, Türklerin maruz kaldığı Balkan Tehciri, 93 harbinden sonra meydana gelen Kafkas Tehciri, son günlerde gündemde olan Lozan Anlaşması gibi konular konuşulacak. Biz istiyoruz ki; bu gibi önemli konular resmi belgelere göre, uluslararası hukuk kurallarına göre bilim adamları, hukuk tarihçileri, tarihçiler ve benzeri yetkin kişiler tarafından konuşulsun, son kararı da yöneticilere bırakalım.

 

Peki kongre dışında başka projeleriniz de var mı?

Tabi ki var. Arşivlerimizi yerli ve dünyanın her bir yerinden incelemeye gelen araştırmacılara arşiv hizmeti ve genel olarak tapu kaydı vermemizin dışında halkın bilinçlenmesi ve Tapu ve Kadastronun bilinilirliğinin artması için Tapu Kadastro ve Harita Müzesi açmayı planlıyoruz. Bunun için de komisyonlarımız çalışıyor.

 

II. ULUSLARARASI OSMANLI COĞRAFYASI ARŞİV KONGRESİ “Tarihin Yeniden Yazımında Arşivlerimiz” 20-24 Kasım 2017 İstanbul'da yapılacak...

II. Kongre Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü başta olmak üzere diğer kurumlarımızın da işbirliği ile "Tarihin Yeniden Yazımında Arşivlerimiz" ana teması ile düzenlenmesi planlanmıştır.

Kongre dili Türkçe ve İngilizce olup, kongreye katılım ücretsizdir.

Kongreye bildiri ile katılmak isteyenlerin tebliğin konusunu, önemini, kullanılacak metot ve kaynakları tam olarak yansıtan 400 ile 600 kelime aralığında Türkçe veya İngilizce genişletilmiş bildiri özetlerini ve akademik cv'lerini en geç 22 Eylül 2017 tarihine kadar web sitemizdeki bildiri yönetim sistemine kaydetmeleri gerekmektedir.

Bildiri Özetleri kabul edilerek Kongre Bilimsel Programı'na dâhil edilenlerin ulaşım, konaklama ve iaşe giderleri organizasyonumuzca karşılanacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x